55

Taxonomie konopí: Jak je to se sativou a indikou

Již delší dobu v konopné komunitě sílí hlasy, že tradiční rozdělení na indiku a sativu je nepřesné. Ostatně jak může výraz Cannabis sativa zároveň označovat technické konopí i exotické potentní odrůdy? Je tedy na čase přimknout se k přesnějšímu názvosloví.

Taxonomie konopí: Jak je to se sativou a indikou

Technické i netechnické konopí společně s blízce příbuzným chmelem jsou jedinými všeobecně známými zástupci malého, ale ekonomicky velmi zajímavého rostlinného rodu Cannabaceae. Švédský botanik Carl Linné, otec moderní taxonomie neboli systematické klasifikace organismů, poprvé použil název konopí seté (Cannabis sativa) ve svém přelomovém díle Rostlinné druhy (Species Plantarum) v roce 1753. Latinský název Cannabis pochází z řeckého slova kannabis, které bylo pravděpodobně přejato z jazyka Skythů. Pojem sativa pak znamená „kultivovaný, šlechtěný“ a odkazuje k druhu technického konopí, které bylo za Linného časů běžně pěstováno prakticky v celé Evropě.

Klíčem k budoucímu šlechtění a vývoji konopí je několik málo čistých, původních krajových kultivarů uchovávaných v podobě semen nebo řízků po celá desetiletí.

Dnes považujeme konopí seté za rostlinu pocházející ze západní Eurasie, především pak Evropy, kde byly rostliny tohoto druhu po staletí pěstovány pro svá pevná vlákna a výživná semena a odkud byly dále v průběhu kolonizačních výprav vyváženy do všech oblastí označovaných tehdy jako Nový svět. Konopí seté je zároveň jediným rostlinným druhem obsahujícím velmi malé množství delta-9-tetrahydrokanabinolu (THC), známého pro své léčebné a psychoaktivní účinky. Jelikož se konopí seté vyvinulo v geografické oblasti západní Eurasie, představuje jen malou část genetické diverzity rodu Cannabis, který se vyskytuje prakticky po celém světě.

V roce 1785 popsal evropský přírodovědec Jean-Baptiste Lamarck další druh rostlin rodu Cannabis, konopí indické (Cannabis indica). Toto označení bylo čistě geografické a vztahovalo se ke „konopí z Indie“, neboť právě v této době byly do Evropy importovány první vysoce psychoaktivní rostliny z Dálného východu. Konopí indické má genetický potenciál produkovat relativně vysoké množství THC. Používá se především ke kouření ve formě sušených květů nebo hašiše, v mnoha oblastech východní Asie bylo ale od nepaměti pěstováno také jako zdroj kvalitních vláken a semen. Lidé vyrábějí z konopí indického lana i tkaniny a jeho semena konzumují pro jejich vysokou výživovou hodnotu, nicméně tento původně východoasijský druh je dnes spíše známý jako psychoaktivní rostlina s dalekosáhlým společenským i léčivým dopadem, který výrazně přesahuje jeho původní geografickou domovinu.

Nové, přesnější rozdělení

Během doktorandského studia na univerzitě v Indianě se Karl Hillig rozhodl zkoumat rozmanitost rodu Cannabis na základě morfologických a chemických charakteristik a přišel s novou taxonomickou strukturou, která přitom podporovala původní rozdělení na dva základní druhy. Hillig uznával, že v Evropě vyšlechtěné konopí je samostatným druhem – konopí seté. Protože se tento druh vyznačuje úzkými listy a je primárně využíván jako zdroj vláken a semen, označujeme ho jako úzkolisté technické konopí (narrow-leaflet hemp – NLH). Pro tento evropský druh je typická výrazně menší genetická diverzita, než jakou se vyznačují druhy z jiných oblastí. Všechny mimoevropské odrůdy konopí zařadil Hillig do rodu konopí indického a dále je rozdělil do tří podskupin.

Cannabis indica subsp. indica

První je konopí indické poddruh indica, který zahrnuje odrůdy pocházející z oblasti zahrnující celý indický subkontinent, jihovýchodní Asii a Afriku. Tyto tradiční psychoaktivní odrůdy obsahují vysoké množství THC a naopak velmi nízké, až zanedbatelné množství CBD. CBD je druhým nejznámějším kanabinoidem – nemá sice psychoaktivní účinky, zato má využití při léčbě řady chorob. V 19. století byly na THC bohaté odrůdy konopí indického poddruhu indica importovány do Karibiku a postupně se rozšiřovaly v celé Střední a Jižní Americe. Od šedesátých let 20. století patří naprostá většina konopí dováženého do Severní Ameriky právě k poddruhu indica. Uživatelé konopí však obvykle označují většinu domestikovaných odrůd jako sativy, protože mají relativně úzké listy a připomínají tedy evropské původní odrůdy. Toto zařazení je ale pouhým konstruktem, protože rostliny Cannabis sativa obsahují typicky malé až nulové množství THC. Na základě Hilligova výzkumu tedy dnes označujeme odrůdy konopí indického poddruh indica jako úzkolisté psychoaktivní odrůdy (narrow-leaflet drug – NLD). Ačkoli podobně jako evropské konopí seté mají úzké, podlouhlé listy, obsahují tyto rostliny vysoké množství THC a jsou pěstovány a užívané v první řadě pro své psychoaktivní účinky. Pokud bychom se chtěli striktně držet taxonomické tradice, měli bychom je označovat jako konopí indické, nikoli konopí seté.

Cannabis indica subsp. afghanica

Druhým poddruhem konopí indického jsou rostliny původem z Afghánistánu – konopí indické poddruh afghanica. To tam bylo tradičně šlechtěno a pěstováno především jako zdroj hašiše, mechanicky získávaného konopného koncentrátu. Bezprostředně po zveřejnění prvních fotografií a popisů afghánského konopí harvardským profesorem Richardem Schultesem v roce 1974 bylo nad slunce jasné, že tento druh nepatří do Linného skupiny konopí setého ani mezi Lamarckovy indické odrůdy. Rostliny jsou menší, robustnější a jejich široké, tmavé listy je na první pohled odlišují od vysokých, tenkolistých psychoaktivní odrůd konopí indického. Jelikož jejich geografická příslušnost i účel pěstování jsou poměrně omezené, jejich genom není tak rozmanitý jako u jiných druhů.

...........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu č. 55. Dále se dočtete, jak konopí ulevuje od PTSD nebo proč je sex na konopí lepší, dělší a orgasmičtější. Jak pěstovat jako profík a kdy se nevyplatí předvádět své úspěchy na sociálních sítích? Pro všechny předplatitele jsme do přílohy nachystali papírky Mascotte jako dárek. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Taxonomie konopí: Jak je to se sativou a indikou

16.12.2017
Samoléčba konopím v Čechách

Taxonomie konopí: Jak je to se sativou a indikou

27.5.2016
Sedm tipů na zhulené randění

Taxonomie konopí: Jak je to se sativou a indikou

5.11.2016
Sedm léčebných účinků konopí, o kterých možná nevíte

Taxonomie konopí: Jak je to se sativou a indikou

26.6.2018
Šamanismus a emoční dynamika závislosti


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu