52

Feťáci z Bullerbynu: Nulová tolerance v liberálním ráji

Na stěně zatuchlého pokoje visí plakát Grety Garbo, v prostoru před pohovkou připomíná přítomnost velkoplošné obrazovky už jenom světlý obdélník na stěně. Při pohledu z okna lze mezi jehličnany spatřit vlakové nádraží na západním předměstí Stockholmu, slabě zářící uprostřed okolní tmy. Noah v pravé ruce křečovitě svírá mobil a levou se v předklonu opírá o nízký dřevěný stůl, na kterém kromě zbytku chipsů, nedopalků a auto-moto časopisu leží několik injekčních stříkaček a pár prázdných psaníček.

Feťáci z Bullerbynu: Nulová tolerance v liberálním ráji
Ve Švédsku panuje vůči uživatelům drog nulová tolerance.

Sám měl moc a motorika nefunguje. V televizi potichu běží odpočet minut do začátku ranního vysílání. Nils, kterého Noah zná už od základky, se svíjí na zemi a dusí se ve vlastních zvratkách. Ví, že musí zavolat záchranku, ale i kdyby se mu podařilo telefon odemknout (za poslední tři minuty se dokázal předklonit), nestačil by utéct a skončil by ve vězení. Odpočet běží dál. Palec se třepotavě vznáší nad ztemnělým displejem Samsungu z druhé ruky a Noah protáčí oči v sloup. Nils mezitím vydechne naposledy.

Scéna jako vystřižená ze špatné kopie severské detektivky určitě není něco, co si ve Švédsku prožije běžný zbloudilý turista, podle oficiálních zdrojů měl ale její výskyt v letech 2006 až 2015 strmě vzestupnou tendenci. Poslední data z roku 2016 hovoří o 590 úmrtích z důvodu předávkování narkotiky, a to v zemi, která je počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou, kde však bylo za stejný rok evidováno pouze 32 takových případů. Je sice pravda, že takováto mezinárodní srovnávání jsou problematická kvůli různým metodám sběru dat: pokud je daná zemělepší ve sběru těchto dat, bude mít také vyšší počet evidovaných případů. Nicméně i po teoretickém odečtení toho efektu by v evropském srovnání v této statistice Švédsko patrně zůstalo mezi jasně poraženými.

Nejsi lepší než kdokoli jiný

Osobně nejsem fanouškem drsných, pochmurných detektivek, pro opakovanou návštěvu téhle země jsem si přesto našel spoustu důvodů. Stejně jako jsem si zamiloval nespoutanou a zdánlivě nekonečnou přírodu, chovám vřelé sympatie také vůči chování místních obyvatel. Švédsko je obecně vnímáno jako liberální, pokroková země, která je ostatním v mnoha ohledech zářným příkladem. Normální peníze jsem tam snad neviděl – všichni všude platí kartou. Rovnoprávnost muže a ženy je zde překvapivě skutečná a samozřejmá, ochrana životního prostředí není jen prázdné gesto a města jsou plánována především s ohledem na jejich obyvatele (nepředstavitelné, že?). Homosexuální vztahy jsou legální necelých osmdesát let a od roku 2003 mohou rodiče stejného pohlaví také adoptovat.

Policie může provádět namátkové kontroly obsahu kapes a zavazadel při pouhém podezření, že je někdo pod vlivem omamných látek.

V severských zemích se v minulém století uchytilo nepsané pravidlo, které za své přijala naprostá většina tamní společnosti. Zákon smyšlené vesnice Jante, tedy Jantelagen, popsal dánský spisovatel Aksel Sande ve své knize Uprchlík kříží svou stopu (En flykting korsar sitt spår, 1933) a v podstatě říká: „Nejsi lepší než kdokoli jiný.“ Neměli byste se ostatním přehnaně chlubit svými úspěchy a majetky, ale ani si stěžovat na nepřízeň osudu a osobní prohry. Pokud se jen tak mimochodem zmíníte o svém novém ferrari a jak to s ním v pohodě stíháte na manikúru pod čtyři minuty, ve vězení neskončíte (pokud vás nechytí policajti za jízdy), ale setkáte se s všeobecným nepochopením a odsuzujícími pohledy. Zákon je to nepsaný, nicméně místní ho berou smrtelně vážně a je pevnou součástí zdejší kultury. Švédský parlament Riksdag píše jiné zákony. O těch za chvilku.

Také jazyk jako takový reflektuje ducha Jantelagen a vyvinul se do podoby, která minimalizuje prostor pro spor. V běžné konverzaci převažuje tendence souhlasit s ostatními, podstatnou část dialogu tak tvoří vzájemné přitakávání „Absolut!“, „Ja“ a podobně. Častá jsou také až dětinská zdvojování slov („Tack tack!“), díky kterým se cizinci naskytují bizarní situace, ve kterých se i padesátiletý řidič tramvaje s dvoumetrovým instalatérem zdánlivě baví slovníkem, který byste čekali spíš od mladého páru na líbánkách a extázi. Švédi jsou zdánlivě velice otevření, a pokud už se s vámi začnou bavit, také přátelští. Povýšené manýry byste marně hledali u majitele obchodního řetězce IKEA, členů hvězdné popové skupiny ABBA nebo většiny příslušníků švédské královské rodiny. Hierarchie v zemi téměř neexistuje, tedy šéf v zaměstnání se k vám bude chovat stejně jako prodavač ze stánku s rychlým občerstvením nebo spolužák ze základky. Přesto všechno se najde početná skupina lidí, vůči které je míra tolerance švédské společnosti, potažmo orgánů činných v trestním řízení, téměř nulová. Tou skupinou jsou skoro všichni uživatelé drog. 

................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 53. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Feťáci z Bullerbynu: Nulová tolerance v liberálním ráji

29.2.2016
Irsko čím dál zelenější

Feťáci z Bullerbynu: Nulová tolerance v liberálním ráji

14.4.2019
Konopí a psychóza: Jak je to doopravdy

Feťáci z Bullerbynu: Nulová tolerance v liberálním ráji

17.9.2014
Ivan Bartoš: Jsem čistej

Feťáci z Bullerbynu: Nulová tolerance v liberálním ráji

13.11.2018
Je možné doma vypěstovat konopí v léčebné kvalitě?


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu