55

Jak dlouho se dá chodit pro vodu s jedním džbánem

Ne nadarmo je v katolické tradici pýcha jedním ze sedmi kardinálních hříchů. A bohužel se nevyhýbá ani konopné komunitě. Začasté ve formě přesvědčení „nedělám nic špatného“ a „za to, co dělám, mě nikdo trestat nemůže.“ Ale jak praví v názvu článku odkazované lidové rčení, nic se nesmí přehánět, nebo se nakonec vždy ucho utrhne.

Jak dlouho se dá chodit pro vodu s jedním džbánem

Tak tomu je i v případě fenoménu sociálních sítí, které dnes ovlivňují chování doslova celé společnosti, pěstitele a uživatele konopí nevyjímaje. Jak se tyto sítě stávají postupem času pro většinu lidí samozřejmostí, proměňuje se současně i způsob chování jejich uživatelů. Ještě před nedávnem bylo téma omamných a návykových látek vyhrazeno zejména uzavřeným fórům s uživateli skrývajícími se za relativní anonymitou svých účtu a proxy serverů a za relativní neschopností a nezájmem orgánů činných v trestním řízení se tomuto typu potenciální trestné činnosti věnovat dříve, než se z virtuálního prostoru dostane na ulici, ale také nesoučinností ze strany provozovatelů takových služeb a podobně. Jenže časy se mění. Řada osob se na internetu pohybuje bez jakýchkoli bezpečnostních opatření, zato servítky si neberou žádné. Policejní experti i řadoví vyšetřovatelé jsou zkušenější a součinnost si dokáží vyžádat či vynutit i od sebevzdálenějších zahraničních subjektů. Popravdě by se spolupráce mezi policií a některými provozovateli sociálních sítí dala označit přímo za příkladnou, protože vzrůstající množství žádostí orgánů moci veřejné o nejrůznější informace si vyžaduje udržovat si specializovaný personál i procedury na jejich hladké a co nejrychlejší vyřizování.

Mazat ze sdílených fotek metadata, nesdílet fotografie s vlastní podobou a nenechávat se tagovat na fotografiích sdílených třetími osobami!

Jistou minimální míru pasivní ochrany nadále představuje množství dat, které je třeba po zlatokopeckém způsobu přesít, než se na jejich základě podaří dostatečně přesvědčivě konkrétní osobu obvinit. Bohužel principem takovéto ochrany je jen snížení pravděpodobnosti odhalení. Jakmile k němu dojde, je tak již pozdě. Navíc kvůli vývoji umělých neuronových sítí, učících se algoritmů a jiných chytrých technologických řešení je toto beneficium zjevně jen dočasné. I Česká republika přitom podle zákulisních informací kontinuálně pracuje na systémech boje proti kyberzločinu ve formě obchodu s drogami. Samozřejmě je otázkou, zda nedopadne v duchu klasické Černomyrdinovy poučky: „Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy.“

Přesto není žádným tajemstvím, že sociální sítě včetně Facebooku a Instagramu, zejména formou dočasných příspěvků, jakož i jiné internetové komunikační služby (např. oblíbený WhatsApp), jsou relativně běžně užívány pro distribuci omamných a návykových látek. Kvůli tomu často dochází ke střetu nabídky konopí jako drogy a spolu s tím i jiných, pro policejní složky zajímavějších substancí, se členy konopné komunity, kteří hledají pro potřeby svého samozásobení rady zahradnického charakteru nebo se chtějí svými výpěstky jen pochlubit. Pochopitelným výsledkem je, že v očích průměrného kriminalisty se stává internet stále oblíbenějším lovištěm potenciálních kriminálníků. Navíc se tento druh kriminality periodicky ocitá v kurzu i u novinářů. Logicky na to navazuje otázka: Jak se nenechat chytit? Každopádně v dnešním článku necháme stranou takzvaný darknet/deepnet s jeho specializovanými prohlížeči a tržišti. Důvodem je zejména to, že pro většinu běžných uživatelů, čtenářů i členů konopné komunity jde víceméně o sci-fi termíny prosté jakékoli relevance. 

Prevence a umírněnost

Nejen aktivismem je člověk živ, a ne každý má ambici stát se kvůli konopí mučedníkem. A i nejodhodlanější mučedník se na oltář položí raději z vlastního uváženého rozhodnutí než jen hloupou chybou. Přitom téměř všechny projevy na internetu jsou z logiky věci projevy veřejnými, a to i v očích práva. Ty zbylé jsou alespoň velice snadno zveřejnitelné. Do první kategorie přitom mohou spadat i příspěvky do formálně „uzavřených“ diskusních fór a skupin, které se na první pohled jeví nebo prezentují jako neveřejné. Zejména, jsou-li jejich noví uživatelé schvalováni správci bez jakéhokoli prověřování, v názvu mají klíčová slova jako konopí nebo marihuana, a tak podobně. Mějte také na paměti, že jakýkoli váš projev na internetu za sebou obvykle zanechává více stop než obdobný projev ve světě fyzickém. K zachování domnělé anonymity tak nepomáhá mezi jinými snadné archivování takových projevů nejen v podobě screenshotů, ale i kompletních webových stránek včetně metadat, přístupových IP adres a tak dále. A samozřejmě ani v principu neomezený počet potenciálních udavačů. Poslední, co chcete, je, aby se vaše identita ocitla v nějakém spisu Národní centrály proti organizovanému zločinu v souvislosti s větší koordinovanou akcí proti skupině mnohem protřelejších kriminálníků.

...........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu č. 55. Dále se dočtete, jak konopí ulevuje od PTSD nebo proč je sex na konopí lepší, dělší a orgasmičtější. Jak pěstovat jako profík a kdy se nevyplatí předvádět své úspěchy na sociálních sítích? Pro všechny předplatitele jsme do přílohy nachystali papírky Mascotte jako dárek. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Jak dlouho se dá chodit pro vodu s jedním džbánem

5.2.2017
Jak komunikovat s orgány činnými v trestním řízení č. 18: Vyhlašuji mír. S mírou.

Jak dlouho se dá chodit pro vodu s jedním džbánem

27.1.2017
Jak komunikovat s orgány činnými v trestním řízení č. 19: Zločincem rychle a snadno

Jak dlouho se dá chodit pro vodu s jedním džbánem

11.3.2016
Jak komunikovat s orgány činnými v trestním řízení č. 15: Konopí a rodičovství

Jak dlouho se dá chodit pro vodu s jedním džbánem

23.1.2017
Jak komunikovat s orgány činnými v trestním řízení č. 17: Chování na demonstraci


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu