02

Odpověď ministerstva zdravotnictví

"Proč mám být považována za člověka porušujícího zákon jen proto, že si chci vyrobit z byliny konopí tinkturu a mast, které bych používala jako lék?", ptá se paní Jarmila K. ministra zdravotnictví

Odpověď ministerstva zdravotnictví

Vážený pane ministře zdravotnictví Hergere,

ráda bych Vám položila pro mne pár důležitých otázek v naději, že neskončí v zapomnění, přes tu spoustu starostí se záplavami v naší zemi.

  • Proč je mi jako občanovi se zaručenou svobodou léčit se a povinností dbát o své vlastní zdraví, zakazováno vypěstovat si pár rostlin konopí k výrobě konopné tinktury?
  • Dále proč mi je vyhrožováno až 15000 Kč pokutou za případné vypěstování pár ks této byliny, jejíž několik kapek tinktury by mi pokrylo léčení hned několika diagnos, které mě sužují a zle mi komplikují život? Od podání pendeponu jsem nejen ochrnula, ale také jsem polyvalentní alergik. Je velký problém najít pro mne vhodné léky a ty ještě můj organizmus špatně snáší.
  • Tak proč mám být považována za člověka porušujícího zákon, či dokonce trestána jako distributor drog, jen proto, že si chci vyrobit z byliny konopí tinkturu, která by mi zdraví nezhoršovala, neohrožovala by mně tolika závažnými vedlejšími účinky, jako léky, které dosud beru, a při tom mě ani neuzdravují? Pro léky a nezbytné hyg. pomůcky musím samozřejmě chodit každý měsíc a platit už jen za opakující se recepty více korun, nežli by mě stálo vypěstování a výroba tinktury a masti pro moji každodenní potřebu.
  • Proč  nemohu dostat jednorázový doklad, který by umožňoval si bylinu konopí v malém množství  pěstovat a mít tak ochranu před sankcemi a případným trestním obviněním? Vždyť na chemické léky, které mnohdy brát musím, také vzniká nebezpečný návyk a nikdo za to není postihovaný, trestaný nebo osočovaný.
  • Opravdu je nemožné, vytisknout mi třeba ochrannou kartičku povolující  pěstování  pár rostlin konopí k výrobě konopné tinktury a masti? Byla bych tak pod kontrolou i ochranou státu, který si dále povede svůj boj proti narkomanii a pěstování rostlin k tomu potřebných.

(I když popravdě po tom, co jsem četla  "Perspektivy léčby konopím: Zdraví, legislativa, politika"  - - souhrnnou zprávu z odborného parlamentního semináře na internetu, tak  nechápu tu hysterii proti konopí v naší zemi, v níž vědci jako první na světě odhalili její léčebné účinky, pokud se nepletu.)

Vážený pane ministře, děkuji Vám předem za Váš čas potřebný k zabývání se mým problémem a také k odpovědi na moje, pro mne tak důležité, otázky.

Přeju Vám vždy potřebné zdraví, dobrou rozlišovací schopnost s potřebnou empatií  a radost z Vaší práce.

Jarmila Králová

Odpověď na dotaz z Ministerstva zdravotnictví ČR

Vážená paní Králová,

jsme si vědomi, že jsou stále častěji a hlasitěji slyšet názory o léčebných účincích konopí – zde se dá diskutovat o termínu „léčebné“ – jde spíše o tlumení příznaků různých chorob. Tuto vlastnost konopí nikdo zásadně nepopírá, z profesionálního (odborného) hlediska je však důležité, že nejsou známy mechanismy tohoto působení, dávkování, možnost případného poškození zdravotního stavu pacienta léčeného současně jinými léčivými přípravky – tedy základní podmínky, které musí splnit registrovaný lék. Na straně druhé stojí studie připouštějící možnost přímého poškození zdravotního stavu u predisponovaných jedinců, tj. být spouštěcím mechanismem např. u psychických poruch.

Naprosto zásadní námitkou pro volné použití konopí (a to všude na světě) je však prakticky 100% pravděpodobnost jeho zneužití a rozšíření v té části populace, která jej bude používat výhradně jako drogu.

Proto je také v současné době konopí s obsahem tetrahydrokanabinolů vyšším než 0,3% zařazeno zákonem č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, mezi omamné látky s velmi přísným dohledem, které nelze volně pěstovat a používat. Konopí s nižším obsahem uvedených látek se může běžně pěstovat pro průmyslové použití.

Situace kolem konopí není pouze vnitřní záležitostí ČR, ale je nepřetržitě sledována INCB (Mezinárodní  úřad pro kontrolu omamných látek) i OSN (Organizace spojených národů), které v případech, kdy dojde k porušení mezinárodních úmluv velmi rychle reagují a obracejí se na ČR se žádostí o podání vysvětlení a nápravu.

Chápeme dobře vaše zdravotní problémy a chtěli bychom zdůraznit, že Ministerstvo zdravotnictví v žádném případě nehodlá zbraňovat nebo klást překážky využití léčebných účinků konopí, pokud bude na předpis, podáváno lékařem a ve formě léčivého přípravku (sprej, řezanka, tableta) s definovaným (přesně stanoveným) obsahem účinných látek a řádně registrovaného Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Nic nebrání ani event. dovozu takového léčivého přípravku ze zemí, které by takový přípravek vyráběly, pokud výrobce požádá o registraci na našem území. Lze využít i možnost individuálního dovozu léku registrovaného v zahraničí, v takovém případě ovšem lékař, který takový přípravek předepíše a nechá pro pacienta přivézt, bere na sebe veškerá rizika spojená s případnými nežádoucími účinky nebo komplikacemi.

 

Závěrem bychom tedy ještě jednou shrnuli:

  • Ministerstvo zdravotnictví, vázáno Úmluvou o omamných látkách nehodlá povolit volné pěstování konopí
  • Ministerstvo zdravotnictví má vážné a oprávněné obavy z masivních úniků nekontrolovaně pěstovaného a distribuovaného      konopí bez lékařského předpisu a důsledné centrální evidence.
  • Ministerstvo zdravotnictví nebrání případnému dovozu hromadně vyráběných léčivých přípravků, řádně registrovaných ( i Česká republika je jedním ze států na jehož území probíhají již několik let klinické studie s přípravkem Sativex, což je ústní sprej, vyrobený z přírodního rostlinného materiálu – studie probíhají na onkologických a neurologických pracovištích) – výsledky by měly být vyhodnoceny snad již v tomto roce.
  • Ministerstvo zdravotnictví se samozřejmě nebrání ani event. výrobě léčivého přípravku z konopí na našem území, ovšem za stejných podmínek, které musí splňovat výroba jakéhokoli jiného hromadně vyráběného léčivého přípravku s obsahem návykové látky. Žádný léčivý přípravek není bez určitých rizik možného poškození zdravotního stavu pacienta, je proto nezbytné tato rizika předem identifikovat a minimalizovat.

Takže zcela na závěr – ano, o konopí pro léčebné účely se nebráníme diskutovat, není však žádný relevantní důvod,  proč by konopí mělo mít výjimku proti jiným léčivým přípravkům.

S pozdravem Vlastimil Sršeň

Ředitel odboru  komunikace s veřejností

Palackého náměstí 4, 128 01 Praha 2

tel./fax: +420 224 972 166/ +420 224 972 600


Dále by vás mohlo zajímat…
Odpověď ministerstva zdravotnictví

17.6.2019
Ziggy Marley rozhoupe 31. července poprvé Prahu! Soutěžte o vstupenky

Odpověď ministerstva zdravotnictví

17.4.2013
Dárky k předplatnému magazínu Legalizace! Již jen do 25. 4.!

Odpověď ministerstva zdravotnictví

4.6.2012
Speciální dárkové akce k předplatnému magazínu Legalizace

Odpověď ministerstva zdravotnictví

7.3.2013
Nové číslo magazínu Legalizace


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu