12

Hofmann píše Jobsovi

„Byl by otevřenější, kdyby zamlada zkusil LSD nebo se vydal do ašramu.“ - Steve Jobs o Billu Gatesovi.

Hofmann píše Jobsovi

Vzhledem k popularitě výrobků firmy Apple je dnes patrně nejznámějším uživatelem LSD její zakladatel (a později zachránce), nedávno zesnulý Steve Jobs. V mládí užíval kromě hašiše a marihuany i LSD a ani v pozdějším věku se tím netajil - naopak tvrdil, že to byla jedna z nejdůležitějších událostí v jeho životě, která mu ukázala „druhou stranu mince“ a díky níž se stal tvořivějším.

Snad i proto se posmíval Billu Gatesovi, kterého považoval za nudného a nenápaditého, a nechal se slyšet, že zkušenost s LSD by mu jen prospěla. Šlo však patrně o pózu, protože ačkoliv se Gates na rozdíl od Jobse užíváním halucinogenů nechlubil, v rozhovoru pro časopis Playboy v roce 1994 historky o něm a LSD tradované víceméně potvrdil, i když neopomněl dodat, že to bylo zamlada a ani tehdy nezmeškal jediný den v práci. Což ukazuje, že Jobs schopnosti LSD poněkud přeceňoval.

Jobsovy chvalozpěvy na LSD se donesly i k objeviteli psychedelickéch účinků LSD Albertu Hofmannovi. Ačkoliv mu roku 2007 bylo už 101 let, na doporučení Ricka Doblina z asociace MAPS napsal Jobsovi dopis, ve kterém ho žádá o podporu pro první studii psychoterapie za podpory LSD po 35 letech, a to konkrétně s lidmi trpícími úzkostí způsobenou život ohrožující chorobou. Vyjádřil naději, že Jobs by mohl pomoci přeměnit jeho problémové dítě na zázračné.

Jobs se nakonec s Doblinem skutečně sešel. Bohužel to ale k ničemu nevedlo - šéf Applu místo vážně míněného rozhovoru fantazíroval jako mladý hipík, že by bylo úžasné hodit halucinogen do pitné vody a „nastartovat“ každého...

Přelomová studie švýcarského psychiatra Petera Gassera naštěstí stála jen necelých 200 000 dolarů a uskutečnila se i bez Jobsovy podpory. Všech 12 pokusných osob hlásilo zlepšení a sezení se obešla bez vážných vedlejších účinků, což je velice povzbudivé, ale vzhledem k malému rozsahu experimentu z toho nelze vyvozovat ukvapené závěry. Albert Hofmann ani Steve Jobs se bohužel zveřejnění výsledků nedožili. Doufejme alespoň, že Hofmann umíral s vědomím, že jeho problémové dítě je v dobrých rukou.


Dále by vás mohlo zajímat…
Hofmann píše Jobsovi

4.10.2015
Legalizace v Coloradu: Zisky ze zdanění konopí se oproti prvnímu roku zdvojnásobily

Hofmann píše Jobsovi

29.6.2018
Ze světa legalizace: Deset vysmátých měst v Holandsku

Hofmann píše Jobsovi

29.6.2019
Jen počkej, zajíci!

Hofmann píše Jobsovi

12.1.2013
Předplatné magazínu na Slovensko


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu