52

Mezi mládeží už tráva nefrčí

Každý zákazník, který si zakoupí konopí v kterékoli z početných oregonských výdejen (samozřejmě legálně, protože rekreační užívání konopí dospělými osobami je ve státě povoleno od roku 2016), dostane ke svému nákupu malý informační leták. Jeho existenci nejspíš přejde každý bez povšimnutí, přišel si koneckonců pro konopí, ne pro literaturu.

Mezi mládeží už tráva nefrčí
Úřady by možná měly varovat teenagery, aby dávali pozor na své zhulené rodiče a prarodiče.

Kdo by dal průchod své zvědavosti, rychle by zjistil, že se tento krátký text v ničem nepodobá varování na krabičce cigaret. Jeho autorem je Oregonská komise pro kontrolu alkoholu, která je zodpovědná za regulaci distribuce a prodeje konopí, a několik málo odstavců překvapivě nepojednává o zdravotních rizicích zelené radosti. Komise se namísto toho rozhodla varovat rodiče před nebezpečím, že konzumace konopí před dětmi z nich může udělat větší pohodáře, než je zdrávo. 

Dbejte na dobré mravy

„Všechny děti se chtějí podobat svým rodičům nebo jiným vzorům ze světa dospělých,“ píše se v krátké zprávě tučným červeným písmem. „Pokud budete v jejich přítomnosti užívat konopí, mohou mít tendenci ho také zkusit. Dbejte na zdraví a bezpečnost svých potomků a vyvarujte se konzumace konopí v jejich přítomnosti.“

Dětem nepřipadají cool ani rodiče, ani jejich hipísácké drogy.

Nikdo netvrdí, že by se měli nezletilí ve volném čase věnovat pokuřování konopí. Kam se ale poděly staré dobré časy, kdy konopí bylo in? Tráva bývala cool coby oblíbená nelegální kratochvíle nekonformní mládeže, byla nedílnou součástí konce šedesátých let a obecně životního stylu obklopujícího hippies a tehdy nebyl problém sehnat ji prakticky na kterékoli vysokoškolské koleji. Teď to vypadá, že konopí jako symbol občanské neposlušnosti v důsledku legalizace vymírá. Kam se tedy ubírá kultura s ním spojená a co vlastně v dnešním moderním světě představuje? Připadá vůbec ještě někomu zajímavá?

Legalizace školáky odrazuje

Státem zřizovaná monitorovací organizace Monitoring the Future se od roku 1975 zabývá sledováním užívání návykových látek mezi americkými středoškoláky a její záznamy jasně ukazují dopad legalizace na vzorce chování nezletilých. Podíl maturantů, kteří někdy v životě zkusili konopí, se od roku 2005 konstantně pohybuje těsně pod 45 procenty. Na tento statistický údaj neměla žádný vliv ani vlna legalizace, jež se během posledních patnácti let prohnala Spojenými státy a prozatím vedla k uzákonění užívání léčby konopím ve 33 státech a rekreační konzumace v deseti státech. V roce 1980 se přitom ke stejnému prohřešku přiznalo 60 procent studentů posledních ročníků.

Chceme-li z výše uvedeného vyvozovat konkrétní závěry, nevyhnutelně dospějeme ke zjištění, že legalizace teenagery od konopí spíše odrazuje. Alespoň jednou měsíčně užilo v letech 2015 a 2016 konopí pouze devět procent coloradské mládež ve věku dvanáct až sedmnáct let, což představuje oproti předešlému roku statisticky poměrně významný pokles o dvě procenta. Podobný trend byl zaznamenán také ve státech Washington a Aljaška a v metropolitní oblasti District of Columbia, kam patří hlavní město Washington – tam všude totiž bylo konopí plošně legalizováno v posledních šesti letech. Navzdory zažitým představám se tedy ke konopí spíše než pubertální mládež uchylují jejich rodiče ve středním věku.

Celkově se zdá, že teenagery už nelegální látky nezajímají jako kdysi. Vedle konopí byly v loňském roce rekordně nízké i počty mladých uživatelů ostatních drog – dokonce nejnižší za celých 40 let, kdy jsou tyto údaje zaznamenávány a vyhodnocovány. Rodiče si tedy mohou oddechnout. Dětem nepřipadají cool ani oni, ani jejich hipísácké drogy.

Zakázané ovoce

„Jedním z největších lákadel konopí byla pro mnohé právě příchuť zakázaného ovoce,“ vysvětluje Russ Belville, dlouholetý obhájce legalizace a majitel portlandského motelu zaměřeného na konopné fanoušky. „Teď, když se dá sehnat legálně na každém rohu, je vnímáno stejně jako dvojka bílého, kterou si mamka dává u televize, nebo tátův doutník na terase. Nic, co by mládeži přišlo cool. Je to prostě trapný a je to pro starý.“

 ........................................................................................................................

Celý článek najdete v novém čísle magazínu Legalizace. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Mezi mládeží už tráva nefrčí

24.5.2018
Co kouří indičtí svatí muži?

Mezi mládeží už tráva nefrčí

28.12.2016
Billie Holiday: Černobílá Lady Day

Mezi mládeží už tráva nefrčí

2.10.2018
Ventolin: K čemu dogmatismus?

Mezi mládeží už tráva nefrčí

7.3.2019
Toxická psychóza zevnitř


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu