55

Od kávy ke konopí: Kolumbie se blíží legalizaci

Vymaní se země, která byla dlouhou dobu synonymem pro zlo a utrpení spojené s válkou proti drogám, z nekonečné spirály korupce a násilí?

Od kávy ke konopí: Kolumbie se blíží legalizaci

Escobarova stopa

Kolumbie je ve výjimečné pozici – jde o čtvrtou největší ekonomiku v Latinské Americe. Díky vlivu původních obyvatel, evropských přistěhovalců a nucené migraci z Afriky patří mezi etnicky, jazykově a kulturně nejrozmanitější země světa. Chlubí se také obrovskou biodiverzitou, jelikož se na jejím území nacházejí deštné pralesy, rozlehlé pastviny, mořské pláže i vysoká pohoří. Jenže jakmile se stovky lidí zeptáte, co je první napadne, když uslyší slovo Kolumbie, uslyšíte slova jako kartel, kokain, kriminalita, pašeráci drog a Pablo Escobar. Nejnáročnější státní funkci v Kolumbii tak nemá prezident, ale ředitel agentury pro rozvoj cestovního ruchu.

Trocha historie

Moderní dějiny Kolumbie lze rozdělit do dlouhé řady válek. Devatenácté století končilo takzvanou tisícidenní válkou, která si vyžádala 120 000 životů. O půlstoletí později, v roce 1948, se vražda prezidentského kandidáta Jorge Gaitana stala katalyzátorem devět let trvající občanské války, jež za sebou zanechala 300 000 mrtvých. Pět desetiletí gerilové vyhlazovací války pak v roce 1964 zahájily čtyři povstalecké armády: ELN (levicová Národní osvobozenecká armáda), EPL (maoistická Lidová osvobozenecká armáda), FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie) a M-19 (levicová studentská domobrana). Konec sedmdesátých let minulého století pak přidal ještě téměř čtvrt století trvající „narkoapokalypsu“, a to díky činnosti Medellínského kartelu, což byl nechvalně známý drogový kartel, jehož pohádkové bohatství vzniklo díky neukojitelné zálibě obyvatel Ameriky a západní Evropy v omamném bílém prášku. Smrt vůdce tohoto kartelu Pabla Escobara v roce 1993 způsobila jen to, že se moc rozdělila mezi více chamtivých skupin. 

Nový návrh zákona si bere to nejlepší z progresivní protidrogové politiky Portugalska a kanadských konopných zákonů.

Americký vliv

Pět let po Escobarově smrti zahájil třicátý kolumbijský prezident Andres Pastrana Arango mírové rozhovory a kontroverzním způsobem přidělil armádě FARC bezpečné útočiště velikosti Švýcarska. Amerika o dva roky později odpověděla takzvaným Kolumbijským plánem, což byl balíček vojenské pomoci na podporu boje proti drogovým a guerillovým skupinám, u nějž se odhaduje, že z původní miliardy dolarů narostl na částku přesahující patnáct miliard. Jak dnes víme, obchod s drogami se potlačit nepodařilo, jen se to nejhorší násilí přesunulo do Mexika. Až v roce 2012 bylo dosaženo historické mírové dohody, která ukončila 52 let trvající konflikt. Tři souběžné války – občanská, povstalecká a protidrogová – si vybraly obrovskou daň. O život přišlo odhadem 700 tisíc lidí, 7,5 milionu osob muselo opustit své domovy, 80 tisíc jich zmizelo, 40 tisíc bylo uneseno a 15 tisíc se stalo oběťmi sexuálního násilí. 

Dnešní Medellín

Příkladem současných lepších dní je Medellín a jeho pokrokový starosta Federico Gutiérrez. Tento otevřený kritik minulosti nyní podniká kroky k tomu, aby se jeho město vydalo vstříc lepší budoucnosti. Pablo Escobar, jenž se na dlouho stal paradoxně popkulturní ikonou, je dnes veřejný nepřítel číslo jedna a turismus spojený s jeho osobou už zde není vítaný. Přesvědčivým příkladem Gutiérrezova zápalu je nedávné rozhodnutí nechat strhnout šestipodlažní Monaco Building, v níž Escobarova rodina žila až do roku 1988, kdy kartel Cali provedl neúspěšný bombový atentát, při němž dům poničil. Dům, jenž stál 25 let opuštěný, se před pár lety stal vyhledávanou turistickou atrakcí zejména díky popularitě seriálu Narcos. Starosta nyní plánuje prázdnou parcelu přeměnit na veřejný park, aby uctil Escobarovy oběti a vůbec všechny oběti války proti drogám. 

...........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu č. 55. Dále se dočtete, jak konopí ulevuje od PTSD nebo proč je sex na konopí lepší, dělší a orgasmičtější. Jak pěstovat jako profík a kdy se nevyplatí předvádět své úspěchy na sociálních sítích? Pro všechny předplatitele jsme do přílohy nachystali papírky Mascotte jako dárek. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Od kávy ke konopí: Kolumbie se blíží legalizaci

15.12.2018
Vaporizers Battle 33: V5 Nano x Herbva X

Od kávy ke konopí: Kolumbie se blíží legalizaci

17.7.2018
Válka proti drogám: Blýská se nad Tatrou na lepší časy?

Od kávy ke konopí: Kolumbie se blíží legalizaci

14.3.2017
Válka proti drogám: albánská pěstírna Evropy

Od kávy ke konopí: Kolumbie se blíží legalizaci

29.3.2018
Válka proti drogám: Historický přelom v Kalifornii


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu