55

IACM 55: Konopí a inzulinová rezistence u obézních pacientů

U obézních pacientů se může vyskytnout vyšší rezistence vůči inzulinu (IR), což je zjednodušeně řečeno stav, kdy tělo nedokáže dostatečně využívat vlastní inzulin. Cílem této studie bylo prozkoumat vztah užívání konopí a IR u dospělých obyvatelů Spojených států s různými hodnotami indexu tělesné hmotnosti (BMI).

IACM 55: Konopí a inzulinová rezistence u obézních pacientů

Autoři analyzovali data z plošného průzkumu zdravotního stavu populace Spojených států Nutrition Examination Survey (NHANES) provedeného mezi roky 2009 a 2016, kdy je zajímala především spojitost mezi užíváním konopí, hodnotami inzulinu v krvi (FINS) a homeostatickým modelem inzulinové rezistence (HOMA-IR) u subjektů s podváhou, nadváhou i obezitou, a to za použití generalizovaných lineárních modelů.

Zkoumaná skupina sestávala ze 129 509 dospělých ve věku 18–59 let, z čehož 50,3 % tvořily ženy. Jaké byly výsledky? „Obézní pacienti, kteří konopí užívali čtyřikrát či méně měsíčně, měli průměrné hodnoty FINS o 52 % nižší než úplní abstinenti. U dříve obézních uživatelů, kteří konopí užívali osmkrát měsíčně či víc a přestali ho užívat před méně než dvanácti měsíci, byla průměrná hodnota FINS o 47 % nižší než u abstinentů. Střední hodnota FINS u těch, kteří konopí přestali užívat před 12 až 120 měsíci, byla stále o 36 % nižší,“ dočteme se poněkud překvapivé závěry v abstraktu.

Autoři studie také zjistili, že už i velmi střídmé užívání konopí (méně než čtyřikrát měsíčně) má u obézních pacientů spojitost s nižší hodnotou FINS a HOMA-IR. Tato spojitost se však týká výhradně obézních subjektů. Dále se ukázalo, že bývalí uživatelé konopí s vyšším celkovým množstvím spotřebovaného konopí za život mají výrazně nižší úroveň FINS. Tento účinek byl vypozorován nezávisle na délce období, po které konopí užívali, i na době od posledního užití.

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

...........................................................................................................................

Celý rozhovor najdete v magazínu č. 55. Dále se dočtete, jak konopí ulevuje od PTSD nebo proč je sex na konopí lepší, dělší a orgasmičtější. Jak pěstovat jako profík a kdy se nevyplatí předvádět své úspěchy na sociálních sítích? Pro všechny předplatitele jsme do přílohy nachystali papírky Mascotte jako dárek. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
IACM 55: Konopí a inzulinová rezistence u obézních pacientů

17.12.2018
IACM 50: Konopí jako lék budoucnosti na neurologická onemocnění

IACM 55: Konopí a inzulinová rezistence u obézních pacientů

9.9.2019
IACM 54: Sativex jako pomoc při nadměrném užívání konopí

IACM 55: Konopí a inzulinová rezistence u obézních pacientů

26.8.2019
IACM 54: Flavonoidy vstupují na scénu

IACM 55: Konopí a inzulinová rezistence u obézních pacientů

8.7.2019
IACM 53: Vztah mezi motivací ke konzumaci konopí a problematickým užíváním


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu