53

Konopí a léčba vážně nemocných dětí

Mykayla Comstocková se proslavila, už když jí bylo sedm. Ne však způsobem, který by jí kdokoli záviděl. V červenci roku 2012 jí totiž byla diagnostikována vzácná forma leukémie. Rodiče nejprve souhlasili s léčbou klasickou chemoterapií, ale s následným ozařováním mozku měli problém. Místo toho Mykayla podstoupila léčbu vysokými dávkami výtažku z konopí, který obsahoval celé spektrum látek, ale především vysoké množství THC.

Konopí a léčba vážně nemocných dětí

Po pouhém týdnu této léčby začala rakovina jako zázrakem ustupovat. Podle aktuálních zpráv je Mykayla i po více než šesti letech zdravá, a dokonce se u ní snížila celková pravděpodobnost návratu zhoubného onemocnění. Díky této formě léčby se mimochodem vyhnula většině vedlejších účinků, které sužují ostatní děti s obdobnou diagnózou.

Jak to začalo

V roce 2013 obletěly svět fotografie „statečné Mykayly“ bez vlasů, ale s úsměvem na tváři. Usmívala se, protože si díky konopí zase konečně mohla vesele hrát. Její rodiče však za zveřejnění odvážného příběhu museli čelit kritice a spousta chytráků v televizi se vyjádřila, že Mykayle určitě THC poškodilo mozek. Mnohým lidem ale tento příběh otevřel oči a nejednomu pacientovi dal novou naději. Mykaylina matka Erin Purchaseová uvádí, že i po několika letech jí chodí stovky mailů od rodičů z celého světa, kteří se snaží svým dětem zachránit život.

Veselá a hladová

Její rodiče jsou hrdí na to, že Mykayla během léčby rakoviny nemusela brát jediný opioidní lék ani farmaka proti úzkostem. Dnes jsou si svým rozhodnutím ještě jistější než kdy dříve. Díky konopí se totiž Mykayla vyhnula spoustě zbytečných léků, které ostatním dětem způsobují neuropatii, hubnutí, deprese či extrémní bolesti. Místo toho byla jen „veselá a hladová“. Purchaseová se svěřila, že ohledně rozhodnutí podávat své dceři konopí tehdy i přes rozsáhlé znalosti o léčivých účincích konopí samozřejmě trochu nervózní byla. Zároveň ale tvrdí, že velká část nejistoty plynula z pochyb lékařů a z vědomí rozporu se zákonem.

„Když se u dětí projeví závažné vedlejší účinky oficiálních léků, paradoxně se necítíte tak provinile, neboť jste prostě jen následovali rozhodnutí lékařů. S konopím to však tak nebylo – kdykoli ho dáte dítěti do ruky, cítíte se hned jako zločinci,“ popsala své pocity Purchaseová. „Většina rodičů tak bohužel čeká, až jejich dítě vyčerpá všechny možnosti, které nabízí tradiční léčba. V takovou chvíli však často bývají doslova na prahu smrti. My jsme se však rozhodli jinak.“

Případy dětí, kterým konopí zachránilo život, poukazují na neuvěřitelnou absurdnost celé kriminalizace konopí.

Když si teď povídáme s Mykaylou, je nám nanejvýš jasné, že obavy z vlivu vysokých dávek konopí na vývoj jejího mozku byly zcela neopodstatněné. Působí navíc mnohem dospěleji než její vrstevníci, ale přitom si s ostatními dětmi hraje ráda. Pomáhá s hlídáním vlastní sestry a bratra. Občas si volá s kamarády, chodí do hodin tance a brzy chce nastoupit do kurzu dramatické výchovy, aby se mohla ucházet o své první role v divadle. Tvrdí, že až vyroste, chce být „kadeřnicí, vizážistkou nebo obojím“. 

Malá konopná celebrita

Status „konopné celebrity“ Mykaylu dle vlastních slov celkem bavil. Nevadí jí být centrem pozornosti a očividně si užila i spoustu nových setkání. Jen jí na tom přišlo divné, že její jméno zná tolik cizích lidí. Přála by si, aby i ostatní děti věděly, jak jí konopí pomohlo. Ve škole ale o svých zkušenostech moc často nemluví. Teprve nedávno přestala skrývat jizvy a začala před kamarády mluvit otevřeně o tom, čím si prošla. Nejvíce nervózní je totiž z toho, jak budou vrstevníci na její příběh reagovat. „Google umí dneska používat všichni,“ konstatuje Mykayla. „Co když se rozkřikne, že jsem užívala konopí, a lidi to nevezmou dobře?"

Do toho hned skočí její matka: „Tady vidíte, jak dokáže prohibice škodit. Kvůli nějakým nelidským nařízením se bude muset spousta dětských pacientů vypořádat s vyloučením z kolektivu, posměšky a odsouzením. Právě případy dětí, kterým konopí zachránilo život, poukazují na neuvěřitelnou absurdnost celé kriminalizace konopí.“ Purchaseová dodává, že ani školský systém v této problematice příliš nepomáhá. Loni musela Mykayla projít školením v rámci prevence proti drogám, kde se děti mimo jiné učily i o tom, jak je THC „nebezpečné“.

................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 53. Závislost na trávě, ale také konopím proti migréně či konopí v léčbě vážně nemocných dětí, to jsou další témata, o kterých se dočtete v tomto čísle. Podíváme se také na jiné drogy, konkrétně MDMA při léčbě traumatu. Na přetřes přišla i odvrácená strana užívání těchto látek aneb psychedelika a psychóza. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Konopí a léčba vážně nemocných dětí

15.7.2016
Budoucnost konopí v pediatrii

Konopí a léčba vážně nemocných dětí

3.1.2019
Budoucnost konopí jako léčiva

Konopí a léčba vážně nemocných dětí

31.3.2019
Charles Bukowski: Alkoholik, který zvítězil nad alkoholem

Konopí a léčba vážně nemocných dětí

19.2.2017
Budoucnost psychedelických látek v medicíně


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu