54

LSD a spojení s přírodou

Výsledky nedávného výzkumu ukazují, že se od generace hippies dost možná máme co učit. Psychedelika by nás totiž mohla přivést k většímu pocitu sounáležitosti s přírodou – a v důsledku i k lepší ochraně životního prostředí.

LSD a spojení s přírodou

Dne 19. dubna 1943 se švýcarský chemik Albert Hofmann stal prvním člověkem, který se octil pod vlivem LSD. Diethylamid kyseliny lysergové se mu podařilo poprvé vyrobit již o pět let dříve, tehdy ale ještě nevěděl, jak silné psychedelikum vlastně objevil. Když si ovšem později uvědomil, jakou substanci to drží v rukou, rozhodl se ji vyzkoušet sám na sobě a následně se vydal na projížďku na kole. Co se událo pak, navěky změnilo historii nejen chemie. Hofmannova zpráva o tom, co na svém bicyklu zažil, se stala nejen prvním podrobným popisem psycholytického stavu po požití LSD, ale také jednou z prvních zaznamenaných zkušeností s psychedeliky a souvisejícího nabytí pocitu sounáležitosti s přírodou, který u uživatelů trvá ještě dlouho poté, co samotné účinky drogy pominou.

Osoby, které dříve užívaly psychedelika, měly tendenci se spíše cítit jako součást přírody než se od ní distancovat.

V roce 1984 Hofmann v rozhovoru o svém zážitku uvedl: „Díky LSD jsem začal realitu kolem sebe vnímat úplně jinak. Poprvé jsem si plně uvědomil zázrak stvoření, velkolepost přírody a všech zvířat a rostlin v ní. Z celého srdce jsem soucítil jak s nimi, tak i s lidstvem jako takovým a velmi jsem se počal zamýšlet nad budoucností toho všeho.“ Hofmann se po svém tripu stal zastáncem ochrany životního prostředí a environmentalistou. Podobný osud časem potkal i jiné osoby, které LSD vyzkoušely. Filmy jako Trip (1967) nebo seriály jako Odpočívej v pokoji (2001) jsou plné postav, které pod vlivem psychedelik komunikují se stromy a získávají rady od personifikované Matky přírody. Sami jistě znáte ve svém okolí spoustu bosonohých ekošamanů se zalíbením v houbičkách. 

Američtí vědci zjistili!

Zanechme pro nyní však stereotypních představ. Vědci totiž už nějakou dobu skrytý potenciál LSD tušili. Už v roce 2009 vyšla studie s názvem „Psychedelics and Species Connectedness“ (Psychedelika a propojení mezi druhy). V ní psychologové Stanley Krippner a David Luke dospěli k domněnce, že v důsledku užívání psychedelik si lidé lépe uvědomují vážné ekologické hrozby. Jistí psychologové se dokonce domnívají, že LSD a podobné látky stály v šedesátých letech minulého století za vznikem mnohých environmentálních hnutí. Výzkum v této oblasti je samozřejmě poněkud omezen skutečností, že LSD bylo právě v šedesátých letech postaveno mimo zákon.

I jednorázoví uživatelé psychedelik mají sklon šetřit životní prostředí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v té době zarazil veškerý výzkum psychedelik dříve, než se stačily řádně prozkoumat jejich prospěšné vlastnosti. V současné době se však názor na LSD a podobné látky mezi odbornou veřejností i ve společnosti mění. Mnozí vědci se chápou nastalé příležitosti a zkoumají, jakým způsobem nás LSD „sjednocuje“ s přírodou a jak by nám tento jeho vliv na psychiku mohl pomoci také z lékařského hlediska. Matthias Forstmann, doktorand z Laboratoře mentálního rozvoje na americké Yaleově univerzitě, k tomu dodal: „Díky psychedelikům se bortí hranice mezi člověkem a přírodou. V důsledku to vede k tomu, že jí lidé přisuzují své vlastní emoce. Proto pak k přírodě cítí velkou empatii. Takový postoj je dost možná prospěšný nejenom pro nás, ale i pro samotné životní prostředí.“ 

.............................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu č. 54. Dále se dočtete, jak konopí ovlivňuje náš imunitní systém a jak ho lze využívat v terapii autismu. Proč se konopným klubům daří jen ve Španělsku a jak by to vypadalo u nás? K legalizaci nám své řekl legendární Ben Donkers a o nesmyslnosti zákazů píše Jindřich Vobořil. Nechybí  lekce hippies o LSD a spojení s přírodou. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
LSD a spojení s přírodou

4.9.2012
LSD: Promarněná šance?

LSD a spojení s přírodou

18.3.2018
LSD: Výzkum a praxe za železnou oponou

LSD a spojení s přírodou

24.4.2019
LSD, lysohlávky a mozek: Je mikrodávkování hitem budoucnosti?

LSD a spojení s přírodou

6.4.2014
Magické lekníny


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu