52

Houkání na poplach

Tento konopný příběh začíná v šuplíku plném mrtvých ptáků. Ze sbírek Kalifornské akademie věd vybírá kurátor Jack Dumbacher puštíka proužkovaného a hladí jeho nadýchané peří. Malá sova vypadá zdravě, játra má však kontaminovaná jedem na krysy, který brání srážení krve.

Houkání na poplach
Nelegální konopné plantáže v divočině severní Kalifornie jsou zdrojem jedu, který ohrožuje místní zvířata a přírodu.

 Vrcholoví predátoři jako právě sovy se živí intoxikovanými hlodavci a stávají se tak nechtěnou obětí boje se škůdci. A kde se ten jed v přírodě bere? Jeho zdrojem jsou pravděpodobně nelegální konopné plantáže v divočině severní Kalifornie. „Je to strašné,“ říká Dumbacher. „Na vyčištění zamořených oblastí vynakládáme miliony dolarů z kapes daňových poplatníků.“

Konopí se na pultech výdejen a v kapsách pouličních dealerů neobjevuje samo od sebe. Někdo ho musí vypěstovat a zpracovat, což se v severní Kalifornii často děje nelegálně, v odlehlých chráněných oblastech, a životní prostředí bývá po zásahu samozvaných zahrádkářů zamořeno pesticidy a dalšími chemikáliemi. Po sklizni za sebou takoví podnikavci zanechávají doslova měsíční krajinu. Jistě, spousta pěstitelů provozuje legální byznys a dodává zákazníkům rostliny v biokvalitě, nicméně s konopím se někdy můžou pojit i pěkná svinstva. 

Černým trhem proti přírodě

Legalizace rekreačního užívání konopí v Kalifornii postavila dodavatele před zásadní dilema: buď budou pěstovat udržitelným, k přírodě šetrným způsobem, nebo jim legální trh zůstane uzavřen. A než bude ukončena federální prohibice v celé Americe, spousta místních pěstitelů nebude mít důvod opustit šedou zónu, protože mohou nadále vesele posílat své výpěstky do států, kde je konopí stále ilegální. To je ovšem hodně špatná zpráva zejména pro kalifornskou přírodu. Když si kdekoli v Americe koupíte konopí, máte asi 75procentní šanci, že vyrostlo v kalifornské půdě. Jen v legendárním okrese Humboldt působí na 15 000 pěstitelů, přičemž jen 2 300 z nich požádalo o licenci k produkci a prodeji konopí a pouhých 91 ji obdrželo.

Kouření kontaminovaného konopí může vést k rozvoji infekcí, které mohou být pro oslabený organismus smrtelné.

Vědci odhadují, že patnáct až dvacet procent soukromých pěstitelů používá jed na hlodavce, aby zabránili krysám v poškozování zavlažovacího systému i rostlin samotných. Ještě větší problém ale představují „podnikatelé“, kteří se vydávají do odlehlých oblastí kalifornské divočiny a zakládají tam nelegální plantáže – ti aplikují toxické látky v každé fázi pěstebního procesu. 

Příroda krvácí

„Tento jed funguje tak, že brání strážení krve,“ vysvětluje Dumbacher. „Pokud se tedy otrávené zvíře zraní, může vykrvácet i z poměrně banální rány, protože krev se mu prostě nesráží.“ Co je špatné pro krysy, nebude prospěšné ani pro puštíky. Není zatím zcela zřejmé, jaký dlouhodobý dopad má konzumace otrávených hlodavců na predátory, vědci se ale domnívají, že je tyto látky oslabují. Zbytky jedů zatím nacházeli v játrech uhynulých sov žijících v příměstských oblastech, kde je deratizace nevyhnutelná. Nově se ale kontaminace objevuje i u zvířat žijících v divoké přírodě.

„Když jsme analyzovali shromážděná data, zjistili jsme, že některé uhynulé sovy pocházejí z oblastí daleko od civilizace, kam ani nevedou žádné cesty,“ vysvětluje Dumbacher. Když se podívali na satelitní fotografie těchto území, jednoznačně rozpoznali nelegální plantáže a došlo jim, že jedy používané k pěstování se pomalu dostávají do vyšších pater potravinového řetězce.

Důsledky horeček

Není to přitom poprvé, co v Kalifornii dochází k devastaci přírody s vidinou rychlého zisku. „Nechceme přece ve 21. století udělat stejnou chybu jako v dobách zlaté horečky,“ varuje Mourad Gabriel, výkonný ředitel Centra pro integrovaný ekologický výzkum a vedoucí výzkumného týmu, jehož členem je i Jack Dumbacher. Nelegální těžba zlata a s ní spojená důlní činnost nenávratně poškodily krajinu a následky se ani po 150 letech nepodařilo odstranit. Problémy severní Kalifornie by se přitom v brzké době mohly týkat každého, kdo si kupuje konopí v kterémkoli státě, kde není legální. „Data jasně ukazují, že rostlinný materiál je kontaminovaný. Nemluvíme přitom o jednom nebo dvou, ale o záplavě pesticidů, které by neměly být používány na žádné výrobky určené ke konzumaci,“ popisuje Gabriel. „V kalifornském konopí je nacházíme v množstvích, jež mohou představovat přímé ohrožení lidského zdraví.“ 

Zachránci z laboratoře

Naproti staré továrně na sušenky v kalifornském Oaklandu má sídlo laboratoř CW Analytical, která se zabývá se testováním konopí na přítomnost celé řady nežádoucích látek jak přírodního, tak syntetického původu. Technici v laboratorních pláštích připravují vzorky a v malé místnosti hned u vchodu jedná recepční se zákazníky. Zařízení řídí alabamský rodák jménem Robert Martin, který se už deset let vystavuje riziku perzekuce ze strany federálních úřadů – jen proto, že se stará o to, aby bylo konopí na pultech kalifornských prodejen čisté a bezpečné. Po legalizaci rekreačního užívání mu úřady předložily dlouhý seznam nových kontaminantů, na jejichž přítomnost je nutno konopí testovat.

 ........................................................................................................................

Celý článek najdete v novém čísle magazínu Legalizace. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu