14

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

Tento léčivý olej, obohacený kanabinoidy, se může užívat zevně i vnitřně. Působí velmi dobře jako antibiotikum i jako prostředek proti bolesti a na uklidnění. Používá se také jako polotovar pro přípravu konopných mastí, krémů, kosmetických olejů a šampónů.

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

Takto obohacený konopný olej si díky ochrannému působení vodní páry zachovává původní barvu, chuť i vůni i po náročném tepelném zpracování, jak mi potvrdil jeho výrobce po ochutnání. V konopném oboleji se tak slučuje léčivá síla konopného oleje lisovaného ze semen s léčebným účinkem kanabinoidů, získaných z květenství rostliny konopí. Výchozím rostlinným materiálem může být jak psychoaktivní konopí, tak i technické konopí z odrůd s vyšším obsahem kanabidiolu (CBD) jako např. Bialobrzieskie nebo Finola. Podobným postupem se dá vyrobit i obohacený olej z olivového oleje.

Suroviny:

150 g palic konopí, předem 15 minut vysušených v troubě v tenké vrstvě, na plechu vyloženém kartónem při 100 stupních Celsia – u psychoaktivního konopí se používá trim (viz box) nebo spodní palice, u technického konopí použijeme celá, jen nahrubo nadrcená květenství

0,5 l konopného oleje

2–2,5 l vody do hrnce, 0,5 l vody na vypláchnutí

Vybavení:

Tlakový hrnec (čím větší, tím lepší) 6 l nejméně.

Stolní lis na víno nebo na mošt, nebo odšťavovač s výkonným lisováním, nebo v nouzi postačí i látkový kapesník a ruční pákový lis na vařené brambory - babičky jím bývají vybavené.

Větší skleněná rozdělovací nálevka je výhodou, ale je dost drahá. Můžete ji však levně nahradit plastovou kónickou nádobkou od rozprašovače na pokojové květiny, u které odříznete dno a našroubujete na ni plastový ventil, například z dětského nápoje. Stačí ji připevnit lepenkou ve směru ventilem dolů k noze židle, kterou si postavíte na stůl jako improvizovaný laboratorní stojan, a máte potřebné vybavení.

Doporučuji při práci s obolejem používat gumové rukavice (nejlépe chirurgické), jestliže ho budete vyrábět z psychoaktivního konopí. Účinné látky dost rychle pronikají kůží do krevního oběhu a protože výroba oboleje je časově dost náročná, mohli byste mít problémy s dokončením přípravy a odpadnout v nevhodnou dobu.

Postup přípravy

1. Do tlakového hrnce se vloží konopí, zalije se olejem a vodou, aby byl hrnec naplněný maximálně do 3/4 objemu. Dá se vařit a jakmile začne syčet, ztlumí se na co nejméně a ponechá celou hodinu vařit.

2. Pak se nechá trochu vystydnout, opatrně otevře a ještě za tepla se prolisuje. Získaná směs obohaceného oleje a vody se přecedí a přefiltruje přes látku, aby se odstranily případné částečky konopí.

3. Směs oleje s vodou se nalije do rozdělovací nálevky, nechá se 30 minut odstát, aby se nahoře vytvořila vrstva oleje. Pak se opatrně odpustí voda a zachytí se zvlášť mezivrstva s drobnými částečkami kalu. Tuto mezivrstvu můžeme použít do mastičky nebo krému. Potom už vytéká obolej, který zachytíme do vyšší láhve, nejlépe z tmavého skla.

4. Obolej se nechá v klidu a temnu za pokojové teploty usadit. Po týdnu slijeme čistý obolej, zbytek s kalem u dna se může použít podobně jako mezivrstva vzniklá při rozdělování.

Použitá voda se hodí na zalévání jako hnojivo jak pro konopí, tak i pro pokojové rostliny.

Skladování

Obolej se uchovává se v lednici (4 měsíce) nebo v mrazáku (až rok).

Využití

Obolej se užívá vnitřně pro léčbu zánětů a tlumení bolestí a křečí v dávce 1/4 - 1/2 kávové lžičky. Je vhodný i pro léčbu domácích zvířat – vyzkoušeno na psech a kočkách v dávce 2 ml, ale pozor nepřehnat to, protože nemocná zvířátka většinou nemají v lásce stav zhulení!

Zevní využití oboleje je velmi široké jak pro léčebné účely, tak i při výrobě kosmetických přípravků. Obohacují se s ním šampóny a masážní oleje, přímo skvěle se osvědčuje v oleji po opalování. Neměl by se však používat v oleji určeném na opalování, protože je velmi fotosensitivní a na slunci se rychle rozkládá na nežádoucí látky, které by mohly pokožku poškodit. Do šampónů a kosmetických olejů se obvykle přidává 10 % oboleje. Používá se také při míchání konopných krémů a k zesílení účinku klasické vazelínové nebo sádlové konopné masti, kam se přidává v objemu 10 - 20 ml na litr masti či krému.

Zájemcům o přípravu oboleje ráda poradím a podělím se s nimi o své zkušenosti – pište mi na email:

bushka@volny.cz

Trim

Je označení pro malé lístečky plné krystalů, které zůstanou jako „odpad" při zastřihávání palic po sklizni. Palice je důležité zbavit nejen velkých listů, které obsahují minimum účinných látek, ale i malých lístků, které vyrůstají přímo z květenství. Ačkoliv jsou tyto lístky bohaté na pryskyřici, na přímé užívání (vaporizaci či kouření) se nehodí tak, jako prvotřídní květenství. Stříhají se a používají jako materiál druhé jakosti. Slovo je anglického původu a znamená „přistřihnout" či „zkrátit".


Dále by vás mohlo zajímat…
Obolej - Konopný olej obohacený konopím

5.9.2018
OSN oznámila vůbec první přezkoumání postavení konopí v mezinárodním právním řádu

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

25.1.2015
Pohádky z hub a konopí 15 - "Jak slavili Silvestra"

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

25.6.2017
Jedině bez tabáku a raději méně THC: Odborníci radí, jak užívat konopí bezpečněji

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

18.7.2017
Pomoc a naděje: příběhy lidí, kterým konopí pomáhá v boji s nádorovými onemocněními


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu