17

Smrtelná dávka represe

Nepříjemnou vlastností mnoha fenylethylaminových halucinogenů je příliš malé rozpětí mezi účinnou a smrtelně nebezpečnou dávkou. V kombinaci s chybějící regulací a kontrolou kvality šedého trhu nových syntetických drog jde o zásadní problém a ke smrtelným nehodám bohužel jednou za čas opravdu dochází.

Smrtelná dávka represe

Rekreační uživatelé jsou navíc často zvyklí spíš na pozoruhodně netoxické LSD či lysohlávky, kterými se prakticky nelze otrávit (zkonzumovat několik kilogramů sušených hub není v lidských silách) a největším rizikem je děsivý bad trip. Mnozí proto mívají u halucinogenů fenylethylaminového typu sklon k neopatrnosti, či dokonce odměřují dávku „podle oka“, což je u množství v desítkách či dokonce jednotkách miligramů zhola nemožné. Je tak skoro s podivem, že k nehodám nedochází častěji.

Mezi problematické halucinogeny patří už od 70. let DOB. Typická dávka se pohybuje v rozmezí 1 až 3 mg (jen desetinásobek běžné dávky LSD), takže se vejde na malý papírek – stejně jako LSD. Jenže na rozdíl od LSD je DOB při příliš vysokých dávkách fyzicky nebezpečný a způsobuje například zúžení cév. A co hůř, účinky DOB nastupují až po několika hodinách (u LSD do hodiny) a trvají až dlouhých 30 hodin (LSD okolo 12), takže leckterý uživatel si vzal další drogu, protože po dvou hodinách mylně usoudil, že ten „papír“ nic nedělá...

smrtelná dávka
Potvrzených smrtelných předávkování kupodivu nebylo mnoho – na jediný papírek se nebezpečná dávka nevejde a něco patrně bude i na tvrzení zkušených uživatelů, že DOB od LSD rozeznají díky nepříjemné chemické pachuti.

Vážka místo mouchy

smrtelná dávka represeAle může být hůř – v minulých letech se na šedém trhu s „výzkumnými chemikáliemi“ objevila látka s poetickým názvem bromo-dragonfly (bromo-vážka), což je silnější varianta 2C-B-FLY (2C-B-moucha) – obě jsou netypicky nazývány podle tvaru molekuly (na kostru 2C-B jsou „přilepena křídla“ z atomů uhlíku a kyslíku). Účinná dávka je jen pětkrát vyšší než u LSD, účinky nastupují až po 6 hodinách (trvají až 3 dny, šestkrát déle než velká dávky 2C-B-FLY či LSD) a už několik miligramů je dávka smrtelně nebezpečná – jen o málo víc než dávka účinná!

Když roku 2009 dodal dánský webshop Haupt-RC na trh bromo-dragonfly mylně označenou jako 2C-B-FLY (která je 20× slabší), skončilo to několika mrtvými a přiotrávenými. Přeživší stručně popsali opravdu hodně špatné tripy, připomínající spíš pekelná muka – záchvaty, zvracení krve, a k tomu ještě hororové halucinace. Větším ztrátám na životech naštěstí zabránila rychlá medializace a také to, že jednou z obětí byl samotný prodejce. Chemikové v Číně, kteří pro něj mouchu vyráběli, asi něco popletli. O bídné kvalitě jejich práce svědčí i to, že látka zdaleka nedosahovala udávané 99% čistoty…

Proč?

Opravdu byl dobrý nápad bezpečnější psychedelika zakázat? Pokud ano, proč tyto látky lidé přesto vyhledávají a užívají? Pro libé pocity to zpravidla nebývá – je-li za tím snaha o lepší poznání sebe sama, zákaz zavání inkvizicí, a je-li za tím snaha o únik z šedi každodenní reality, je to smutnou vizitkou především pro společnost samotnou.

smrtelná dávka represeNáznak skutečného důvodu represe najdeme v tiskové zprávě, kterou Policie ČR a Ministerstvo vnitra zdůvodňují svůj negativního postoj k testování čistoty tablet extáze na tanečních akcích. Základním argumentem je, že testování podporuje „zahálčivý způsob života“, což je ovšem argument čistě ideologický. Jinými slovy, uživatelé málo přispívají ke zvyšování HDP. Což je koneckonců i jádrem argumentace nebezpečím „změny hodnotového systému“, kterou jsme slýchali při soudních procesech s prodejci šalvěje divotvorné. Proč by však zrovna zvyšování produktivity práce mělo být smyslem života, to už bohužel úřady neříkají.


Tento článek vyšel v magazínu Legalizace číslo 17, který najdete v běžné distribuci na těchto místech. Magazín Legalizace si také můžete předplatit. Je to finančně výhodné, pohodlné a k předplatnému navíc dostanete dárky, které vám jinde nedají.


Dále by vás mohlo zajímat…
Smrtelná dávka represe

10.1.2011
Americká konopná schizofrenie

Smrtelná dávka represe

1.1.2013
Bezbolestná léčba rakoviny

Smrtelná dávka represe

22.1.2013
Cyril Höschl - Kde je zakopán pes a LSD?

Smrtelná dávka represe

22.2.2012
Černé na bílém. Marihuana je posvátná


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu