53

Psychedelika a psychóza: Rizika chaotického vědomí

„Tyjo, ty jsi ale hezká! Ví tvůj přítel, jak hrozně ti to sluší?“ říká Dan a celý září. Mrzne, až praští, přesto však má na sobě jen kraťasy a tričko. Mluví rychle a divoce gestikuluje – vysvětluje mi, co nového objevil při studiu posvátné geometrie.

Psychedelika a psychóza: Rizika chaotického vědomí

Už jsme se jednou setkali, ale jen velmi krátce a v naprosto profesionálním duchu, proto mě teď jeho přátelský tón trochu vyvádí z míry. Jako odbornice vyškolená v oblasti celostní přírodní medicíny ale chápu, co se děje: povznesená nálada, hyperaktivita a snížená potřeba spánku – Dan vykazuje známky mánie. Mánie se běžně objevuje u lidí s bipolární poruchou I. typu (dříve známou jako maniodepresivní psychóza), ale stavy mánie mohou mít i lidé, kteří touto poruchou netrpí. 

Pijan ayahuasky

Spouštěčem může být i dlouhodobý nedostatek spánku, nadměrný stres, například po úmrtí blízké osoby, u žen také porod. Mánii mohou vyvolávat i některé drogy, a to jak běžné léky (například antidepresiva), tak i psychedelika. Právě z tohoto důvodu se lidem s osobní nebo rodinnou anamnézou psychózy (například schizofrenie) nebo bipolární poruchy I. typu nedoporučuje psychedelika vůbec užívat. A pokud se jim nedá zcela vyhnout, ale chceme aspoň zmírnit napáchané škody, doporučuje se být při užívání látek jako LSD, psilocybinu a ayahuasky extrémně opatrní. Krátce po svém setkání s Danem jsem telefonovala našemu společnému známému Matthewovi. Vysvětlil mi, že i přes obavy několika přátel, kteří ho přemlouvají, aby toho nechal, pije Dan takřka každý týden ayahuasku.

Každý lék má přece specifické indikace a každá léčba obnáší určitá rizika.

Dana několik dní poté hospitalizovali a já se dost naštvala. Ne na toho rozzářeného mladého džentlmena, který se jen snažil vyrovnat se s traumaty svého raného dětství, ale na člověka, který mu ayahuasku znovu a znovu poskytoval i poté, co – jak jsem se dozvěděla od Matthewa – začal vykazovat příznaky mánie. Myslím, že se
shodneme, že to je v podstatě smutný příběh. A přestože nepopírám, že něco pozitivního z jeho zhroucení snad vzešlo, řekla bych, že se mu tím v krátkodobém i dlouhodobém měřítku spíše přitížilo. Samozřejmě že zažít manickou epizodu nebo se psychicky zhroutit opravdu může být pro některé lidi velice silným a hlubokým zážitkem, ale rozhodně to není jediná, natož pak ideální cesta. Existuje nespočet bezpečnějších možností, jak se rozvíjet, učit nebo i zažít jisté vnitřní procitnutí i bez toho, aby člověk vyděsil všechny své blízké nebo rovnou skončil v nemocnici. 

................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 53. Závislost na trávě, ale také konopím proti migréně či konopí v léčbě vážně nemocných dětí, to jsou další témata, o kterých se dočtete v tomto čísle. Podíváme se také na jiné drogy, konkrétně MDMA při léčbě traumatu. Na přetřes přišla i odvrácená strana užívání těchto látek aneb psychedelika a psychóza. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Psychedelika a psychóza: Rizika chaotického vědomí

20.7.2015
50 odstínů zelené

Psychedelika a psychóza: Rizika chaotického vědomí

21.6.2017
Ayahuasca českýma očima

Psychedelika a psychóza: Rizika chaotického vědomí

10.7.2018
Amanda Feildingová: Mozek psychedelické renesance

Psychedelika a psychóza: Rizika chaotického vědomí

14.1.2016
DMT: Záblesky šílenství, nebo klíč k jiným světům?


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu