52

Metody extrakce

Použití extraktu místo celých částí konopné rostliny má několik výhod. V první řadě je koncentrace účinných látek ve výtažku výrazně vyšší než v sušené rostlině, což je praktické zejména u diagnóz, kdy je nutno podávat velké množství konopí (například u onkologických pacientů). Dalším pozitivem je možnost extrakt standardizovat, tedy zjistit, jaké látky a v jakém množství obsahuje a jejich poměry upravit s ohledem na konkrétní účel či pacienta.

Metody extrakce
Macerovat je nejlepší v tmavé nádobě nebo na tmavém místě, protože kanabinoidy se na světle rozpadají.

Správná extrakce však vyžaduje určitou míru zručnosti a rovněž alespoň základní laboratorní vybavení. V tomto článku si přiblížíme nejčastější používané techniky extrakce, jejich výhody a rizika. 

Hašiš

Nejstarším používaným konopným koncentrátem je hašiš. Odnepaměti je známo, že nejsilnější účinek mají ty části konopí, které jsou pokryté lepkavými žláznatými útvary zvanými trichomy. Pokud se trichomy oddělí od zbytku rostliny, vznikne produkt, jenž může obsahovat i víc než 40 procent THC. Existuje několik variant, které se liší způsobem přípravy. Čaras vyráběný v horských oblastech Indie a Nepálu se získává ručním stíráním trichomů ze živých rostlin. Tradiční hašiš (v arabštině to znamená „tráva“) se připravuje hlavně v Severní Africe, a to z usušených rostlin, kterými se třepe o speciální koberec, kde se trichomy zachytí.

Obyčejný benzín je absolutně nevhodný, obsahuje totiž toxická a těžko odpařitelná aditiva.

V současnosti se hašiš často vyrábí i ze sušených listů konopí. Jedna z nejpopulárnějších metod je takzvaný vodní hašiš (anglicky bubble hash). Na výrobu tohoto produktu je potřeba led (ideálně z destilované vody), do něhož se vloží rostlinný materiál a zalije se co nejstudenější vodou. Tato směs se potom míchá, aby se trichomy oddělily. Vznikne suspenze, která se přecedí přes sérii sít, kdy každé následující dokáže zachytit menší částečky než to před ním (průměr oka je obvykle mezi 25 až 220 mikrony). Na prvním sítu se zachytí převážně zbytky listů, z dalších se však získává čím dál jemnější a kvalitnější hašiš. 

Úprava rostlinného materiálu

Na výrobu extraktu neboli výtažku se nejčastěji používají sušené konopné květy, případně hašiš. Použít se dají samozřejmě všechny časti rostliny, včetně kořenů, které obsahují například látky se silným antibakteriálním účinkem. Je však nezbytné mít jistotu, že materiál neobsahuje zbytky hnojiv nebo pesticidů. Pokud je žádoucí, aby byl extrakt psychoaktivní při perorálním podání, musí se nejdříve květy přibližně 30 minut zahřívat na 105 stupňů. Nepsychoaktivní kyselina tetrahydrokanabinolová (THCA) při zahřátí dekarboxyluje (odštěpí se z ní molekula oxidu uhličitého), čímž se přemění na THC.

V případě, že chceme zachovat vyšší procento prchavých látek, zejména terpenů, můžeme použít i trochu nižší teplotu a zahřívat déle (např. 90 stupňů, 1 hodina). Z tohoto důvodu (únik terpenů) není příliš vhodná teplota nad 105 °C. Navíc při přibližně 150 stupních se začnou odpařovat i kanabinoidy. Názory na nutnost dekarboxylace i u výtažků, které nevyžadují psychoaktivní účinky THC (např. lokální použití na kůži), se různí, většina autorů ji ale doporučuje. Protizánětlivá a antibakteriální aktivita THCA a dalších kyselin je srovnatelná jako u jejich dekarboxylovaných forem, nemají však tak výrazné analgetické účinky. Při přípravě produktu určeného na vaporizaci (případně kouření) není zahřívání rostliny před extrakcí nutné, kyseliny se změní na aktivní formu při samotné inhalaci. 

 ........................................................................................................................

Celý článek najdete v novém čísle magazínu Legalizace. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Metody extrakce

2.3.2016
Jak mi konopné kafe zvýšilo produktivitu

Metody extrakce

15.1.2018
IACM zpravodaj: Opioidní léky se dají nahradit konopím

Metody extrakce

28.8.2018
Jak užívat konopné tinktury a masti během vašich dnů

Metody extrakce

7.7.2011
Fénixovy slzy za konopný výtažek


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu