54

Mýty o konopí: Varujte své děti… před propagandou

Alex Berenson, autor sci-fi literatury a bývalý reportér pro New York Times, napsal knihu, ze které by měli někdejší strůjci protikonopné propagandy radost. Názory autora jako by vycházely z úst samotného Harryho Anslingera, bývalého ředitele Federálního úřadu pro narkotika. Anslinger se do dějin zapsal především jako vůdce sexistické a rasistické kampaně proti konopí, jež nazýval „ďáblovou trávou“ měnící slušné občany v šílené vrahy.

Mýty o konopí: Varujte své děti… před propagandou

Dnes to zní k smíchu, ale jak vidno, propaganda nikdy nespí. Stačí se podívat na novou knihu Tell Your Children: The Truth About Marijuana, Mental Illness and Violence (Varujte své děti: Pravda o marihuaně, psychických chorobách a násilí). V ní se Anslingerův odkaz vrací v plné síle – všechny polopravdy a dávno vyvrácené mýty jsou čtenářům znovu předkládány jako šokující fakta.

Nepochopený vtip

V kuloárech se povídá, že Tell Your Children byl původní název kultovního protikonopného filmu Reefer Madness z roku 1936, který se dnes díky své absurdnosti těší mezi fanoušky konopí velké popularitě. Zdá se však, že Berenson tento vtip zcela nepochopil. Kupodivu v tom však není sám – absurditu jeho knihy přehlédl i populární sociolog Malcolm Gladwell, který ji vychválil v recenzi publikované v magazínu New Yorker. I když jde o snůšku nesmyslů, neměli bychom tuto knihu brát na lehkou váhu. Berenson a Gladwell totiž troufale zpochybňují názory a výsledky práce dlouhé řady vědců a lékařů. Odborníci se dnes shodují na tom, že konopí je jedna z nejméně nebezpečných drog. Nikdo samozřejmě netvrdí, že je zcela bezpečné – stejně jako všechno na světě má své světlé i stinné stránky a jeho vliv na člověka si zaslouží důslednou pozornost vědců. Berenson a Gladwell ale rozhodně takovými odborníky nejsou – vědecké i statistické poznatky o konopí přehlížejí či chybně interpretují. Jejich přístup navíc není objektivní a nezaujatý. 

Primitivní taktika slaví úspěch

Berenson používá celkem primitivní taktiku: cílí na emoce čtenářů. Snaží se šokovat smyšlenými historkami a pokřivenými pseudovědeckými teoriemi, dle kterých je konopí nebezpečná droga, co ze slušných lidí vždy dělala násilníky a šílence. Poselství knihy tak žádný vědec ani laik se znalostmi o konopí nemůže brát vážně. Publikace o konopí, která se záměrně vyhýbá všem důkazům o jeho léčebných účincích, se nedá považovat za nic jiného než jen za propagandistický škvár a parodii na odbornou literaturu. Berenson své závěry navíc podpírá chybnou argumentací a špatně vyloženými vědeckými výzkumy.

Pokud jsou všechny látky obsažené v konopí samy o sobě považovány za legální léčiva, jak to, že je konopí stále na seznamu zakázaných drog?

Ani samotné zdroje v tomto případě nejsou v pořádku. Autor cituje především takové výzkumy, ve kterých vědci narazili na potenciální hrozby, ale mnohé z nich jsou přitom zavádějící, protože nebyly nikdy ověřeny. Berenson je však samozřejmě ihned považuje za nesporný důkaz toho, jak je konopí nebezpečné. Pojďme se nyní podívat na některé z jeho největších argumentačních chyb a podrobme je důkladnému rozboru.

Mýtus první: Konopí a duševní choroby – záměna statistické korelace za příčinu

Hlavní metodologickou chybou Berensonovy knihy i Gladwellova článku v New Yorkeru je způsob, jakým zaměňují statistickou korelaci za kauzalitu. V praxi to znamená, že jakmile autor najde vědecký výzkum, který naznačuje, že mezi určitými jevy spojenými s konopím může být souvislost, okamžitě dané jevy uvede do vztahu příčiny a důsledku. Snadno tak dochází například k závěru, že když se u uživatele konopí vyskytne duševní choroba, je na vině právě konopí. Takový postup je však v argumentační logice považován za hrubou chybu. Jedná se o naprosto nepřípustné zjednodušení složitého problému. Nemůžeme přece předpokládat, že všichni lidé na určitou látku reagují stejně.

Vědci tedy zjistili, že užívání konopí a duševní choroby mohou mít nějakou souvislost, rozhodně to ale neznamená, že konopí tyto nemoci přímo způsobuje. Dokonce to ani neznamená, že bychom se v zájmu udržení svého duševního zdraví měli konopí vyhýbat. Tato statistická korelace by totiž zároveň mohla znamenat přesný opak – co když pacienti s duševními chorobami užívají konopí častěji než ostatní lidé, protože jim zkrátka a dobře pomáhá?

Preklinický výzkum ukázal, že kanabinoidy u dospělých savců podporují tvorbu nových mozkových buněk.

Záměna korelace za příčinu samozřejmě patří mezi osvědčené manipulativní techniky. Na obdobné statistické paradoxy a jejich chybné výklady upozorňuje například stránka Spurious Correlations. Najdete zde data ze zdravotnických výzkumů a příklady toho, jak je lze chybně interpretovat. Stránka vtipným způsobem upozorňuje na možnost jednoduchého zaměnění statistické korelace za kauzální vztah. Statistická data je očividně opravdu snadné překroutit a vyložit dle vlastních zájmů.

Tak namátkou: Věděli jste, že za posledních dvacet let existuje 95procentní korelace mezi zisky z prodeje sýra a počtem obětí udušení vlastními lůžkovinami? (Náhoda? Nemyslíme si.) Dalším známým příkladem je korelace mezi objemem prodané zmrzliny a počtem případů utonutí (jak se udělá hezky, začnou obě zmíněné hodnoty stoupat). Na těchto příkladech můžete vidět, že obdobné korelace sice existují, ale rozhodně je nelze vykládat jako kauzální vztah. Správné vyložení takových dat vyžaduje složitější analýzu za použití sekundárních korelací.

Mýtus druhý: THC jako spouštěč paranoie, halucinací a psychóz vedoucích k násilí

Násilné chování a duševní choroby závisejí na mnoha faktorech. Berenson však ve své knize tyto složité problémy lidské psychiky absurdně zjednodušuje. Nezdráhá se vysvětlovat násilné zločiny a duševní problémy jednoduše jako důsledek užívání konopí. Naprosto přitom opomíjí tak důležité činitele, jako je rodinná anamnéza a socioekonomické prostředí jedince. Kdybychom se všichni chovali podle Berensona a Gladwella, moc daleko bychom v léčbě duševních problémů nedošli. Způsob, jakým za vše viní konopí, naprosto bagatelizuje jakékoli snažení o funkční psychoterapii a výzkum problematiky násilí. V mnoha ohledech je jejich argumentace navíc přímo nelidská – pacienti s duševními poruchami si opravdu nezaslouží být označováni za zločince a feťáky s násilnými sklony.

Existuje řada důvěryhodných výzkumů, které dokazují, že konopí schizofrenii nezpůsobuje.

Uvádět užívání konopí jako přímou příčinu násilných psychotických stavů je vskutku absurdní. Zároveň si však musíme uvědomit, že taková premisa se těžko vědecky vyvrací. Z etického hlediska by totiž protiargument vyžadoval naprosto nepřípustný klinický výzkum. Pokud prohlašujete, že konopí způsobuje schizofrenii, nemůžete si z etického hlediska dovolit lidem podávat konopí, jen abyste zjistili, jestli tomu tak doopravdy je. Berenson však svoji taktiku zas tak promyšlenou neměl. Naštěstí již existuje řada důvěryhodných (ačkoli ne klinicky ověřených) výzkumů, které dokazují, že konopí schizofrenii nezpůsobuje. Už když se podíváme na obyčejná statistická data, zjistíme, že obrovský nárůst počtu uživatelů konopí od roku 1960 podobný nárůst počtu schizofreniků rozhodně nezpůsobil.

.............................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu č. 54. Dále se dočtete, jak konopí ovlivňuje náš imunitní systém a jak ho lze využívat v terapii autismu. Proč se konopným klubům daří jen ve Španělsku a jak by to vypadalo u nás? K legalizaci nám své řekl legendární Ben Donkers a o nesmyslnosti zákazů píše Jindřich Vobořil. Nechybí  lekce hippies o LSD a spojení s přírodou. Aktuální číslo magazínu je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Mýty o konopí: Varujte své děti… před propagandou

3.3.2017
Mýty a fakta o konopí a vagíně

Mýty o konopí: Varujte své děti… před propagandou

14.8.2019
Lékař radí: Jak užívat konopí během chemoterapie

Mýty o konopí: Varujte své děti… před propagandou

31.5.2019
Kanada: Nehodovost zůstává po legalizaci prakticky stejná

Mýty o konopí: Varujte své děti… před propagandou

26.11.2013
Mýty a legendy Národní protidrogové centrály


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu