16

TIPY & TRIKY: Příprava na jaro

Podzimní mlhy se proměnily v dým. Zem vydala to nejlepší, co v sobě měla, aby dozrály plody naší práce. Teď přišel čas jí to vrátit. Ideální dobou na zazimování zahrady je sice listopad, ale jarní příprava nevypadá moc odlišně.

TIPY & TRIKY: Příprava na jaro
Příprava na jaro

Vrať tam ty živiny!

Konopí je rychle rostoucí bylina, která spotřebuje poměrně dost živin. Během roku jsme si hodně vzali, teď je čas něco vrátit. Předhnojením připravíme půdu na jaro a jen organickým hnojením dosáhneme celostního efektu. Anorganickým, nebo chcete-li minerálním (chemickým) hnojením vrátíme do půdy sice pár chemických prvků, které kytky spotřebovaly ke své výživě, ale půdu jako takovou tím nijak nezlepšíme, naopak jí můžeme dlouhodobě uškodit.

To, co potřebujeme, je podpořit půdní život, zachovat nebo zlepšit půdní strukturu a zvýšit obsah aktivního humusu v půdě – k tomu nám žádný superfosfát ani tekutá „enpékáčka“ nepomůžou. Proto hurá pro hnůj a pro kompost. Nachystejme vidle, hrábě, rýče a lopaty a hurá na to.

Čím začít?

Nepěstujeme všichni ve stejných podmínkách, od čehož se bude odvíjet i to, co vlastně potřebujeme udělat. Snazší to mají zahradní groweři s potřebnou výbavou, těm ale asi nemá moc smysl něco vysvětlovat, protože už dávno vědí. Zábavnější situaci máme my, groweři teréňáci, kteří musíme všechno tahat na často velmi vzdálená místa kdesi v divočině.

příprava na jaro

Pro začátek neuškodí trochu uklidit. V případě zbojnických políček to znamená nastrkat do batohu všechen odpadní materiál z minulé sezóny. Nejlépe je samozřejmě tohle udělat hned po sklizni, ale bylo by nefér vám něco takového vyčítat, když sám často uklízím až při výsadbě nové várky. Krom toho, že bude naše místečko hezčí, bude i méně vidět zvenčí. Na zahradě to mohou být různé zavlažovací mechanizmy typu „DIY“ a jiné zlepšováky – klacky, tyče, opěrné sítě a pletiva, které by nám následně překážely v práci. Zkrátka ze záhonu všechno pryč.Dál už se můžeme věnovat jen hlíně.

Pokud jsme nesklízeli rostliny v celku, jako když se tahá řepa, odstraníme ze země zbytky stonků s kořenovými baly. Sítě jemných vlasových kořínků klidně necháme v hlíně, časem se rozloží a stanou se součástí humusu. Ani s pletím si venku nemusíme dělat příliš starosti, protože konopí plevel nakonec stejně přeroste a zastíní.

Do té doby všechny ty zahrádkáři proklínané divoké rostliny zakryjí a zpevní půdu, zlepší její vlastnosti, ochrání ji před ostrým sluncem, a některé dokonce vytáhnou živiny z hlubších půdních vrstev, nebo je pomohou vydobýt ze vzduchu (například jetel, vojtěška a jiné bobovité rostliny). Pokud trváme na tom, aby nám mezi kytičkami nerašil plevel, pak je lepší při sázení a případně ještě párkrát za sezónu zakrátit pažit srpem.

Čistka ve skleníku

... A co dělat ve skleníku, to už se spolu s hromadou dalších zajímavých věcí dozvíte na poctivých 106 stranách Legalizace číslo 16. Pořídit si ji můžete na stáncích nebo si ji předplatit. Předplatné je finančně výhodné, šetří vám čas a navíc k němu obdržíte dárky, které vám jinde nedají.


Dále by vás mohlo zajímat…
TIPY & TRIKY: Příprava na jaro

4.9.2012
Konopí a léčba rakoviny z pohledu vědce #1

TIPY & TRIKY: Příprava na jaro

21.1.2013
GHEniální zahrada

TIPY & TRIKY: Příprava na jaro

10.11.2010
Ekologické aspekty pěstování a využívání konopí

TIPY & TRIKY: Příprava na jaro

5.1.2012
Guerilla Growing #1


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu