55

Osobnost Ana Afuera Gómezová

V třiatřiceti letech představuje Ana v Evropské koalici pro spravedlivou a efektivní drogovou politiku (ENCOD) mladou krev a novou generaci aktivistů, kteří se neúnavně snaží ovlivnit evropské i národní zákony týkající se konopí i dalších drog.

Osobnost Ana Afuera Gómezová

Věk: 33
Zaměstnání: odbornice na drogovou politiku
Aktivity a koníčky: hudba, drogy, lidé a filozofie

Kdy a za jakých okolností ses seznámila s konopím?

Když jsem byla dítě, v naší čtvrti byl všude kolem heroin a já se přirozeně setkávala s lidmi, kteří užívali heroin i další drogy. Sehnat si je byla hračka. Takže konopí jsem poprvé vyzkoušela už jako teenager, což rozhodně není příklad hodný následování. Tehdy bylo těžké získat o drogách pravdivé informace. Pravidelný uživatel se ze mě stal o pár let později, kdy už jsem chápala, že špatné nejsou ani lidé, ani drogy, ale zákony a přístup společnosti. 

Jaké máš vzdělání a čím se živíš?

Vystudovala jsem politologii, ale za nejlepší školu považuju život a realitu. Akademický svět mám ráda, díky němu mám otevřenou mysl. V současnosti už deset let pracuji v drogové sféře, předtím jsem byla zapojená do několika společenských iniciativ a studentských hnutí. Rozhodně se nebojím ušpinit si ruce. 

Kdy a proč jsi vstoupila do evropské legalizační organizace ENCOD?

Někdy v roce 2007 se moje kmenová organizace La MACA Barcelona poprvé zúčastnila výročního zasedání ENCOD v Baskicku, kterého se zúčastnila řada expertů na drogy a kde vznikl dokument Kniha ENCOD o drogách a diplomacii. Po této akci jsme začali úzce spolupracovat. 

Nerada používám slovo legalizace, protože to politiky zaručeně vystraší.

Jaké jsou dnes hlavní aktivity ENCOD?

Jedním z hlavních cílů je sdružovat a udržovat síť organizací, které se věnují drogové problematice v jednotlivých zemích. To nám umožňuje sdílet informace a udržovat se v pozoru. Samozřejmě se snažíme dávat hlas těm nejzranitelnějším – tedy uživatelům – a máme rozjetých několik kampaní jako Freedom to Farm, Coca Leaf nebo CSC (konopné společenské kluby – pozn. red.). Mým hlavním úkolem je koordinovat činnost na mezinárodní a evropské úrovni. V tuto chvíli dáváme dohromady statistiky a návrhy, které bychom rádi v následujících měsících prezentovali různým institucím. Návrhy vycházejí z ochrany lidských práv uživatelů ilegálních látek a jsou podložené důkazy. Samozřejmě se budeme aktivně účastnit dalšího zasedání Komise OSN pro drogovou politiku ve Vídni a budeme vidět a slyšet i v poprázdninovém Evropském parlamentu. Po posledních volbách zesílila pozice Zelených, což je velmi zajímává zpráva pro naše legalizační hnutí. V příštím roce máme v plánu vytvořit Drogový plán, který bude sloužit pro členské státy Evropské unie jako vodítko, jak s drogovou problematikou naložit. Budoucnost vidíme optimisticky, ale víme, že nás čeká ještě spousta překážek.

Žiješ v Barceloně – jaká tam je teď situace kolem konopných společenských klubů, které sice zažívají rozmach, ale celou dobu funguji na hraně zákona?

O Barceloně koluje příliš dezinformací a všechno je tu především o byznyse. Nikdo neví, jestli to skončí jako v devadesátých letech ve Švýcarsku, kde všechny legalizátory pozavírali, nebo jako v Kalifornii, kde se velcí hráči konopného sektoru snaží zakázat pěstování pro vlastní potřebu. Věříme, že politici podpoří vyvážený návrh a schválí pravidla legálního fungování konopných společenských klubů, která budou kromě jiného i chránit uživatele a jejich práva. Rozhodnutí soudů různých instancí v posledních letech postavení klubů sice nelegitimizovaly, ale daly prostor politikům k vytvoření pravidel pro jejich legální existenci. Nicméně například v Baskicku nechaly soudy většinu klubů zavřít a problémy s lokálními licencemi budou možná mít brzy i v Barceloně. Na druhou stranu světové dění jde směrem k regulaci konopí a těch 1 500 klubů ve Španělsku – to je náš hrubý odhad – jen tak přes noc nezmizí. Dnes ale fungují tak, že nedodržují žádná pravidla a jenom vydělávají peníze. Takový je důsledek nedostatečné regulace. Věříme, že nová vláda, která vzejde z nedávných voleb, se k této otázce konečně postaví čelem.

Celý rozhovor najdete v magazínu č. 55. Dále se dozvíte, jak konopí ulevuje od PTSD nebo proč je sex na konopí lepší, dělší a orgasmičtější. Jak pěstovat jako profík a kdy se nevyplatí předvádět své úspěchy na sociálních sítích? Pro všechny předplatitele jsme do přílohy nachystali papírky Mascotte jako dárek. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

aMagazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu