54

Ze světa legalizace 30: Dým z Nigérie a vůně čínských pošt

Začátek léta byl bohatý na zajímavá statistická zjištění. Asi už nás nepřekvapí, že ve státech s legalizovanou konopnou rekreací klesá počet i náruživost mladistvých uživatelů – zato celosvětové prvenství Nigérie v počtu huličů mnozí příslušníci rozvinutých konopných kultur jistě nečekali.

Ze světa legalizace 30: Dým z Nigérie a vůně čínských pošt

USA

  • 25. června podepsal guvernér státu Illinois J. B. Pritzker zákon, kterým bylo v tomto šestém nejlidnatějším americkém státě legalizováno rekreační konopí. Již jedenáct amerických států tak ukončilo konopnou prohibici, přičemž Illinois je prvním, kdo tak učinil prostřednictvím legislativního procesu v zákonodárném sboru, zatímco všechny předchozí legalizační zákony byly přijaty přímo občany v referendech. O dalších důvodech, proč lze legalizaci v Illinois považovat za přelomovou, se dočtete v rubrice Válka proti drogám v tomto vydání. 
  • Na začátku července byly v prestižním lékařském žurnálu JAMA Pediatrics zveřejněny výsledky další z dlouhé řady studií, které ukazují, že legalizace konopí pro rekreační účely nevede ke zvýšení počtu mladistvých uživatelů. Autoři z Montanské státní univerzity analyzovali data 1,4 milionu studentů z let 1993 až 2017 a zjistili, že ve státech se „zákony legalizujícími rekreační konopí bylo o osm procent méně středoškoláků, kteří během posledních třiceti dnů užili konopí, a o devět procent méně těch, kteří ho užili nejméně desetkrát během poslední třiceti dní.“ 

Legalizace konopí pro rekreační účely nevede ke zvýšení počtu mladistvých uživatelů.

  • Závěry dalšího zajímavého výzkumu souvisejícího s legalizací konopí byly na začátku července zveřejněny v časopise Ecological Economics. Ve státech, kde bylo od roku 2012 legalizováno rekreační konopí, totiž došlo k poklesu nelegálního pěstování ve státních lesích a národních parcích. Autoři zároveň zjistili, že k tomuto poklesu přispívají především jasně daná pravidla a tresty za tuto činnost, zatímco daně uvalené na legální konopí mají efekt přímo opačný.

Mexiko

  • 17. července přinesla světová i česká média zásadní zprávu – nejznámější narkobaron světa Joaquín „Prcek“ Guzmán dostal u amerického soudu doživotí. Trest si tato legenda drogových kartelů samozřejmě odpyká ve Spojených státech, protože ze všech mexických vězení, kde pobýval, vždy dokázal utéct. Smutné na celé věci je snad jen to, že ani odsouzení tak velké ryby, jakou Guzmán byl, nezmění zhola nic na tom, že Amerika i Mexiko ve válce proti drogám prohrávají na celé čáře.

Kanada

  • V druhé polovině června informovala agentura Reuters o tom, že kanadské vlády (federální i provinční) vybraly za prvních šest měsíců od legalizace na daních z prodeje konopí v přepočtu více než tři miliardy korun. Ačkoli se nejedná zrovna o malou částku, očekávání vlád i podnikatelů v konopném sektoru byla o něco větší, některé provincie však zažily poněkud pomalejší rozjezd a státem licencovaní producenti měli (někteří stále mají) problémy se zásobami. Experti proto očekávají, že statistiky za další šestiměsíční období budou mnohem zajímavější.
  • Kanadská legalizace vyvolává nejen obdiv, ale i řadu kontroverzí. Známí aktivisté jako například Marc and Jodie Emeryovi neustále upozorňují na případy, kdy jsou lidé zatýkáni a vězněni za porušování některých kritizovaných legalizačních pravidel, zatímco velké firmy často obcházejí zákon a nikdo si toho nevšímá. Na konci května například vyšlo najevo, že policie v roce 2014 úmyslně a na příkaz z nejvyšších míst nezveřejnila informace o zadržení ilegálního konopí, jež patřilo velkoproducentovi Tweed (dnes Canopy Growth – největší producent konopí na světě). Důvodem byl údajný strach z negativního dopadu na cenu akcií společnosti a na nedostatečné kontrolní mechanismy kanadského ministerstvo zdravotnictví. Jak zjistil deník National Post, společnost Tweed tehdy ministerstvu nahlásila, že bude z Britské Kolumbie převážet do Ontaria řízky, ale místo toho policie objevila usušené palice připravené k prodeji. Když ale o tom policisté v Britské Kolumbii chtěli informovat veřejnost, dostali z ředitelství v Ottawě pokyn, ať tak nečiní. V dalším případě bylo na začátku července zjištěno, že společnost CannTrust, jeden z licencovaných velkoproducentů, pěstovala konopí v nelicencovaných prostorech.

Čína

  • V pondělí 17. června si na tiskové konferenci v Pekingu postěžoval zástupce ředitele Čínské protidrogové agentury, že za stoupajícím počtem uživatelů konopí v zemi jsou zodpovědné Kanada a některé americké státy, protože tuto drogu legalizovaly. To údajně podle chytrých čínských protidrogových hlav vedlo k tomu, že se do Číny pašuje více drog, což pro tuto komunistickou zemi představuje „novou hrozbu“. Dohromady prý čínské úřady zadržely za rok 2018 celkem 55 kilogramů konopí a konopných produktů, které přicházely poštou ze Severní Ameriky. O možnosti, že se jedná o formu shánění nedostatkové bylinné léčby, čínské orgány neuvažují.

Jednadvacet milionů lidí v Nigérii si alespoň jednou ročně zapálí.

Nigérie

  • Na konci května zveřejněná zpráva analytické společnosti New Frontier Data, jejíž autoři spočítali, kolik lidí globálně užívá konopí, ukázala, že nejvíce konzumentů nenajdeme ani v Kalifornii, ani v Coloradu nebo v některé z evropských zemí, ale v dvousetmilionové Nigérii. Konkrétně se má jednat o skoro jednadvacet milionů uživatelů, kteří si alespoň jednou za rok zapálí. Tito lidé podle analýzy utratí ročně za konopí více než patnáct miliard dolarů (více než 300 miliard korun), přestože jsou kratochvíle s ním spojené v zemi zakázané. 

Kolumbie

  • Na začátku června rozhodl Ústavní soud o tom, že zákaz konzumace alkoholu a drog na veřejnosti, se kterým v roce 2017 přišel prezident Ivan Duque, je protiústavní. Jedná se o další pokus liberálních soudů usměrnit konzervativního prezidenta, který se snaží problematiku drog řešit pomocí represí a zákazů.

..............................................................................................................................

Kompletní přehled zpráv z legalizačního světa najdete v magazínu č. 54. Dále se dočtete, jak konopí ovlivňuje náš imunitní systém a jak ho lze využívat v terapii autismu. Proč se konopným klubům daří jen ve Španělsku a jak by to vypadalo u nás? K legalizaci nám své řekl legendární Ben Donkers a o nesmyslnosti zákazů píše Jindřich Vobořil. Nechybí  lekce hippies o LSD a spojení s přírodou. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Ze světa legalizace 30: Dým z Nigérie a vůně čínských pošt

28.5.2018
Ze světa legalizace 22: Nezbední turisté a smutní pivovarníci

Ze světa legalizace 30: Dým z Nigérie a vůně čínských pošt

10.1.2019
Ze světa legalizace 26: Mexická vlna a nedostatek sušiny v Kanadě

Ze světa legalizace 30: Dým z Nigérie a vůně čínských pošt

7.4.2017
Ze světa legalizace 16: Bitva o konopí ve Spojených státech v plném proudu

Ze světa legalizace 30: Dým z Nigérie a vůně čínských pošt

19.11.2018
Ze světa legalizace 25: Alkoholové koncerny se hrnou do konopného průmyslu


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu