53

Konopím proti migréně?

Pokud jste někdy měli migrénu, jistě znáte její průvodní symptomy: silná bolesti hlavy, extrémní citlivost na zvuk a světlo, zastřené vidění, nevolnost a někdy dokonce zvracení. U některých postižených jsou tyto příznaky natolik závažné, že jim brání vykonávat běžné činnosti a odsuzují je k roli trpících přihlížejících, kterým nezbývá než čekat, až příznaky prostě pominou. Průměrná migréna trvá až 72 hodin a je tedy opravdu důležité najít účinný lék s rychlým nástupem účinku.

Konopím proti migréně?
Ve srovnání s jinými metodami léčby jsou jednoznačnými devizami konopí bezpečnost a minimální nežádoucí účinky.

Konopí je považováno za spolehlivé analgetikum a možnou náhražku za návykové opioidní preparáty a nabízí se tedy, otázka, zda je možné používat ho také proti migrénám. Závěry doposud provedených výzkumů účinnosti konopí proti migrénám byly pozitivní a vědci nyní shromažďují informace o tom, jakým způsobem by mohla teorie být uvedena do praxe. 

Dosavadní studie

Přehled odborné literatury zveřejněný v roce 2017 ve vědeckém časopise Cannabis and Cannabinoid Research byl zaměřen všeobecně na aplikaci konopí proti bolestem hlavy. Vědci dospěli k názoru, že konopí může některým pacientům pomoci, a tuto skutečnost chtějí doložit dalšími klinickými výzkumy. Kromě popsání jedinečných vlastností kanabinoidů jako preventivního prostředku proti bolestem hlavy zdůrazňují odborníci také význam CBD při léčbě řady průvodních projevů těchto bolestí, například úzkosti. Novější rešerše publikovaná v roce 2018 v odborném časopise Frontiers in Pharmacology potvrdila, že kanabinoidy vykazují slibné vlastnosti při prevenci a léčbě migrény. Aktivace kanabinoidních receptorů v mozku může zároveň vést k tlumení zánětů spojených se silnými migrénami.

Ve srovnání s jinými metodami léčby jsou jednoznačnými devizami konopí bezpečnost a minimální nežádoucí účinky.

Podle jiné studie z roku 2016, kterou zveřejnil odborný žurnál Pharmacotherapy, snižuje užívání konopí četnost výskytu migrény. Vědci sledovali skupinu 121 dospělých pacientů na dvou specializovaných klinikách v Coloradu a zjistili, že kontrolovaná konzumace konopí snižuje u některých pacientů pravděpodobnost výskytu migrén. Především kvůli nejednoznačnému postoji zákona ke konopí berou někteří nemocní léčbu do vlastních rukou. 

Jak to vidí pacienti

Anna Reynoldsová trpí migrénou a podle jejích slov je konopí jediným účinným lékem proti všem příznakům. O svůj příběh se v roce 2016 podělila s časopisem Self. Už během studia na vysoké škole jí silné migrény bránily účastnit se společenského života. Jeden záchvat dostala přímo uprostřed koncertu skupiny Pearl Jam v přeplněném, hlučném a barevně osvětleném klubu v New Yorku. Reynoldsová měla ale štěstí v neštěstí: „Kamarád mi podal joint a já si z něho potáhla, protože už jsem prostě nevěděla, co dělat. Migréna začala prakticky okamžitě slábnout, až úplně odezněla, a já jsem si naplno užila koncert a pochutnala si společně s přáteli na třech baleních nachos se sýrem.“ Britský deník Independent publikoval už v roce 2010 článek Kathryn Cainové o tom, jak jí konopí zachránilo život a zastavilo každodenní otupující migrény. Léky na předpis s vysokým dávkováním a mnoha nežádoucími vedlejšími účinky jí proti neustávající bolesti hlavy nepomáhaly. Když se po letech váhání konečně odhodlala vyzkoušet konopí, byla jeho účinky ohromena: „Už po několika minutách všechna bolest zmizela a přestala jsem se třást. Zničehonic jsem byla naprosto klidná, což někdo, kdo nikdy neměl migrénu, nemusí považovat za nic světoborného, pro mě to ale byl úžasný pocit. Nic mě nebolelo.“ Jak je možné, že konopí některým pacientům pomáhá tak rychle a spolehlivě?

................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 53. Závislost na trávě, ale také konopím proti migréně či konopí v léčbě vážně nemocných dětí, to jsou další témata, o kterých se dočtete v tomto čísle. Podíváme se také na jiné drogy, konkrétně MDMA při léčbě traumatu. Na přetřes přišla i odvrácená strana užívání těchto látek aneb psychedelika a psychóza. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Konopím proti migréně?

3.1.2019
Budoucnost konopí jako léčiva

Konopím proti migréně?

11.9.2017
Bolest z Amazonie

Konopím proti migréně?

23.5.2018
Britští lékaři volají dekriminalizaci konopí a všech dalších drog

Konopím proti migréně?

20.2.2018
Bolest, opioidy a konopí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu