56

Osobnost legalizace: MessenJah

Na české hudební scéně není konopí a jeho prohibice v dnešní době žádné velké téma. Tu a tam ho ve svých skladbách zmíní populární skupiny a samozřejmě hiphopeři či reggae kapely, ale jde spíše o ojedinělé a málo originální výkřiky. Světlou výjimkou je známý reggae zpěvák MessenJah, který za svobodné užívání konopí bojuje dlouhodobě a ve svých textech umí pobavit i trefit hřebík na hlavičku.

Osobnost legalizace: MessenJah

Věk: 33

Zaměstnání: muzikant z české země

Aktivity a koníčky: farmaření, houbaření, obrážení klubů 

Kdy jsi poprvé v životě ochutnal konopí a jak to na tebe zapůsobilo? Stal se z tebe okamžitě pravidelný uživatel, nebo to přišlo až později?

Bylo mi asi patnáct a bylo to dost magický. Ten stav mě instantně oslovil. Byl to tak hlubokej stav... Nebyl otupující, ale zároveň uklidňoval, byl meditativní, ale i plnej myšlenek a neotřelejch pohledů na svět... Přišlo mi, že mi to může spoustu dát a bylo jasný, že ganju budu dál zkoumat. Hulilo se, když bylo co. Jestli pravidelně? Rozhodně jsme se pravidelně snažili něco splašit! 

Přivedlo tě konopí k hudbě, nebo hudba ke konopí?

Řekl bych, že ani jedno, i když to propojení je naprosto přirozený. Hudbu miluju celej život a konopí se k tomu přidalo. Rozhodně prožitek z hudby konopí zvýrazňuje, taky mi přináší inspiraci a pomáhá mi se do muziky víc ponořit, ať už je to při vystoupení na koncertech nebo při nový tvorbě. 

Jak dlouho se živíš jako profesionální hudebník a považuješ se – vzhledem k tvým textům a celkovému vzhledu – zároveň i za konopného aktivistu? Proč právě konopí a jeho prohibice hrají tak velkou roli v tvých lyrics?

MessenJah existuje něco přes deset let a jednou z mých zásadních messages je prospěšnost konopí pro společnost a volání po legalizaci. Moje texty jsou celkově dost protkaný aktivismem, a to nejen konopným, ale abych odpověděl na otázku: ANO, považuju se za aktivistu a bojovníka za legalizaci. Státní přístup ke konopí je pro mě symbolem zvůle moci vůči občanům. Přijde mi naprosto nepochopitelný, že člověk, kterej nikomu neškodí, jen si pěstuje léčivo pro vlastní potřebu, je neustále vystaven hrozbě té nejtěžší represe. Je základním lidským právem se léčit. Naší aktivitou na poli konopné subkultury je pak e-shop GANJAJELEK.CZ, kde šíříme mezi lidi oblečení, časopisy, hry a další věci s legalizační tématikou.

 I přes masivní prohibici a represi je černý trh schopen dodávat levnější konopí než producent s legální licencí.

Jakou dostáváš v tomto ohledu zpětnou vazbu od fanoušků? Myslíš, že většina z nich jsou zároveň příznivci konopí? 

Moje hudba není jenom o konopí, vlastně mám o konopí jenom pár pecek z několika desítek. Proto se na koncertech setkávám s nehuličema možná i ve větší míře než z huličema, ale příznivci tolerantního přístupu ke konopí jsou, myslím, všichni.  

Setkal ses někdy i s negativními reakcemi, např. od členů extrémní pravice?

Spolu s mým dvorním DJem (zdravim Boldrika) jsme se objevili na černé listině stránky White Media, kde se shromažďovala jména nepřátel krajní pravice. To jsme si ale nevysloužili za cannabis, ale spíš vystoupeními na různých demonstracích, beneficích nebo ve vyloučených lokalitách. 

Byl jsi někdy členem nějaké organizace bojující za ukončení prohibice konopí? 

Členem žádné organizace jsem nikdy nebyl, i když bych se tomu nějak nebránil a Spojený ganjamírový emiráty bych zakládal hned. Za legalizaci zatím bojuju výlučně svým hlasem a textama. 

Máš nějaké osobní zkušenosti s konopnou léčbou? Angažuješ se nějak v této oblasti?

V mém okolí se pohybují jak lidi, kteří se léčbě konopím věnují, tak i ti, kteří si různými neduhy a léčbou prošli. Je obrovská škoda, že s ganjou musíme nakládat tak pokoutně a že firmy, studenti, laboratoře, ale i obyčejný lidi se nemůžou jednoduše a svobodně věnovat zkoumání konopí a jeho účinkům na rozličné nemoci. Myslím si, že je základním lidským právem léčit se způsobem, který je pro člověka nejvhodnější a s nejmenšími vedlejšími účinky, což u některých nemocí – třeba některých druhů epilepsie – prokazatelně umožňuje konopí. Je základním lidským právem se léčit co nejúčinněji, a pokud lze léčivo dokonce vypěstovat svépomocí, pak je základním právem pacienta dělat i to. Dnešní právní stav kriminalizuje pacienty i lidi, kteří druhým s léčbou pomáhají – to je přeci očividně na palici! Obdivuju lidi, kteří do toho jdou a pro pacienty shánějí vhodné konopí, dělají extrakty, masti, tinktury, čípky, radí s dávkováním, provázejí léčbou, a jediný, co jim to přináší, je dobrej pocit a k tomu obrovskej risk zatčení, soudu a často i vězení – za nezištnou pomoc druhým lidem se dneska pořád ještě trestá. To je potřeba změnit. 

......................................................................................................................

Celý článek najdete v aktuálním čísle magazínu Legalizace, které je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit, podpořit tak naši práci a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost legalizace: MessenJah

26.7.2019
Osobnost Legalizace: Richard Rose

Osobnost legalizace: MessenJah

18.2.2016
Osobnost Legalizace: Sébastien Béguerie

Osobnost legalizace: MessenJah

7.11.2013
Osobnost legalizace: Steve deAngelo

Osobnost legalizace: MessenJah

17.1.2014
Osobnost Legalizace: Zdeněk Majzlík


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu