54

Průvodce proplachováním

Někteří pěstitelé tvrdí, že se jedná o mýtus a že proplachování neboli flushing nemá vůbec smysl. Jiní jsou zase přesvědčení, že by na to měl dbát každý konopný gurmán – bez řádného propláchnutí na závěr fáze kvetení se prý chutné odrůdy nedočkáte. Kde je pravda?

Průvodce proplachováním

Nad smysluplností proplachování konopných rostlin na závěr fáze květu se skutečně vznáší několik otazníků. Uveďme si popořádku všechny hlavní námitky:

1. Snížením či odstraněním dostupnosti základních živin se zpomalí růst ve všech fázích životního cyklu rostlin, tedy i v posledních týdnech a dnech květu.

2. Velké rostliny se někdy pěstují v pytlích o objemu 700 až 1 200 litrů substrátu. To znamená, že kořeny mají zajištěn neustálý přísun živin až do samého závěru. A přitom se to na kvalitě výpěstku nikterak neodrazí a labužníci by se po nich mohli utlouct…

3. Nemáme k dispozici jedinou dvojitě zaslepenou srovnávací studii, která by potvrdila jakoukoli prospěšnost a účinnost proplachování rostlin konopí.

4. Ačkoli je pravda, že v důsledku určitých stresů se zvyšuje tvorba trichomů, není důvod domnívat se, že nedostatek živin by mohl být jedním z nich. Tvorba trichomů a silic je pro rostlinu energeticky náročná. Je těžko představitelné, jak by mohla redukce živin vést k zvýšení produkce kanabinoidů a terpenů.

5. V některých zahradnictvích se používá metoda průběžné sklizně anebo akvaponie, kde proplachování ani není možné – a přesto dodávají do výdejen prvotřídní sušinu bez jakýchkoli nedostatků.

6. K dělení buněk je potřeba velké množství vápníku, jenž patří mezi prvky mobilní. A zrání se bez buněčného dělení neobejde. Bez přísunu živin se tedy dozrávání zpomaluje.

7. K růstu rostlina potřebuje i malé množství bóru, což je další mobilní prvek. Pokud je ho nedostatek, zrání se zpomalí nebo přeruší. Dlouhé proplachování tudíž pravděpodobně povede ke zmenšení výnosu.

Přestože nám chybí dostatečné množství odborných studií, které by potvrdily účinnost a funkčnost proplachování, převážná většina pěstitelů své kytky proplachuje. Stojí za tím zpravidla přesvědčení, že zamezením přísunu živin se zvýší jakost výpěstku po chuťové stránce, jelikož nebude kontaminován zbytkovými minerály z hnojiv.

Základy proplachování

Metod proplachování je přehršel, všechny však mají jeden společný cíl: zbavit se většiny živin dostupných kořenovému systému, a tím povzbudit rostlinu k tomu, aby využila všechny neasimilované soli a živiny stále přítomné v těle rostliny. Povede to k tomu, že rostlina bude zadržovat minimum živin v jejich syrové podobě. Místo toho je začlení do svých tkání nebo do fytochemikálií uvolňovaných z kořenů. Zde se hodí metafora lidského těla. Přijímáme potravu, abychom měli dostatek energie a živin. To, co nespotřebujeme, se nám ukládá do tukových buněk. Když snížíme příjem potravy, tělo začne brát energii z tukových zásob.

Aby je kořeny byly schopny vstřebat, musí být živiny rozpuštěné ve vodě. Vysrážené živiny, ať už z roztoku nebo vázané uvnitř molekul, nejsou kořenům dostupné, i když je jich k dispozici dostatek. Propláchnutí kořenového systému vodou pak umožní vyplavení živin, které se právě v roztoku rozpustily. Používá se k tomu vlažná voda (kolem 24 °C) s upraveným pH v rozsahu asi 5,8–6,0, protože v tomto rozmezí se rozpouštějí všechny živiny. Teplejší vodou se vyplaví a rozpustí více živin. Čím více proplachujeme, tím více živin zmizí. I průplach, kterým se odstraní pouhých deset procent vody přidané do pěstebního média, pomůže zbavit se nějakých živin. Nejvíce rozpustný je dusík, u kterého je také největší pravděpodobnost, že negativně ovlivní kvetení.

Jaké přístroje potřebujeme

Mezi základní přístroje potřebné k úpravě roztoku patří pH metr (měří kyselost a zásaditost roztoku), EC metr (měří elektrickou vodivost) a TDS metr (měří účinnost reverzní osmózy). Když se pH ocitne mimo doporučené rozmezí (je příliš vysoké nebo nízké), živiny se srazí mimo roztok. To znamená, že původně rozpuštěné látky přejdou do pevného skupenství a stanou se nedostupné. Rostliny totiž živiny spíše pijí, než jedí, takže vysrážené živiny se ocitají mimo jejich dosah.

V průběhu proplachování postupně klesá nasycenost roztoku. Tento proces se dá kdykoli zastavit. Když v pěstebním médiu ponecháme nějaký dusík, rostlina bude mít nadále určité zdroje k růstu, ale ne v tak hojné míře, aby to podpořilo vegetativní růst. Kontrolujte nasycenost rozpuštěných minerálů s pomocí měřidla pro půdu i vodu. V případě, že je rostlin více, může být lepší vyzkoušet si to pouze na několika z nich.

..............................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu č. 54. Dále se dočtete, jak konopí ovlivňuje náš imunitní systém a jak ho lze využívat v terapii autismu. Proč se konopným klubům daří jen ve Španělsku a jak by to vypadalo u nás? K legalizaci nám své řekl legendární Ben Donkers a o nesmyslnosti zákazů píše Jindřich Vobořil. Nechybí  lekce hippies o LSD a spojení s přírodou. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Průvodce proplachováním

19.6.2017
High Tech 41: Ultra Sun MH 1000W

Průvodce proplachováním

1.4.2017
Growreport: Atomical Haze

Průvodce proplachováním

2.3.2018
Neprůhledné světlo – 8 díl: Hustota toku fotonů

Průvodce proplachováním

2.11.2011
Neriskuj! Epizoda 6. Komu se nelení...


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu