14

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

Tento léčivý olej, obohacený kanabinoidy, se může užívat zevně i vnitřně. Působí velmi dobře jako antibiotikum i jako prostředek proti bolesti a na uklidnění. Používá se také jako polotovar pro přípravu konopných mastí, krémů, kosmetických olejů a šampónů.

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

Takto obohacený konopný olej si díky ochrannému působení vodní páry zachovává původní barvu, chuť i vůni i po náročném tepelném zpracování, jak mi potvrdil jeho výrobce po ochutnání. V konopném oboleji se tak slučuje léčivá síla konopného oleje lisovaného ze semen s léčebným účinkem kanabinoidů, získaných z květenství rostliny konopí. Výchozím rostlinným materiálem může být jak psychoaktivní konopí, tak i technické konopí z odrůd s vyšším obsahem kanabidiolu (CBD) jako např. Bialobrzieskie nebo Finola. Podobným postupem se dá vyrobit i obohacený olej z olivového oleje.

Suroviny:

150 g palic konopí, předem 15 minut vysušených v troubě v tenké vrstvě, na plechu vyloženém kartónem při 100 stupních Celsia – u psychoaktivního konopí se používá trim (viz box) nebo spodní palice, u technického konopí použijeme celá, jen nahrubo nadrcená květenství

0,5 l konopného oleje

2–2,5 l vody do hrnce, 0,5 l vody na vypláchnutí

Vybavení:

Tlakový hrnec (čím větší, tím lepší) 6 l nejméně.

Stolní lis na víno nebo na mošt, nebo odšťavovač s výkonným lisováním, nebo v nouzi postačí i látkový kapesník a ruční pákový lis na vařené brambory - babičky jím bývají vybavené.

Větší skleněná rozdělovací nálevka je výhodou, ale je dost drahá. Můžete ji však levně nahradit plastovou kónickou nádobkou od rozprašovače na pokojové květiny, u které odříznete dno a našroubujete na ni plastový ventil, například z dětského nápoje. Stačí ji připevnit lepenkou ve směru ventilem dolů k noze židle, kterou si postavíte na stůl jako improvizovaný laboratorní stojan, a máte potřebné vybavení.

Doporučuji při práci s obolejem používat gumové rukavice (nejlépe chirurgické), jestliže ho budete vyrábět z psychoaktivního konopí. Účinné látky dost rychle pronikají kůží do krevního oběhu a protože výroba oboleje je časově dost náročná, mohli byste mít problémy s dokončením přípravy a odpadnout v nevhodnou dobu.

Postup přípravy

1. Do tlakového hrnce se vloží konopí, zalije se olejem a vodou, aby byl hrnec naplněný maximálně do 3/4 objemu. Dá se vařit a jakmile začne syčet, ztlumí se na co nejméně a ponechá celou hodinu vařit.

2. Pak se nechá trochu vystydnout, opatrně otevře a ještě za tepla se prolisuje. Získaná směs obohaceného oleje a vody se přecedí a přefiltruje přes látku, aby se odstranily případné částečky konopí.

3. Směs oleje s vodou se nalije do rozdělovací nálevky, nechá se 30 minut odstát, aby se nahoře vytvořila vrstva oleje. Pak se opatrně odpustí voda a zachytí se zvlášť mezivrstva s drobnými částečkami kalu. Tuto mezivrstvu můžeme použít do mastičky nebo krému. Potom už vytéká obolej, který zachytíme do vyšší láhve, nejlépe z tmavého skla.

4. Obolej se nechá v klidu a temnu za pokojové teploty usadit. Po týdnu slijeme čistý obolej, zbytek s kalem u dna se může použít podobně jako mezivrstva vzniklá při rozdělování.

Použitá voda se hodí na zalévání jako hnojivo jak pro konopí, tak i pro pokojové rostliny.

Skladování

Obolej se uchovává se v lednici (4 měsíce) nebo v mrazáku (až rok).

Využití

Obolej se užívá vnitřně pro léčbu zánětů a tlumení bolestí a křečí v dávce 1/4 - 1/2 kávové lžičky. Je vhodný i pro léčbu domácích zvířat – vyzkoušeno na psech a kočkách v dávce 2 ml, ale pozor nepřehnat to, protože nemocná zvířátka většinou nemají v lásce stav zhulení!

Zevní využití oboleje je velmi široké jak pro léčebné účely, tak i při výrobě kosmetických přípravků. Obohacují se s ním šampóny a masážní oleje, přímo skvěle se osvědčuje v oleji po opalování. Neměl by se však používat v oleji určeném na opalování, protože je velmi fotosensitivní a na slunci se rychle rozkládá na nežádoucí látky, které by mohly pokožku poškodit. Do šampónů a kosmetických olejů se obvykle přidává 10 % oboleje. Používá se také při míchání konopných krémů a k zesílení účinku klasické vazelínové nebo sádlové konopné masti, kam se přidává v objemu 10 - 20 ml na litr masti či krému.

Zájemcům o přípravu oboleje ráda poradím a podělím se s nimi o své zkušenosti – pište mi na email:

bushka@volny.cz

Trim

Je označení pro malé lístečky plné krystalů, které zůstanou jako „odpad" při zastřihávání palic po sklizni. Palice je důležité zbavit nejen velkých listů, které obsahují minimum účinných látek, ale i malých lístků, které vyrůstají přímo z květenství. Ačkoliv jsou tyto lístky bohaté na pryskyřici, na přímé užívání (vaporizaci či kouření) se nehodí tak, jako prvotřídní květenství. Stříhají se a používají jako materiál druhé jakosti. Slovo je anglického původu a znamená „přistřihnout" či „zkrátit".


Dále by vás mohlo zajímat…
Obolej - Konopný olej obohacený konopím

6.7.2017
Reportáž z polního dne lnu a konopí 2017

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

10.1.2013
Vychází nové číslo magazínu Legalizace se semínkem od CBD Seeds!

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

24.1.2013
Staňte se redaktorem magazínu Legalizace

Obolej - Konopný olej obohacený konopím

7.8.2013
Veterinář prosazuje léčebné konopí pro zvířata


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu