52

Proč je účinnost konopí tak subjektivní?

Loni v prosinci se mi podařilo udělat rozhovor s doktorem Benjaminem Caplanem, zakladatelem nadace CED a praktickým lékařem v Bostonu, jenž mimo jiné pořádá pro pacienty semináře zaměřené na alternativní medicínu a užívání konopí k léčbě.

Proč je účinnost konopí tak subjektivní?
Hledání správného poměru jakéhokoli léku je velmi komplexní proces.

Ve své praxi se Dr. Caplan zaměřuje na alternativní způsoby léčby bolesti včetně terapeutické meditace a celostní medicíny a pomáhá pacientům trpícím krátkodobými i chronickými zdravotními obtížemi. V Centru pro mapování mozku při Kalifornské univerzitě v Los Angeles publikoval výsledky výzkumu zobrazování neuronové aktivity a na pediatrických konferencích pravidelně přednáší o růstu a vývoji dětí a mladistvých.

Pane doktore, proč je vhodná dávka konopí k dosažení optimálního léčebného výsledku tak subjektivní a proměnlivá?

Hledání správného poměru jakéhokoli léku je velmi komplexní proces. Větší a těžší pacient může potřebovat vyšší dávku, zatímco starší osobě se slabším metabolismem bude stačit méně. Organismus fyzicky aktivního člověka obecně zpracovává látky jinak než tělo jedince s pasivním životním stylem. Na účinky léčby mohou mít vliv i další faktory, například přísun tekutin, a pokud někdo užívá více preparátů, zpomaluje odbourávání jednoho zpracování těch dalších. Správný lékař by měl všechny tyto okolnosti zvážit, než předepíše jakýkoli lék. Zkušenosti nasbírané za roky výzkumu konvenčních preparátů nás naučily, jak přizpůsobit léčbu jednotlivým pacientům a dosáhnout kýženého výsledku. Ačkoli se snažíme zohlednit charakteristiky každého jedince, musíme vždy dávkování léků upravovat podle dosažených výsledků i subjektivního hodnocení léčeného. Různorodost a nekonzistence pak samozřejmě doprovází i konopná léčiva. U nich se však experimentování metodou pokus-omyl odehrává kvůli prohibici zcela v režii samotných pacientů, ačkoli k tomu nemají žádnou potřebnou kvalifikaci.

Přirozenou reakcí lidského těla na konopí je úbytek kanabinoidních receptorů.

Dalším komplexním faktorem při léčbě konopím je samotná rostlina. Skládá se ze stovek různých chemických sloučenin, jejichž množství a poměry jsou velice proměnlivé, a její konečná podoba je ovlivněna i podmínkami, za kterých roste. Konopí je prostě jednou z nejsložitějších rostlin na zemi. Dvě rostliny s naprosto totožnou genetickou výbavou mohou mít velmi rozdílné léčebné účinky, nejsou-li pěstovány za striktně dodržovaných podmínek. Je to komplexní rébus, ve kterém se snažíme spojit extrémně složitého hostitele, tedy člověka, s extrémně složitou rostlinou. 

Jednou z nejčastějších obav dospělých uživatelů konopí, ať už těch rekreačních nebo pacientů, je strach z toho, že to přeženou a přivodí si záchvat úzkosti nebo paniky. Co byste jim poradil?

Pocity úzkosti, paniky a paranoie jsou při užívání konopí nejčastěji důsledkem nešťastné kombinace příliš vysokého množství THC, nepříjemného prostředí a absence dalších „ochranných“ látek v konkrétní odrůdě konopí nebo v přípravku z něj vyrobeném, jako například kanabidiolu (CBD). 

Vědí lidé užívající konopí, že účinky mají celostní povahu, tedy že se odehrávají na tělesné, duševní i duchovní úrovni? A že je důležité medikovat v dobře známém a pro pacienta příjemném prostředí?

Ano, prostředí může dramaticky ovlivnit účinnost konopných léčiv a celkovou kvalitu a intenzitu prožitku. Víme, že k většině záchvatů úzkosti, paniky a paranoie dochází u nezkušených uživatelů. Pacienti začátečníci postupně zjišťují, jak dosáhnout kýženého výsledku v podobě tlumení bolesti, zlepšení kvality spánku nebo podpory chuti k jídlu. S přibývajícími zkušenostmi se naučí navodit tu správnou atmosféru a vytvořit vhodné podmínky, za kterých dosáhnou maximálního možného terapeutického účinku a současně minimalizují riziko výskytu nežádoucích stavů a pocitů. Nejjednodušší řešení pro nováčky je začít s produkty s vyšším obsahem CBD a nižší koncentrací psychoaktivního THC. Osobně bych doporučil vyzkoušet napoprvé poměr 4 : 1 nebo 6 : 1 ve prospěch CBD.

V případě produktů s vysokým obsahem THC je naprosto nezbytné vytvořit klidné, bezpečné a pohodlné prostředí, kde je riziko úzkosti nebo paniky co možná nejmenší. Konopí obvykle navozuje pocity uvolnění a klidu a je zřejmé, že emoční a duševní stav pacienta bývá odrazem vnějšího prostředí a okolností. Tento aspekt účinnosti léčby je velice důležitý, bohužel ale zároveň často podceňovaný nebo přímo přehlížený. 

........................................................................................................................

Celý článek najdete v novém čísle magazínu Legalizace. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Proč je účinnost konopí tak subjektivní?

12.4.2018
Viktor Mravčík – Drogová nezávislost

Proč je účinnost konopí tak subjektivní?

27.1.2018
10 věcí, které stojí zato vyzkoušet pod vlivem

Proč je účinnost konopí tak subjektivní?

15.12.2018
Vaporizers Battle 33: V5 Nano x Herbva X

Proč je účinnost konopí tak subjektivní?

26.2.2019
Vstupní droga? Jak se to vezme


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu