53

Válka proti drogám: Španělské kontroverze

Ačkoli ve Španělsku probíhá čilý výzkum a existují zde stovky konopných společenských klubů, léčebné i rekreační využití konopí je na celostátní úrovni stále nelegální.

Válka proti drogám: Španělské kontroverze

Paradoxem je, že v Evropě máme zažitou představu Španělska coby jakéhosi liberálního ráje, kde je tolerováno konopí a hašiš i jejich užívání. Ve skutečnosti ale španělští politici na celonárodní úrovni konopí nijak neregulovali a tématu se spíše vyhýbají. Snaha zřídit parlamentní komisi pro legalizaci konopí přišla i přes podporu levicové strany Podemos a středo-pravicové strany Cuidadanos vniveč. 

Pacienti napospas

„Rovnováha a znalost vzájemných poměrů mezi kanabinoidy THC a CBD je klíčem k výslednému prožitku každého uživatele. Dá se díky ní předcházet záchvatům psychózy, která je v podstatě nejrizikovějším aspektem konopí. U konopí totiž nehrozí úmrtí z důvodu předávkování, jako je tomu například u morfinu,“ vysvětluje jeden z nejaktivnějších a nejuznávanějších světových badatelů v oblasti léčebného využití konopí Manuel Guzmán, profesor biochemie na Komplutenské univerzitě v Madridu.

Kdybychom zrušili celou tu nesmyslnou prohibici, Španělsko by se mohlo stát konopným skleníkem světa.

„Užívání konopí je nejčastějším způsobem porušování zákona ve Španělsku. Navíc osoba, která si konopí sežene na černém trhu a neví, co konzumuje, podstupuje velké riziko. Mám na mysli především nemocné: podle odhadů u nás žije 120 000 lidí s různými projevy roztroušené sklerózy, epilepsie, rakoviny a chronických bolestí, kteří si je léčí konopím na vlastní pěst – sami si ho shánějí a sami si ho dávkují,“ popisuje současný neutěšený stav Guzmán. „Nemluvě o dalších tisících, kteří o tom uvažují. Potřebovali by konopí s jasně definovaným obsahem léčivých látek. Toho se jim nedostává, ale zároveň jsou jim bez skrupulí vydávány recepty na opioidy, jejichž užívání mívá fatální následky.“ 

Kalifornie Evropy

„Mohli bychom být hlavní zásobárnou Evropy a stát se tak konopnou Kalifornií celého kontinentu,“ představuje svou vizi Pedro Pérez, předseda madridského klubu La Santa Cannabis. Má za sebou mnoho popotahování s policií zejména poté, co Nejvyšší a Ústavní soud mezi léty 2015 a 2018 vydaly sérii rozhodnutí, jež vyzněla proti těmto „asociacím“ sdružujícím uživatele a pěstitele konopí. „Víme, jak na to, máme spoustu sluníčka, máme zkušenosti i ta nejlepší semena a naše asociace jde všem příkladem, protože propagujeme zodpovědné pěstování a užívání, bohužel politici jsou zaseklí v prohibici. Ve srovnání s rychlým legalizačním vývojem ve světě nám začíná ujíždět vlak.“

Vykouřit jointa je úplně to samé jako zajít si do baru.

„Naše konopí je jako to nejlepší víno z vinic Vega Sicilia,“ tvrdí skromně pěstitel Sergio González, předseda zaragozského konopného klubu Nuestra Señora del Agua a prezident uskupení Za zodpovědnou regulaci, jež lobbuje za legalizaci konopí. Pětatřicetiletý González studoval telekomunikaci, pracoval pro společnost Google a od svých sedmnácti pěstuje konopí. Dnes si může vybrat z bezpočtu nových odrůd a s oblibou dabuje rosin neboli inhaluje nejčistější extrakty s obsahem THC kolem 80 procent, které by dokázaly položit i slona. Rosin si vyrábí podomácku sám. „Mám podnikatelský záměr a pracuju na tom, abych ho profesionalizoval. Když přijde na práci s konopím, tak ve Španělsku máme know-how, které nikdo jiný v Evropě nemá. Sice je to stále oficiálně proti zákonu, ale všichni víme, že prohibice pomalu a jistě končí.“

................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 53. Závislost na trávě, ale také konopím proti migréně či konopí v léčbě vážně nemocných dětí, to jsou další témata, o kterých se dočtete v tomto čísle. Podíváme se také na jiné drogy, konkrétně MDMA při léčbě traumatu. Na přetřes přišla i odvrácená strana užívání těchto látek aneb psychedelika a psychóza. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Válka proti drogám: Španělské kontroverze

13.3.2019
Konopí a zdravá strava při léčbě mozkového nádoru

Válka proti drogám: Španělské kontroverze

20.6.2019
Konopí dokáže zpomalit rakovinu plic

Válka proti drogám: Španělské kontroverze

6.7.2019
Konopí a léčba vážně nemocných dětí

Válka proti drogám: Španělské kontroverze

11.6.2017
Kanárské ostrovy volají po regulaci konopí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu