55

Průkopníci v zemi tulipánů

V očích široké veřejnosti je Nizozemsko hotovou Mekkou zahradníků, šlechtitelů flóry a fanoušků krásných rostlin. Nemenší věhlas má i místní konopná scéna. Obyčejný turista by při návštěvě Amsterdamu nejspíš i uvěřil, že vše, co tu může koupit, ubalit a vykouřit, má skutečně základy v nizozemském šlechtitelském umění.

Průkopníci v zemi tulipánů

Ale jaká je pravda? Byly opravdu u zrodu legendárních modelů dnešní doby šikovné holandské zahradnické ruce? Měli by být tito „holandští mistři“ po právu glorifikováni? Pojďme se vydat proti proudu času do první poloviny sedmdesátých let, do prostředí rozlehlých skleníků v okolí Rotterdamu.

Holandská tráva z divokých odrůd

„Nederwiet“ je v moderní kuřácké subkultuře slangový výraz pro silnou trávu, zpravidla okolo 25 procent THC. Avšak význam slova na počátku sedmdesátých let označoval původní holandské konopné kultivary vyšlechtěné ze semen divokých odrůd z celého světa. V Evropě dominovala africká genetika, dále pak Asie. Mezi hippies se rozmáhá trend toulek po vyhlášených konopných lokalitách, jako jsou Jižní a Střední Amerika, Thajsko či oblasti v okolí Kašmíru a podhůří Nepálu. Na konci exotické dovolené pak semínka přivezená domů mezi tulipány posloužila jako odrazový můstek pro skutečně původní holandské sativní šlechtitelské počiny, jako byl Purple nebo Green Lemon. Holanďané byli na své odrůdy pyšní.

Moderní holandská scéna je ve skutečnosti výdobytek mezinárodní undergroundové spolupráce nadšenců ze Spojených států, Austrálie a Nizozemska.

Nevěřili, že by někdo mohl být v zahradnickém umění ještě lepší než oni, což bylo vidět i v poněkud ješitné reakci na nová, poměrně drahá semena z oblasti takzvaného smaragdového trojúhelníku, tvořeného severokalifornskými okresy Mendocino, Humboldt a Trinity. Skunk 1#, Northern Lights, Haze, Early Girl či California Orange jsou dnes již světově rozšířené, notoricky známé názvy odrůd staré školy, které však v prvních okamžicích mělo k dispozici v Nizozemsku jen pár vyvolených. Ti se rekrutovali z okolí Američana Davea Watsona přezdívaného Sam the Skunkman. Nebylo tedy zas tak paradoxní, že potenciál nových odrůd z Ameriky tehdy nevycítil jako první Holanďan, ale Australan Nevil Schoenmakers, zakladatel první holandské semenné banky.

Začátek éry skunků

Další úspěšní účastníci této první skunkové pěstitelské seance byli Ben Dronkers (zakladatel Sensi Seeds) a Eddie Reekeder (přezdívaný Flying Dutchman, Létající Holanďan). Největší skeptik Eddie, který dostal vzorek semen Skunku zdarma, protože odmítal zaplatit vysoké ceny za neznámé americké odrůdy, vzpomíná: „Když jsem viděl výsledky, bylo mi hned jasné, že tohle změní celou konopnou scénu. Obrovské palice Skunku obalené pryskyřicí s úžasně komplexní vůní byly prostě bomba a vystřelily nás do úplně jiné dimenze. Rostliny byly jedna jako druhá – a navíc měly krátkou dobu květu.“

Pro Nizozemsko tedy nastává rokem 1974 intenzivní šlechtitelská éra, která dává vzniknout legendárním odrůdám. Ty po následujících dvacet let dominují různým „cannabis cupům“ a stávají se stavebními kameny pro moderní evropské konopné odrůdy, jak je známe dnes. Nejvýraznější osobnost této doby – jelikož se nikdy svými aktivitami netajil – byl bezpochyby již dříve zmiňovaný Nevil Schoenmakers, kterému se v té době přezdívalo „King of Cannabis“. Původem Australan, cestovatel, kontroverzní osobnost a zároveň legenda mezi průkopníky konopných bank. Bez váhání vsadil na potenciál tajemných semen od Skunkmana a dokázal vytvořit celosvětový semenný byznys s primárními odběrateli ze Spojených států – v roce 1986 měl patnáct tisíc zákazníků jen z Ameriky. Osud má smysl pro ironii.

Odrůdy jako Nevil’s Haze, Super Skunk, Silver Pearl, Silver Haze nebo jejich nejslavnější hybrid Northern Lights 5 x Haze dnes vnímáme jako samozřejmou součást konopné historie, nicméně tyto legendy z rukou geniálního šlechtitele Nevila by nikdy nevznikly, kdyby neměl k dispozici solidní základ převážně indikových odrůd z amerického pacifického pobřeží. Prakticky v každé dnešní evropské genetice je přítomna alespoň trocha Northern Lights. Moderní holandská scéna s coffeeshopy a seedbankami produkujícími věhlasné odrůdy je tedy výdobytek mezinárodní undergroundové spolupráce nadšenců ze Spojených států, Austrálie a Nizozemska. Unikátní předání silné genetické štafety umožnilo vzniknout takřka přes noc novému oboru se silným ekonomickým a kulturním potenciálem, a to na úrovni srovnatelné s novodobým vinařstvím.

...........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu č. 55. Dále se dozvíte, jak konopí ulevuje od PTSD nebo proč je sex na konopí lepší, dělší a orgasmičtější. Jak pěstovat jako profík a kdy se nevyplatí předvádět své úspěchy na sociálních sítích? Pro všechny předplatitele jsme do přílohy nachystali papírky Mascotte jako dárek. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Průkopníci v zemi tulipánů

24.11.2017
Ze světa legalizace 19: Návrat kokainu a první řízky

Průkopníci v zemi tulipánů

29.1.2019
Voliči na Novém Zélandu budou rozhodovat o legalizaci konopí

Průkopníci v zemi tulipánů

16.4.2019
Zákonodárci si nevědí rady s řízením pod vlivem konopí

Průkopníci v zemi tulipánů

20.2.2017
Seedbanka: Exotic Seed


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu