12

Hofmann píše Jobsovi

„Byl by otevřenější, kdyby zamlada zkusil LSD nebo se vydal do ašramu.“ - Steve Jobs o Billu Gatesovi.

Hofmann píše Jobsovi

Vzhledem k popularitě výrobků firmy Apple je dnes patrně nejznámějším uživatelem LSD její zakladatel (a později zachránce), nedávno zesnulý Steve Jobs. V mládí užíval kromě hašiše a marihuany i LSD a ani v pozdějším věku se tím netajil - naopak tvrdil, že to byla jedna z nejdůležitějších událostí v jeho životě, která mu ukázala „druhou stranu mince“ a díky níž se stal tvořivějším.

Snad i proto se posmíval Billu Gatesovi, kterého považoval za nudného a nenápaditého, a nechal se slyšet, že zkušenost s LSD by mu jen prospěla. Šlo však patrně o pózu, protože ačkoliv se Gates na rozdíl od Jobse užíváním halucinogenů nechlubil, v rozhovoru pro časopis Playboy v roce 1994 historky o něm a LSD tradované víceméně potvrdil, i když neopomněl dodat, že to bylo zamlada a ani tehdy nezmeškal jediný den v práci. Což ukazuje, že Jobs schopnosti LSD poněkud přeceňoval.

Jobsovy chvalozpěvy na LSD se donesly i k objeviteli psychedelickéch účinků LSD Albertu Hofmannovi. Ačkoliv mu roku 2007 bylo už 101 let, na doporučení Ricka Doblina z asociace MAPS napsal Jobsovi dopis, ve kterém ho žádá o podporu pro první studii psychoterapie za podpory LSD po 35 letech, a to konkrétně s lidmi trpícími úzkostí způsobenou život ohrožující chorobou. Vyjádřil naději, že Jobs by mohl pomoci přeměnit jeho problémové dítě na zázračné.

Jobs se nakonec s Doblinem skutečně sešel. Bohužel to ale k ničemu nevedlo - šéf Applu místo vážně míněného rozhovoru fantazíroval jako mladý hipík, že by bylo úžasné hodit halucinogen do pitné vody a „nastartovat“ každého...

Přelomová studie švýcarského psychiatra Petera Gassera naštěstí stála jen necelých 200 000 dolarů a uskutečnila se i bez Jobsovy podpory. Všech 12 pokusných osob hlásilo zlepšení a sezení se obešla bez vážných vedlejších účinků, což je velice povzbudivé, ale vzhledem k malému rozsahu experimentu z toho nelze vyvozovat ukvapené závěry. Albert Hofmann ani Steve Jobs se bohužel zveřejnění výsledků nedožili. Doufejme alespoň, že Hofmann umíral s vědomím, že jeho problémové dítě je v dobrých rukou.


Dále by vás mohlo zajímat…
Hofmann píše Jobsovi

6.9.2014
Přátelé konopí: Dennis Hopper

Hofmann píše Jobsovi

11.4.2016
Tři roky legalizace v Coloradu

Hofmann píše Jobsovi

18.7.2014
Flashback ze světa konopí: PŘIJÍMACÍ POHOVOR

Hofmann píše Jobsovi

20.9.2019
Osobnost legalizace: Petr Kroutil


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu