55

Editorial 55: Vítr do plachet!

Na základě analýzy současného vývoje konopného průmyslu se odhaduje, že evropský trh s konopím by do roku 2028 mohl dosáhnout hodnoty 123 miliard eur (3 biliony Kč). Pro představu se jedná o částku dvojnásobně převyšující loňské tržby společnosti Apple v Evropě nebo příjmovou část našeho státního rozpočtu. Při takové předpovědi nejednoho napadne, že si finanční analytici museli nejdříve pořádně potáhnout, než k takovému číslu došli.

Editorial 55: Vítr do plachet!

Ač takové předpovědi mohou znít sebeneskutečněji, pravdou zůstává, že světem neudržitelně postupuje legalizace konopí a především pak trh s léčebným konopím se loni stal nejlákavějším odvětvím pro investory. Na globálních burzovních trzích dnes najdeme bezmála tucet společností, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu amerických dolarů. 

Mezi největší hráče patří i několik společností se sídlem v Kanadě, v zemi, která po sedmnácti letech od legalizace léčebného konopí legalizovala loni v říjnu konopí i pro účely rekreační. Firmy zaměřené především na produkci zeleného léčiva, kterým zásobí domácí i zahraniční trhy, tak získaly další odběratele z řad rekreačních uživatelů. Ale poptávka, především po léčebném konopí a jeho derivátech, natolik převyšuje nabídku, že ani v Kanadě dnes nejsou schopni dostatečně zásobit vlastní trhy, a tak se konopí i do Kanady dováží. Na vině jsou především přísné regulace, které i přes současný legální rámec stále brání plnému rozvoji konopného odvětví za oceánem.

Evropa by mohla a měla poptávkou po konopí brzy předčít Severní Ameriku a vzhledem k potenciální regulaci pro rekreační účely by se zanedlouho mohla stát významným producentem a také vývozcem konopí do celého světa. Je však nezbytné nastupujícímu legalizačnímu trendu nebránit a naopak připravit pro Evropskou unii a její členské státy takovou legislativu, která proces transformace urychlí a zajistí tak starému kontinentu respektované místo mezi konopnými velmocemi.

Zatím nám však ujíždí loď a několikaletou konkurenční výhodu v důsledku stagnace budeme jen stěží dohánět.

Robert Veverka
šéfredaktor

....................................................................................................................................... 

12. ročník akce Semínka seniorům bude zahájen na Cannafestu 2019!

Sdružení Legalizace.cz neúnavně pokračuje ve své kampani, v níž rozdává semínka konopí všem dospělým lidem, kteří je hodlají využít k pěstování rostlin pro osobní potřebu. Další ročník kampaně bude zahájen na letošním mezinárodním veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest, který se bude konat na letňanském výstavišti v Praze ve dnech 1. až 3. listopadu 2019. Veškeré informace o kampani, včetně podmínek pro zaslání semínek, naleznete na internetové stránce

www.seminkaseniorum.czMagazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu