13

Growreport: Automatic AAK-47

Dosud jsme v growreportu neměli žádnou samonakvétací odrůdu, takže aby bylo různorodosti učiněno zadost, rozhodl jsem se nyní napsat něco o první samonakvétačce, kterou jsem pěstoval. Jedná se o AAK-47 od španělských Lowlife Seeds.

Growreport: Automatic AAK-47

Původ

AAK-47 v době svého uvedení na trh platila za první svého druhu, která se silou a kvalitou palic vyrovnala klasickým odrůdám. Právě proto jsem si ji vybral pro první zkušenost s touto speciální varietou konopí. Samonakvétací odrůdy obecně pocházejí z poddruhu ruderalis ze severních oblastí Eurasie, který sám o sobě prakticky neobsahuje THC, zkříženého s potentními ustálenými genetikami. Na rozdíl od běžných linií konopí nezačínají kvést podle délky dne, ale nasadí na květ hned po dosažení pohlavní zralosti, tedy asi po třech týdnech od vysazení. Při vysazení na začátku května tak dozrávají koncem července. Tato konkrétní linie vznikla kombinací původního Lowrydera od Joint Doctor a legendární AK-47 od Serious Seeds pod taktovkou španělských šlechtitelů z Lowlife Seeds. Tady si neodpustím drobnou vsuvku. Přijde mi, že Lowlife jsou naprosto neprávem podceňováni. Jistě, oni nepřišli se samonakvétáním jako takovým, ani nestvořili nic vyloženě revolučního, ale byli to právě oni, kdo přinesli kouřitelné variety mezi lidi. Odrůdy od Joint Doctor byly a víceméně pořád jsou takové nanicovaté a zajímavé spíše pro experimenty. Až když se na scéně objevili kříženci jako právě AAK-47, pustil se Joint Doctor do zajímavější práce a stvořil tak například Lowryder #2, který už nabízí solidnější výnos a kvalitu květu. Až o dost později přišli na scénu další (jako Buddha Seeds) a i velké seedbanky začaly s tvorbou samonakvétacích odrůd.

Růst

Většina samonakvétacích odrůd (alespoň těch prvních) tvoří jednu centrální větev a příliš nepřeje bočnímu větvení. Zastřihávání u těchto trpaslíků nemá smysl, protože při krátkém růstu by to kytičky neúměrně zpomalilo. AAK-47 byla jednou z prvních, které se i poctivě větvily a tím dosahovala výrazně vyššího výnosu. Rostlinky tedy rostou jako vánoční stromeček s výrazným bočním větvením, jaké bylo u odrůd od Joint Doctor nemyslitelné. Problémem je, stejně jako u ostatních samonakvétacích kytiček, že pokud něco pokazíte na začátku, tak se už nikdy plně nevzpamatují. Zpoždění byť o jediný týden znamená ve výsledku poloviční výšku a čtvrtinový výnos proti maximálnímu potenciálu. Ani já jsem v té době bohužel nedokázal dodat dokonalé podmínky a tak i moje AAK-47, kterou vidíte na fotkách, trpěla tímto neduhem. Ještě jako malinkou jsem ji jednou přelil a to úplně stačilo, aby už nikdy pořádně nevyrostla. Svůj život tak zakončila ve výšce kolem třiceti centimetrů. 

Pryskyřicí se tu nešetří

Květ

AAK-47 kvete velmi hustě a obzvláště menší rostliny (jako ta vyobrazená) jsou prakticky celé pokryté květenstvím, které je plné pryskyřice, ale poněkud listnaté. Listnatostí ovšem trpí i dnešní samonakvétací odrůdy, takže to bych nebral jako velké mínus. Je to jenom problém vzhledu. Pokud nemáte rádi listnatější paličky, nepěstujte AAK. Velké rozdíly udělá počasí v době květu. Při sázení začátkem května rostlinky často chytnou ideálně slunečné a vlhké počasí, které bývá v červenci, a tím jsou i méně listnaté a více naberou objem. Pokud sázíte dříve nebo červenec proprší, budou řidší a listnatější. Skutečně úžasné je aroma, a to již od začátku květu. To připomíná původní AK-47, ale je jemnější. Lehká vůně ovoce se skunkovými podtóny je příjemná a nevadí ani lidem, kteří klasický „zápach" marihuany příliš nemusí. Květenství se s blížící se sklizní stává docela robustním, a proto je třeba dávat pozor na plísně, obzvláště pokud pěstujete ve volné zemi, kde je okolo další vegetace. Délka květu je pro tyto zakrsliny typicky kolem dvou měsíců.

Po sklizni

Pokud zvládnete dobře curing, odměnou vám budou bohatě orosené, tvrdé a krásně vonící paličky. Nečekejte nijak brutální výnos, ale bez počátečních chyb můžete dosáhnout výnosu odpovídajícího velikosti rostlin. Konvenční odrůda stejné velikosti by nebyla výnosnější. Vůně se po pár měsících ještě zjemní, ale přesto zůstane pronikavá a připomíná čerstvé ovoce. Pěkným bonusem pak je, že odrůdy odvozené z ruderalis mají proti většině běžných odrůd vysoký obsah CBD, takže jsou velmi vhodné pro terapeutické využití. Například výborně pomáhají od bolesti, podporují chuť k jídlu a potlačují nevolnost.

Odspoda až nahoru jedna palička

Závěr

AAK-47 nebyla revolucí. Revolucí byl Lowryder. AAK-47 ale byla důležitou evolucí, která ukázala, že i samonakvétací odrůdy mohou poskytovat velmi dobrý materiál při rozumném výnosu. Pokud ji hodnotíme ze současného pohledu, kdy je trh těmito hybridy již nasycen, nijak zvlášť nevyčnívá, ale ani se neztrácí. V době svého uvedení na trh (tuším, že v roce 2008) to ale byla bomba a jistě i mnoho dalších growerů přesvědčila o tom, že kříženci cannabis sativa var. ruderalis mají budoucnost. Osobně bych si tipnul, že uvedení AAK-47 urychlilo přijetí samonakvétacích odrůd mezi growery i šlechtiteli přinejmenším o pár let. V současnosti je tak již jenom pár těch, kde je odsuzují a považují za podřadné.

Seriál Autoflowering

Pokud máte zájem získat více informací o samonakvétacích odrůdách, nalistujte některá starší čísla Legalizace nebo se podívejte rovnou na náš web www.magazin-legalizace.cz, kde jsem obsáhlý třídílný seriál s touto tématikou publikoval. Vyšel pod názvem Autoflowering.


Dále by vás mohlo zajímat…
Growreport: Automatic AAK-47

1.11.2012
IACM zpravodaj

Growreport: Automatic AAK-47

26.4.2012
Sport má být opět čistý. Mračna se stahují i nad surfaři

Growreport: Automatic AAK-47

28.1.2016
Growreport: Frisian Duck

Growreport: Automatic AAK-47

5.1.2012
Magazín Legalizace 09 právě vychází


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu