Kyberie aneb překrásný nový svět

Kyberprostor je dnes světem nepřeberných možností. Limity tělesnosti se v něm snadno překonávají a my se díky ideálním avatarům našeho každodenního já nebo jako pasivní příjemci nesčetných informací můžeme v kyberprostoru jednoduše realizovat – a to i v podobách a světech, které jsme si dříve možná ani neuměli představit.

Kyberie aneb překrásný nový svět
„Proč ne?“ Timothy Leary

Někteří jdou ale ještě dál a technologiemi hackují svou biologickou schránku, mění se dobrovolně v kyborgy a pokoušejí se překročit práh našeho současného lidství – vnímatelná realita pro ně už dávno není jediná. Snění o její mnohačetnosti, které zpopularizovala psychedelická vlna šedesátých let, se nyní vyplňuje a realizuje do velké míry právě v kyberprostoru a v myšlenkách transhumanismu – a psychedelika i další chemické látky u toho různými způsoby asistují.

„Sdílená halucinace… Grafická reprezentace dat abstrahovaných z bank všech počítačů lidského systému. Nedomyslitelná komplexnost. Linie světla seřazené v neprostoru mysli, shluky a souhvězdí dat…“ Takto popsal kyberprostor William Gibson v románu Neuromancer z roku 1984 a díky němu jej také celosvětově proslavil. První díl kyberpunkové knižní trilogie Sprawl byl přitom pro vývoj celé kyberkultury zcela zásadní – nejenže na něj navázaly další kultovní sci-fi jako třeba antiutopický filmový Matrix (matrix existuje jako virtuální realita uvnitř kyberprostoru už v Neuromancerovi), do velké míry navíc inspiroval a ovlivnil i představivost skutečných programátorů. O kyberpunkové fikci se proto někdy hovoří jako o sebenaplňujícím se proroctví: lidé si zvykli představovat kyberprostor právě skrze optiku kyberpunku a těmto představám ho pak mnohdy připodobňují i ve skutečnosti. 

Kyberdelická renesance

Představu o vzniku sféry globálně propojeného a sjednoceného lidského vědomí, tzv. noosféry, přinesl už na začátku 20. století francouzský geolog a jezuita Pierre Teilhard de Chardin, který ji považoval za další stupeň celkové vesmírné evoluce. Ačkoli jeho myšlenky byly jakousi fúzí evolucionismu s křesťanstvím a s virtuálními světy ještě neměly nic společného, koncept noosféry – nebo později spíš technoosféry – přejali právě někteří nadšenci kyberkultury, kteří věří, že Teilhard vlastně předpověděl existenci kyberprostoru.

Svět „Kyberie přitom začal doopravdy vznikat (jako spousta jiných revolucí) až v šedesátých letech – tehdejší kontrakulturní vlna hippies spojená s užíváním LSD zasáhla i Sillicon Valley, pověstné „údolí nerdů“. Ačkoli se na první pohled může zdát tato kombinace nepravděpodobná (už proto, že tehdejší hippies se od technologií spíše odmítavě odvraceli, než že by se snažili podnítit jejich příchod), někteří špičkoví matematici a programátoři viděli situaci jinak. Kyberprostor a psychedelika totiž sdílí jeden výrazný společný rys: jednoduše umožňují kontakt s jinou realitou a otevírají tak Huxleyho pověstné „brány vnímání“. Matematik Ralph Abraham, který se netají svým obdivem k silnému psychedeliku DMT, se proto nebojí o období šedesátých let mluvit jako o „krátkém a extrémně kreativním polibku mezi komunitou hippies a špičkovými matematiky.“ Rozhodně však nebyl jen neaktivním pozorovatelem: „Vím to, protože jsem matematikům dodával psychedelika.“

„Kosmické vědomí je úplně normální věc a jednou na to přijde každý.“
Dan Kottke

Látky jako LSD se přitom dostaly třeba až do společnosti Apple. Jeden z jejích prvních inženýrů Dan Kottke si během studia na vysoké škole v intoxikaci uvědomil, že „kosmické vědomí je úplně normální věc a jednou na to přijde každý.“ Kottkeho myšlenkám začal naslouchat dokonce i jeden ze zakladatelů Applu Steve Jobs: tvrdil pak, že Kyberie je „logickým důsledkem spojení psychedelik a racionality“ a dokonce spekuloval, že logo s nakousnutým jablkem vlastně symbolizuje „zakázanou znalost, která sestoupila do rukou zákazníka skrze dílny kyselinových hlav z Reid College“. Ať už se jedná o pouhou romantickou Jobsovu interpretaci nebo skutečný obraz tehdejších psychedelicko-technologických zásnub, jedno je jisté: v Sillicon Valley jsou psychedelika populární dodnes, ačkoli už se užívají jenom v mikrodávkách. 

Zase ten Leary

Pokud jste si mysleli, že Timothy Leary je pouze excentrikem šedesátkové psychedelie a po jejím konci se s celou scénou stáhl do undergroundu, není tomu tak. Nejenže halucinogeny dál aktivně propagoval, stal se navíc i obhájcem a propagátorem kyberkultury osmdesátých a devadesátých let. Prohlásil, že „PC je LSD devadesátých let“ a svůj původní slogan „Turn on, tune in and drop out“ (zapnout, naladit a vypadnout) vztahující se k LSD dokonce pozměnil na „Turn on, boot up and jack in“ (zapnout, nabootovat a připojit se). Aktivně podporoval rozvoj virtuální reality i její vizionáře, přednášel o propojení psychedelické kultury s kybernetikou, předváděl užití „power gloves“ (rukavice, kterými se ovládaly videohry na nintendu) nebo pomáhal Billy Idolovi s produkcí jeho CD Cyberpunk. Jak sám prohlásil: „Dává mi totiž perfektní smysl, že když aktivujete svůj mozek pomocí psychedelik, jediný způsob, jak to můžete vyjádřit, je elektronicky.“

Když se potom Leary dozvěděl, že má neléčitelnou rakovinu, v intencích kyberdelie promýšlel i průběh vlastní smrti. Původně chtěl spáchat řízenou sebevraždu tak, aby ho diváci mohli přes internet sledovat online, nakonec však odešel ve spánku obklopen svými blízkými, pouze s posledními slovy: „Proč ne?“ O průběhu Learyho postupného umírání (kterému říkal „designované“) jeho blízcí pravidelně přinášeli zprávy na speciálních webových stránkách, kde měl nakonec proběhnout i zmíněný online přenos; poslední chvilky si prý okořenil i dávkami halucinogenů či rajského plynu. A pokud máte silnější žaludek, najděte si film Smrt Timothy Learyho – rekonstruuje průběh jeho smrti a umírání včetně scény, která se nakonec reálně neodehrála, protože si ji Leary rozmyslel: totiž posmrtné odříznutí a kryonické zamražení jeho hlavy. Místo toho byla část jeho popela vynesena spolu s ostatky dalších 23 lidí (byl mezi nimi třeba i tvůrce Star Treku Gene Roddenberry) raketou Pegasusv roce 1997 na oběžnou dráhu Země.

.......................................................................................................................

Celý článek najdete v novém čísle magazínu Legalizace. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Kyberie aneb překrásný nový svět

16.4.2019
Zákonodárci si nevědí rady s řízením pod vlivem konopí

Kyberie aneb překrásný nový svět

4.1.2019
Vysoká hra

Kyberie aneb překrásný nový svět

21.4.2013
Psilocybin 2. část: Starý klíč s potenciálem otevřít brány psychedelického výzkumu v moderním věku

Kyberie aneb překrásný nový svět

18.1.2017
Psychonautická knihovna: Terapie se substancí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu