13

Agroporadna technického konopí

Využití květu, sklizeň technického konopí a zdroje nových informace a zkušeností v oboru.

Agroporadna technického konopí

Na otázky odpovídá agroporadkyně a odbornice na využití technického konopí Hana Gabrielová.

Když si člověk kupuje výrobky s konopným semínkem (sušenky, do salátů, čaje apod.) – jsou semínka z technického konopí, nebo z toho, které se kouří? A pokud jde o druhý typ, jak je možné jej v ČR pěstovat?

Semínka ať už technického, či indického konopí neobsahují ŽÁDNÉ látky působící změnu stavu vědomí. Tyto látky jsou obsažené pouze v zelených částech, především květech rostlin, a to zejména u netechnických odrůd konopí. Technické konopí je možno u nás pěstovat, neboť pochází z vyšlechtěných odrůd, které se vyznačují sníženým obsahem THC (zakázané látky) do 0,3 %, což je zákonem 167/98 Sb. povolená norma pro pěstování v ČR.

Zajímají mě léčebné účinky konopí, ale při jeho pěstování bych nerad překračoval hranice dané zákonem. Obsahuje květ technického konopí také nějaké zdraví prospěšné látky? Případně jaké a jak je mohu využít?

Sušina konopí setého (Cannabis sativa L.) obsahuje velké množství, více než 489 látek, z toho kanabinoidů okolo 70, z nichž delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) je nejvýznamnější pro psychotropní působení a proto je látkou zakázanou. V technickém konopí nacházíme obsah této látky do 0,3 %, obsah zbývající kanabinoidů však není v konopí nijak omezen a za pozornost stojí především obsah CBD neboli Cannabidiolu. Některé technické odrůdy konopí dosahují až ke 3 % obsahu této látky. Cannabidiol může být, dle dostupných zdrojů, účinný při zmírnění příznaků u onemocnění jako je roztroušená skleróza, epilepsie, diabetes, revmatoidní artritida, dále u různých druhů infekcí, menstruačních potížích, schizofrenii a napomáhá snížení úzkostných stavů. Kanabinoidy jsou látky rozpustné v tucích a v alkoholu. Pokud budete chtít zpracovávat technické konopí k přípravě různých mastí či tinktur, můžete postupovat stejně jako při přípravě přípravků z konopí netechnického. Výsledný produkt bude obsahovat méně THC, tj. psychoaktivní látky, ale i přesto může být na řadu zdravotních problémů účinný.

Po dlouhém hledání na internetu jsem nenašel někoho, kdo by pronajímal stroj na sečení konopí. Rozhodl jsem se v příštím roce zasít cca 3 ha na technického konopí na semínko. A chtěl bych se zeptat, zda nevíte jestli existuje firma nebo majitel, který by byl schopen pronajmout stroj na sečení konopí. Jsem z okresu Opava - Moravskoslezský kraj.

V České republice je v současnosti k dispozici pouze jeden kombajn adaptovaný na sečení konopí, a ten provozuje firma HEMP Production s.r.o. se sídlem v Chrašticích u Příbrami. Firma si účtuje za pronájem kombajnu 3500 - 4500 Kč/ha sklizeného pozemku a k tomu je ještě připočítávána doprava kombajnu na místo a projeté palivo. Běžně se kombajn vyplatí přepravovat až od větších rozloh než jsou 3 ha. Doporučuji se na firmu Hemp production obrátit a osobně se domluvit.

Na stránkách Konopy jsem našel pro mě velmi zajímavé informace o pěstování technického konopí. Zajímalo by mě, zda v roce 2012 budou nějaké semináře, popř. výstavy.

Po celé září a říjen se můžete přihlásit na semináře o pěstování a využití konopí. Budou probíhat na biofarmě, kde se pěstuje konopí v rámci sklizně, takže se na nich dozvíte nejen teorii, ale dostanete se i k praxi. Bližší informace najdete na stránkách www.konopa.cz, nebo přímo na emailu info@konopa.cz.

Další akcí, kde bude možné načerpat informace o konopí, bude v Praze konaný 3. ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest 2012 (9.-11.11.), v rámci kterého se uskuteční třídenní odborná konference. Páteční den bude věnován technickému konopí a jeho využití, kdy se přestaví pěstitelé a zpracovatelé konopí. V sobotu a v neděli pak bude dán prostor léčebnému konopí, kdy se o svou zkušenost s konopím přijdou podělit jak pacienti, tak i lékaři či vědci, kteří obohatí konferenci o nové poznatky z výzkumu v oblasti využití kanabinoidů.

Vaše dotazy z oblasti pěstování a využití technického konopí pište na hanka@konopa.cz.


Dále by vás mohlo zajímat…
Agroporadna technického konopí

24.4.2012
Konopné semínko jako dárek v novém čísle Magazínu Legalizace!

Agroporadna technického konopí

25.7.2013
Tipy & triky: hermafroditismus

Agroporadna technického konopí

3.7.2017
IACM Zpravodaj: Lékárny v Uruguayi začnou v červenci prodávat konopí

Agroporadna technického konopí

24.1.2013
Staňte se redaktorem magazínu Legalizace


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu