Toxicita terpenů: Běžný efekt nebo vzácná výjimka?

Spousta lidí si to neuvědomuje, ale terpeny se po dlouhá léta využívají k průmyslové výrobě terpentýnu. Je všeobecně známo, že polknutí nebo dlouhodobá inhalace tohoto rozpouštědla může mít neblahé zdravotní následky. Proto vyvstává otázka – mají terpeny, které se přirozeně vyskytují i v konopí, toxický vliv na lidský organismus?

Toxicita terpenů: Běžný efekt nebo vzácná výjimka?
Otrava terpeny se projevuje nevolností a často i zvracením.

Spreje a aerosoly s vysokým terpenovým obsahem se řadí mezi typické přírodní insekticidy na ochranu rostlin a domácností proti škůdcům. Linalool a geraniol jsou pak považovány za obzvláště jedovaté sloučeniny, přičemž pro jejich silný účinek vůči určitým druhům havěti se o ně ve velkém zajímá environmentální chemie. 

Škodí i sobě

Některé terpeny dokonce vykazují tzv. autotoxicitu, což ve své podstatě znamená, že škodí i rostlině, která je sama produkuje. Z tohoto důvodu se terpeny v bylinách většinou nachází ve speciálních olejových trubicích nebo žlázách (konkrétně konopí je uchovává ve svých trichomech).

Možná škodlivost terpenů představuje komplikované téma, zejména když se zaměříme na moderní metody užívání konopí. 

Terpeny jsou sice vysoce mikrobicidní (účinné proti mikrobům), avšak ty obsažené v konopí jsou ve standardní koncentraci pro člověka zcela bezpečné. Nejvíce jsou pro lidské tělo prospěšné jako součást mastí a olejů, neboť ovlivňují propustnost pokožky. Podstatná část terpenů se navíc podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) řadí mezi látky „bezpečné pro použití“ (GRAS).

Škodlivost terpenů však představuje trochu komplikovanější téma, když se zaměříme na moderní metody užívání konopí. Mezi ně se řadí konzumace „dabbů“ (koncentrátů) či výtažků z rostliny, při které může dojít k inhalaci velkého množství terpenů najednou. V současnosti navíc nemáme k dispozici dostatek dat, která by se zabývala dlouhodobým dabbováním. Podobně pak při přípravě olejů do vaporizérů a elektronických cigaret se většinou začíná s extrakcí THC z byliny, načež se do výtažku až dodatečně přidávají další látky a dochucovadla, mezi něž mohou patřit i terpeny – může se tedy stát, že externě přidané terpeny nejsou z konopí.

Jak se projeví otrava

Otrava terpeny se projevuje nevolností a často i zvracením. V některých případech byly zaznamenány také ojedinělé či opakované záchvaty. Podle lékařského webového portálu Medscape toxicita terpenů souvisí se stavem centrální nervové soustavy pacienta. Proto některé otravy mohou vést k pocitům závratě, zmatení, narkolepsii (chronickému usínání) či dokonce ztrátě vědomí, až upadnutí do kómatu. Pokud budete mít podezření na otravu terpeny, můžete vždy využít pomoci od českého Toxikologického informačního střediska na telefonním čísle 224 91 92 93. Na jejich webových stránkách www.tis-cz.cz si také můžete přečíst, jak postupovat při nejrůznějších intoxikacích, jak poskytnout první pomoc a jak komunikovat s operátory střediska. 

Zdroj: terpenesandtesting.com 


Dále by vás mohlo zajímat…
Toxicita terpenů: Běžný efekt nebo vzácná výjimka?

11.5.2017
Terpeny představují budoucnost konopí

Toxicita terpenů: Běžný efekt nebo vzácná výjimka?

10.10.2016
THC pomáhá od bolestí více mužům než ženám

Toxicita terpenů: Běžný efekt nebo vzácná výjimka?

21.5.2015
Terpeny a terpenoidy: voní, léčí, synergizují

Toxicita terpenů: Běžný efekt nebo vzácná výjimka?

7.10.2018
Tip na knihu: Šamanismus – Jak se setkat s duchem rostlin a zvířat


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu