53

Tohle je můj poslední joint. Vyspím se zítra?

Partička slušně oblečených studentů prestižní vysoké školy sedí ve sklepě a směje se jako šílená. Právě si dali svého prvního jointa. Černobílým bijákem provází varovný hlas postaršího bílého muže. O pár týdnů později mládenci svým trávou zamlženým mozkem přišli na nový způsob, jak otevřít pivní lahev – rozbili hrdlo, jeden sklo spolykal, druhý si pořezal ústa, přičemž si toho ani nevšimli a dál se smáli jako pominutí. Pak už to jede: háčko, ztráta všech přátel, peněz, zálib i chuti do života.

Tohle je můj poslední joint. Vyspím se zítra?

Podobné kousky jako krátký propagandistický film Drogová závislost (Drug Addiction) z roku 1951 se promítají dodnes, naštěstí už ale ne v rámci osvěty studenstva, spíše na akcích pořádaných studenty samotnými, a to za účelem bizarní zábavy. S o to větším překvapením pak můžeme pozorovat, že i zelená protistrana se, patrně namlsaná předešlým vítězstvím rozumu, ráda vydá do vod takřka mýtických, kdy především mladší uživatelé rádi tvrdí, že na konopí nelze vypěstovat závislost a že je úplně oproštěno od abstinenčních příznaků. Prej si to někde přečetli. 

Nespavost a jiné srandy

Mám pro vás špatnou zprávu – svět není černobílej, a to ani v tom případě, kdy by se to nám huličům hodilo. Je velice dobře zdokumentováno, že obtíže spojené s koncem dlouhodobého pravidelného užívání konopí mohou být snad mírnou, ale velice skutečnou výzvou. Svojí závažností se sice ani zdaleka nepřibližují abstinenčním příznakům, které vykazuje tabák, alkohol a jiné drogy, přesto se může jednat o otravný a nepříjemný zážitek, a to po dobu několika dnů až týdnů.

Doporučuje se dlouhodobě omezovat množství jointů a přecházet na méně účinný materiál.

Důvodem, proč třeba nemůžete usnout, když si od hulení rozhodnete dát pauzu, je dost možná cannabis withdrawal syndrome (CWS) neboli syndrom odnětí konopí, lidově řečeno abstinenční příznaky. Ty se údajně v mírné či vážnější formě objeví u většiny pacientů s diagnostikovanou poruchou z užívání konopí (cannabis use disorder – CUD). Konkrétně se bavíme o rekreačních uživatelích trávy, kteří tak činí dlouhodobě a nezapomenou si ubalit alespoň jednadvacet dní v měsíci. Riziková konzumace hrozí přibližně u deseti procent huličů, ačkoli kvůli doposud nejasné klasifikaci a různým způsobům diagnózy je opravdu obtížné určit přesná čísla. Projevy CUD jsou podrážděnost, deprese, zarudlé oči, neschopnost normální sociální interakce a v neposlední řadě další rizikový stav – závislost na konopí. 

Závislost? Na trávě?!

Ano, čtete správně – řeč je o závislosti. Její výskyt se v dospělé populaci pohybuje od 0,26 procenta v Latinské Americe přes 0,34 procenta v západní Evropě po 0,68 procenta v Austrálii. Protože v Česku konopí kouří každý pátý mladý dospělý a nehuliči si závislost vypěstují těžko, vychází nám, že asi 1,5 procenta z těch, co naši oblíbenou bylinu vyzkoušejí, jsou na ní v určité fázi svého života závislí dle lékařské definice. Z těch, co konopí užívají pravidelně a ve vysokých dávkách, se hovoří o přibližně devíti procentech. U závislých je výskyt několika různých abstinenčních příznaků téměř jistý. Pořád se sice nejedná o hororové scény se zvracející třicetikilovou troskou, koženými pouty pevně připoutanou ke kovovému rámu postele, ale někteří pacienti končí hospitalizováni. Naštěstí pro ně nemají abstinenční příznaky syndromu odnětí konopí dlouhého trvání.

Těchto abstinenčních příznaků po vysazení konopí je větší množství a u každého se projevují jejich individuální kombinace, což je ovlivněno různým životním stylem, stravou, případným současným užíváním dalších návykových látek, jinými genetickými predispozicemi a v neposlední řadě potencí huliva. Následující dva grafy ukazují závažnost projevu na stupnici od 0 do 3 ve vertikální rovině a počtu dní od posledního špeka v té horizontální. První graf se zabývá psychickými projevy, jako jsou podrážděnost, nervozita, vztek nebo prostá touha si znovu zapálit (odborně bažení). Druhý graf znázorňuje projevy fyzické – nespavost, pocení, bolest hlavy a další.

Nula na stupnici znamená žádné příznaky, jednička mírné, dvojka střední obtíže a trojka závažné. Jak je vidět, všechny projevy mají sestupnou tendenci a s koncem druhého týdne od počátku abstinence se pomalu vytrácejí. Co se vlastně během tohoto procesu děje v mozku? Pravidelná konzumace konopí vede ke snížené citlivosti receptorů CB1.

................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 53. Závislost na trávě, ale také konopím proti migréně či konopí v léčbě vážně nemocných dětí, to jsou další témata, o kterých se dočtete v tomto čísle. Podíváme se také na jiné drogy, konkrétně MDMA při léčbě traumatu. Na přetřes přišla i odvrácená strana užívání těchto látek aneb psychedelika a psychóza. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Tohle je můj poslední joint. Vyspím se zítra?

19.4.2019
Anatomie trichomu

Tohle je můj poslední joint. Vyspím se zítra?

28.2.2017
Absťák aneb odvrácená strana (ne)hulení

Tohle je můj poslední joint. Vyspím se zítra?

23.1.2018
Agent Provocateur aneb všichni někdy předstíráme

Tohle je můj poslední joint. Vyspím se zítra?

12.10.2018
Automatizovaná sklizeň konopí? Rýsuje se řešení


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu