52

Anatomie trichomu

Když se v popisu odrůd v katalozích semenných bank hovoří o palicích, které jsou „jako ojíněné“ či „poseté krystalky“, je řeč o trichomech. Tyto drobné lepkavé žlázy připomínající chloupky pokrývají samičí květy: zprvu jsou průhledné, pak se mléčně zakalí a s postupujícím zráním získají jantarovou barvu. Právě na trichomy se zaměřují různé metody extrakce, neboť obsahují většinu cenné pryskyřice.

Anatomie trichomu

Každá část rostliny má v sobě alespoň stopové množství THC. V listech kupříkladu nalezneme okolo čtyř procent tohoto kanabinoidu, zatímco sušené květy šlechtěných odrůd ho mohou obsahovat někdy i 25 procent váhy. Trichomy pokrývají všechny části palic, od vnitřních květních stopek po okolní lístky. Vědci se dříve domnívali, že THC a další kanabinoidy se tvoří v zelených (fotosynteticky aktivních) tkáních rostliny a poté jsou „transportovány“ do trichomů během kvetení. Nicméně díky intenzivnímu výzkumu časem vysvitlo, že kanabinoidy a terpeny se vytvářejí v trichomech samotných.  Trichomy mohou vyrůstat na listech obklopujících samičí květy nebo na takzvaném kalichu. Kalich je tvořen modifikovanými okvětními lístky, které ukrývají semena opylených rostlin, a vyznačuje se vysokou hustotou trichomů. Při bližším prozkoumání těchto žláz, jež sekretují pryskyřici během kvetení, zjistíme, že jich je celkem šest rozdílných typů. Největší z nich a zároveň nejbohatší na pryskyřici jsou takzvané mnohobuněčné žláznaté trichomy. 

Do nitra žlázy

Trichomy se skládají ze dvou hlavních částí: stopky a žlázové hlavičky. Vnější vrstva zralého trichomu je tvořena epidermálními buňkami, které tak vytvářejí kontinuální povrchovou vrstvu kalichu. Hypodermální buňky uvnitř stopky neustále transportují živiny do hlavičky žlázy. Bazální buňka na vrcholu stopky drží hlavičku žlázy. Jak květ zraje a následně zralé květy schnou, toto spojení slábne a hlavičky mají tendenci odpadat. Při bázi hlavičky se nacházejí podpůrné buňky, které drží buňky sekretující pryskyřici.

 ........................................................................................................................

Celý článek najdete v novém čísle magazínu Legalizace. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Anatomie trichomu

13.10.2013
Kanabidiol CBD - Kanabinoid se zvláštním významem pro léčbu

Anatomie trichomu

19.12.2017
Growreport: Wappa

Anatomie trichomu

22.1.2015
Kanabinoidy a psychiatrie

Anatomie trichomu

22.10.2015
Kanabinoidy nejen konopné


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu