54

Editorial 54: Cannabis for the Future!

Konopí je, jak známo, technická rostlina, kterou člověk využívá již po tisíce let. I dnes, ačkoli pozornost veřejnosti, odborníků i obchodníků je upoutána především na látky bohatě se vyskytující v jeho květenství, jako je například THC nebo CBD, má konopí pestrou paletu využití snad ve všech odvětvích moderního průmyslu, nemluvě o jeho prokazatelném přínosu pro ekonomiku a ochranu životní prostředí.

Editorial 54: Cannabis for the Future!

A právě u zřejmého pozitivního dopadu průmyslového využití konopí na životní prostředí bych se na chvíli rád zastavil. Podíváme-li se například na textilní průmysl, zjistíme, že pro výrobu látek se dnes nejčastěji využívá bavlna. Přitom konopí na produkci stejného objemu textilního vlákna spotřebuje pětinové množství vody ve srovnání s bavlníkem a na stejné rozloze pěstební plochy vyprodukuje až o dvě stě procent více vlákna. Dalším odvětvím, ve kterém konopí může šetřit ubývající zdroje surovin, je papírenský průmysl. I když je konopný papír lidstvu znám bezmála dva tisíce let, představuje dnes pouhých půl promile z celkové papírové produkce. Na výrobu papíru se užívá především dřevo, na jednu tunu obyčejného kancelářského papíru padne až čtyřiadvacet stromů. Přitom se nabízí srovnání, které tvrdí, že ročně z jednoho hektaru konopí získáme tolik materiálu na výrobu papíru, kolik poskytnou čtyři hektary lesa.

Dalo by snadno pokračovat ve výčtu využití konopí a jeho srovnání se současnými konvenčními surovinami a materiály. V potravinářství mohou snadno konkurovat konopná semínka, která obsahují až o dvacet pět procent více bílkovin a omega-3 kyselin než vlašské ořechy a jsou vhodná pro výrobu například konopného mléka. Ve stavebnictví se konopí snadno uplatní jako zdravotně nezávadná, přirozeně nehořlavá a proti škůdcům odolná izolace nebo součást konopného betonu či olej do barvy a laků. K syntetickým plastům nabízí konopný bio plast vhodnou kompostovatelnou alternativu, v kosmetice se využívá konopí na výrobu mýdel, šamponů, rtěnek či parfémů.

Konopí svými kořeny provzdušňuje půdu a je vhodné pro fytoremediaci, tedy odstraňování těžkých kovů z média, ve kterém roste. Samo o sobě je odolné vůči škůdcům, a jelikož roste rychle a vytváří hustý porost, nepotřebuje žádnou ochranu před plevelem.

A proč to vlastně zmiňuji? Narůstající nedostatek vody a postupující odlesňování jsou již dnes celosvětovým problémem a spotřeba materiálů zatěžujících životní prostředí zatím každoročně nezadržitelně stoupá. Konopí má jednoznačně potenciál nejen vyrovnat se současným výrobkům, ale svou kvalitou, ekonomickou výhodností a ekologickou šetrností mnohé suroviny a produkty i předčít a alespoň částečně tak zabránit škodám, které průmysl i spotřebitelé doposud napáchali.

Přeji nám zelenější budoucnost. 

Robert Veverka
šéfredaktorMagazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu