14

Kauza Dvořák a co z ní vyplývá pro pěstitele konopí?

Dušan Dvořák je mediálně známá postava. Za svou práci – založení a provoz odborné společnosti Konopí je lék, získal vládní ocenění. Za svou práci – pěstování konopí pro pacienty, byl souzen a odsouzen k podmíněným trestům odnětí svobody. Na svém blogu Konopí je lék upozorňuje na významné změny v definici toho, co je a co není omamná a psychotropní látka.

Kauza Dvořák a co z ní vyplývá pro pěstitele konopí?

Od 1. 1. 2012 vstoupila v platnost změna nařízení vlády č. 455/2009 Sb., která nově určuje rostliny a houby, které se pro účely trestního zákoníku považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku. Tato změna nahradila původní formulaci u definice omamného konopí: „…všechny druhy a odrůdy, které obsahují více než 0,3 % THC (delta-9-tetrahydrokanabinol) z celkové hmotnosti rostliny," formulací „…všechny druhy a odrůdy, které obsahují více než 0,3 % THC v kvetoucím nebo plodonosném vrcholíku rostliny konopí (s výjimkou zrn) včetně jeho listů" (red. kráceno).

Tato vyhláška de facto umožňovala do konce roku 2011 pěstování nejen povolených odrůd šlechtěného konopí s THC maximálně do 0,3 % THC, ale všech odrůd, které v celém svém objemu (tedy včetně kořene, stonku, listů, květů a semen) neobsahovaly více než 0,3 % THC. Takovou podmínku mohla pravděpodobně splnit nejedna rostlina pěstovaná na zahradě z nešlechtěných semen, a to třeba i babičkou, která by si z ní vyráběla hojivou mast. Důsledkem změny je, že si dnes před orgány činnými v trestním řízení nemůžou být jisti nejen pěstitelé marihuany, ale ani pěstitelé průmyslového konopí. U takového konopí se totiž podle zemědělské metodiky EU doposud měřil obsah THC nejpozději 10. den po nakvetení (které by měl zemědělec hlásit). V případě, že bude obsah THC měřen pouze z vrcholíků, tedy květů a listů, a to v plné zralosti, je možné, že ani certifikované průmyslové odrůdy zapsané na seznamu EU nesplní zákonem stanovenou normu 0,3 % THC.

Bič na občany

Stát si tak na nás občany v tichosti upletl další bič. Jak ukazuje poslední zákrok policistů na Dvořákově výzkumnické farmě Ospělov, bude na rozhodnutí policistů, resp. příslušných státních zástupců, podle které metodiky obsah THC v rostlinách stanoví. Pokud budou THC měřit jen z vrcholíků a to bez ohledu na to, kdy konopí kvetlo, může se snadno stát, že Dvořák bude uznám vinným, ačkoliv doložil původ certifikovaných semen a pěstoval šlechtěné a v EU povolené odrůdy konopí. Pěstitelům průmyslového konopí tak nakonec zřejmě nezbude, než spoléhat na Jednotnou úmluvu OSN, která v článku 29 odstavce 2 uvádí, že zákaz pěstování konopí se nevztahuje na pěstování rostliny konopí výlučně k průmyslovým účelům nebo pro účely zahradnické.

Více na konopijelek.blogspot.cz


Dále by vás mohlo zajímat…
Kauza Dvořák a co z ní vyplývá pro pěstitele konopí?

21.8.2015
High Tech

Kauza Dvořák a co z ní vyplývá pro pěstitele konopí?

15.1.2018
IACM zpravodaj: Opioidní léky se dají nahradit konopím

Kauza Dvořák a co z ní vyplývá pro pěstitele konopí?

21.5.2016
Flashback ze světa konopí: Výnosný zevling

Kauza Dvořák a co z ní vyplývá pro pěstitele konopí?

19.10.2011
Staňte se distributorem magazínu Legalizace


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu