11

Agroporadna technického konopí

Na otázky odpovídá agroporadkyně a odbornice na využití technického konopí Hana Gabrielová

Agroporadna technického konopí

Kde mohu získat osivo technického konopí pro pěstování na zahrádce? Nehrozí mi problémy s policií?

Konopná semínka technického konopí drobným pěstitelům poskytuje o.s. Konopa v rámci akce „100 kytek aneb pěstujte konopí beze strachu“, která letos proběhne již potřinácté. O semínka si můžete psát na adresu info@konopa.cz, cena balíčku je 50 Kč včetně poštovného. Obdobou akce 100 kytek je projekt „KonopÁř – Já jsem osel! Ty si osel?“, jehož iniciátorem je Občanské sdružení pro Trojčlennost v sociálním organismu. To od loňského roku nabízí několik odrůd technického konopí v různě velkých baleních, 20-200g. Problémů s policií se bát nemusíte, pokud budete mít k dispozici certifikát osiva, kterým v případě nutnosti policii prokážete původ vašich rostlinek. U výsevu nad 100 m2 je nutné splnit ohlašovací povinnost u regionálně příslušného celního úřadu. Podrobnosti ohledně povinností pěstitelů najdete ve vyhlášce 151/2005 Sb. a  zákoně č. 167/1998 Sb. o návykových látkách. Při setí certifikované odrůdy a splnění ohlašovací povinnosti by vám problémy s policií hrozit neměly.

Jak zvolit správné osivo technického konopí?

Při výběru odrůdy technického konopí je třeba mít na paměti, že dnes již většina odrůd není dvoudomých,  ale byly z nich vyšlechtěny jednodomé formy, tzv. MONOICA. Při výběru konkrétní odrůdy záleží na tom, pro jaký účel se rozhodnete konopí pěstovat, zda jen tak pro radost, či pro konkrétní užitek. V prvním případě vás při výběru odrůdy budou zajímat nejspíše ty, které dosahují vysokého vzrůstu a bohatého habitu. Tou je například dvoudomá odrůda Carmagnola, která ve své italské domovině dorůstá až k 6 metrům. Navíc má vyšší podíl CBD látek, čímž poskytuje i jistý potenciál k využití květu. Opakem Carmagnoly je finská Finola, která dorůstá kolem 160 cm a při sklizni na semeno nevyžaduje speciálně upravený kombajn. Navíc dozrává již koncem srpna, čímž zaručuje úspěšné dozrání semen a následně i dostatečný prostor pro sklizeň stonků. Nejběžněji pěstovanou odrůdou, kterou můžete vidět na českých polích, jsou polské jednodomé odrůdy Bialobrzeskie, či Beniko. Méně časté jsou francouzské odrůdy Felina, Fedora nebo Ferimon, nebo některé ukrajinské odrůdy.

Jak skladovat konopná semínka pro výsev?

Konopná semínka obsahují až 25 % oleje a při teplotách nad 40 stupňů mohou ztrácet svou vitalitu. Je proto lepší je uchovávat v chladu a temnu.

Můžu semena, která vypěstuji v příštím roce, opět zasít?

Z právního hlediska může kterýkoli farmář produkovat osivo pro vlastní potřebu, tzv. farmářské osivo. Šlechtitel osiva konopí však ručí za procentuální podíl THC v rostlině, což se v případě pěstování této rostliny rozhodně vyplatí. Konopí se může, při používání farmářského osiva pro pěstování, navracet jeho přirozeně vyšší obsah THC.

Vaše dotazy z oblasti pěstování a využití technického konopí pište na hanka@konopa.cz.


Dále by vás mohlo zajímat…
Agroporadna technického konopí

2.4.2018
Vyvracíme mýty o legalizaci #6: Uživatelé konopí mají problémy s pamětí a poklesem inteligence

Agroporadna technického konopí

25.1.2018
Nejvýznamnější zprávy ze světa konopí za rok 2017

Agroporadna technického konopí

29.9.2013
Mapa Growshopů

Agroporadna technického konopí

27.4.2011
Právě vyšlo páté číslo magazínu Legalizace!


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu