53

Osobnost Legalizace: Richard Rose

Zasloužilý průkopník využití konopí jako zdravé potraviny, který ovlivnil stravovací návyky milionů Američanů, si dnes užívá důchodu v Itálii a snaží se svými znalostmi a zkušenostmi přispět k boji za úplné ukončení prohibice konopí jak v Evropě, tak za oceánem.

Osobnost Legalizace: Richard Rose

Věk: 62
Povolání: podnikatel v důchodu, konzultant, autor
Aktivity a koníčky: hra na bluesovou kytaru a baskytaru, psaní Zprávy Richarda Rose (The Richard Rose Report)

Kdy jste poprvé zkusil konopí a jaké byly vaše první dojmy? Stal se z vás pravidelný uživatel hned, nebo šlo o dlouhodobější proces?

Kdy mě zelená kráska poprvé svedla? To bylo v roce 1971, bylo mi tehdy patnáct a začala se u mě naplno projevovat bipolární porucha – jedním ze symptomů bylo, že jsem se ve stresu začal nekontrolovaně hihňat. Hihňal jsem se při těch nejnevhodnějších příležitostech, ale prostě jsem si nemohl pomoci. Lidé s Touretteovým syndromem nadávají, já jsem se hihňal. Když jsem třeba někoho naštval a pak to završil hihňáním, dokázal jsem toho člověka opravdu vytočit, takže mě matka radši vzala k psychiatrovi. Po patnácti minutách přiblblých otázek autoritativně prohlásil, že jsem určitě na drogách, pravděpodobně na trávě. Nemohl jsem uvěřit svým uším a vysmál jsem se mu do očí, protože v té době jsem neměl zkušenosti s alkoholem, tabákem ani s konopím. Usoudil jsem ale, že pokud drogy navozují neustávající dobrou náladu, nemohou být tak hrozné, jak se mi všichni snažili namluvit. Když mi pak jeden z kamarádů podal joint, bez přemýšlení jsem si potáhl. A světe div se, psychiatr měl pravdu – lidé jsou po konopí opravdu šťastnější!

My, obyčejní lidé, máme obrovskou moc, pokud si uvědomíme, že máme obrovskou moc.

Jaké máte vzdělání a čím jste se živil před podnikáním v oblasti konopí?

Když jsem objevil kouzlo konopí, zapojil jsem se v Kalifornii do aktivit spojených s prosazením Návrhu 19 (návrhu zákona o legalizaci konopí). V roce 1972 mi sice bylo jen 16, i tak jsem se ale mohl na boji za konopí podílet jak finančně, tak vzděláváním voličů v San Francisku. Zákon se nakonec nepodařilo prosadit, přesto to byla cenná zkušenost. Potom jsem zatoužil pochopit, jak vlastně konopí funguje, takže jsem začal pracovat v nemocnici v Santa Rosa, kde moje matka zastávala funkci hlavní sestry na pooperačním oddělení. Byl jsem její přímý podřízený. V osmnácti jsem získal dostatečnou kvalifikaci pro práci sanitáře a asistenta na pohotovosti, čemuž jsem se věnoval následující tři roky. Mezitím jsem studoval hudbu a přípravku na medicínu. Potom jsem se přestěhoval na sever a otevřel si obchod s tofu v Redwood Valley v okrese Mendocino. Právě tam se začala rozvíjet má kariéra v oblasti výroby potravin a marketingu. Teď jsem v důchodu. 

Byl jste někdy členem nějaké aktivistické organizace?

Nebyl. Mám takový pocit, že všechny podobné organizace se jen snaží obhájit svou vlastní existenci a o samotnou legalizaci jim moc nejde. Raději se držím zpátky. Důkazem budiž chování největší americké legalizační organizace NORML, která v roce 1978 za vlády prezidenta Cartera veškeré tehdejší snahy o ukončení prohibice v podstatě sabotovala. Asociace a lobbisté za technické konopí se zase podle všeho už od roku 1999 soustřeďují spíše na ochranu investic v Kanadě než o legalizaci pěstování techniky ve Spojených státech – proto je užívání psychoaktivního konopí v deseti amerických státech „legálnější“ než pěstování konopí technického. Sám jsem založil nebo řídil šest asociací na podporu technického konopí a salámovou metodu politického rozhodování jsem viděl v přímém přenosu. Můj postoj se od úplného začátku v roce 1980 nezměnil: byznys může být užitečným nástrojem pro normalizaci a přijetí nových myšlenek a nápadů. V mém případě se jednalo nejprve o vegetariánství, pak o veganství, potom potraviny z technického konopí a nakonec legalizaci rekreačního užívání. 

Už více než tři roky žijete v Itálii. Co vás tam přivedlo? Je postoj Italů ke konopí v něčem odlišný od toho amerického?

Já i má žena jsme odešli do důchodu a ona je původem Italka, takže tam můžeme pobývat na dobu neurčitou. Itálie je ráj – až severní Kalifornie vyroste a bude z ní velká holka, měla by být jako Itálie. Žil jsem v těch nejkrásnějších oblastech Kalifornie a Colorada, ale jakékoli místo v Itálii je poráží na celé čáře. Stejně jako jiným národům byly i Italům po osm desítek let podsouvány nepravdivé informace o konopí, ačkoli to technické je součástí místní kultury od nepaměti. Když ale začnete otázku legalizace prezentovat jako problém práv pacientů a boje proti mafii, názory se rychle mění. Žádný rozumný člověk nechce sledovat, jak nemocní a umírající trpí. Všiml jsem si bohužel, že prominentní zástupci zdejšího legalizačního hnutí ve skutečnosti sabotují veškeré snahy o legalizaci a zcela ignorují zkušenosti kolegů ze zahraničí. Pokud dokážeme prosadit reformu zákonů v těch nejkonzervativnějších zemích a amerických státech, určitě to zvládneme i v Itálii. Portugalsko, Uruguay nebo třeba americký Maine jsou rozhodně výrazně konzervativnější než Itálie. S aktivisty se tedy nestýkám. Jsem ale přesvědčený o tom, že se v zákulisí neustále něco děje, a věřím, že do dvou let budou tyto aktivity patrné i navenek. Na druhou stranu je pravda, že asi nikdo nepochybuje o italských politicích více než sami Italové. Konopí na předpis je zde legální, ale podléhá přísné regulaci. Očekávám ale v průběhu následujících několika let dramatické změny.  

................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 53. Závislost na trávě, ale také konopím proti migréně či konopí v léčbě vážně nemocných dětí, to jsou další témata, o kterých se dočtete v tomto čísle. Podíváme se také na jiné drogy, konkrétně MDMA při léčbě traumatu. Na přetřes přišla i odvrácená strana užívání těchto látek aneb psychedelika a psychóza. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost Legalizace: Richard Rose

13.7.2018
Osobnost legalizace: Jeff Ditchfield

Osobnost Legalizace: Richard Rose

29.11.2018
Osobnost legalizace: Chad Cooke

Osobnost Legalizace: Richard Rose

14.5.2014
Osm důvodů, proč je alkohol mnohem nebezpečnější než konopí

Osobnost Legalizace: Richard Rose

19.7.2017
Osobnost Legalizace: Kenzi Riboulet Zemouli


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu