52

Věda a konopí: Čemu má člověk věřit?

Adam působil dezorientovaně a nesmyslně blábolil. Jeho manželka si myslela, že má mozkovou mrtvici. Vzala ho na pohotovost, kde se ho ujal přítomný neurolog. Adam se na jeho dotaz přiznal, že už řadu let pravidelně užívá konopí. Lékař mu v reakci na to věnoval leták s nápisem: „Užívání konopí může způsobit mrtvici nebo selhání srdce.“

Věda a konopí: Čemu má člověk věřit?
Obavy a společenské předsudky nemají ve vědeckých výzkumech co pohledávat. To samé platí i pro nekritické nadšení.

Ještě ten večer mi Adam zavolal, aby se mě zeptal, jestli jsou tato tvrzení vědecky prokázaná. Musela jsem mu přiznat, že ve své lékařské praxi jsem se zatím s takovýmito důsledky užívání konopí nesetkala. Mezi pacienty mám hodně dlouholetých uživatelů, takže mne onen leták nenechával klidnou. Pokud by se jednalo o skutečnou hrozbu, potřebovala jsem o tom vědět více, abych mohla své pacienty poctivě informovat. 

Pod vlivem předsudků

Objektivní a řádně provedená studie nás může poučit a někdy dokáže i zachránit životy. Zaujaté a odfláknuté nebo špatně vykládané studie jsou naopak zdrojem zbytečných obav a prohlubují v lidech nevědomost. V praxi bohužel mají dopad i na samotné lékaře, neboť je svádějí k volbě jednoho jediného řešení anebo zavrhování vhodných alternativ. V neposlední řadě ovlivňují i jejich úsudek při péči o pacienty. Podařilo se mi obstarat si článek, z něhož zmíněný leták čerpal informace, a všechna obsažená fakta jsem podrobila zkoumání. Již v prvním odstavci mi došlo, o co tady jde. Doličné sousloví zvýrazňuji: „Konopí patří k nejčastěji pěstovaným, prodávaným a zneužívaným drogám…“

Obavy a společenské předsudky nemají ve vědeckých výzkumech co pohledávat. To samé platí i pro nekritické nadšení.

Na podobná tvrzení jsem narazila i v jiných vědeckých článcích: „Konopí se řadí mezi nejčastěji zneužívané látky mezi těhotnými ženami po celém světě“ a „i přes rostoucí obavy o veřejné zdraví konopí zůstává tou nejběžnější ilegální drogou…“. Co mají tyto výroky společného? Všechny naznačují negativní předsudek autora, a tak svědčí o pravděpodobné neobjektivnosti výzkumu. Veškeré závěry z něj proto lze považovat za méně věrohodné. Nespočet publikací se tak i v dnešní době veze na vlně dávných předpojatostí o rostlině, jež byla po dlouhá léta zakázaná a mnohdy neprávem očerňovaná. 

Pacienti se chtějí vzdělávat

Snad každý týden vychází v rámci vědecké literatury nové a nové práce na téma konopí, kanabinoidů a souvisejících léčebných účinků. Mnohé z těchto studií jsou jistě přínosné, nicméně některé mohou obsahovat dezinformace. A bez ohledu na kvalitu sesbíraných dat platí, že články s šokujícími titulky jako „Užívání konopí může způsobit mrtvici nebo selhání srdce“ v médiích vždycky zaujmou nejvíce lidí a řadí se k těm nejčtenějším. Pravdou také zůstává, že většina poskytovatelů lékařské péče je s léčebným potenciálem konopí seznámena jen do opravdu malé míry. Na naprosté většině lékařských či zdravotnických fakult dosud endokanabinoidní systém není součástí osnov. Mnozí lékaři se navíc tématu konopí snaží pokud možno vyhýbat, neboť je v jejich kruzích poněkud choulostivé. Pacienti, kteří oblíbenou bylinu užívají, se na druhou stranu často pokoušejí co nejvíce vzdělávat, a tak čtou nejrůznější články a vědecké studie, které naleznou na internetu. O objektivnosti a kvalitě těchto informací lze nicméně často pochybovat. Proto jsem na základě své praxe a průzkumu sepsala tyto rady, jež vám dopomohou udělat si jasno v tom, která předkládaná „fakta“ lze brát jako validní a na která byste měli pohlížet spíše s rezervou.

Rozdíl mezi studiemi na zvířatech a lidech

Nejlepší výzkumy jsou ty, jež se zaměřují na dostatečně rozmanitý vzorek osob, neboť jejich výsledky se pak mohou vztahovat na většinovou lidskou populaci. Lidé přeci jen nejsou myši, takže dělat unáhlené závěry o léčebném potenciálu konopí na základě toho, jakým způsobem na něj reagují hlodavci, není právě rozumné. Tím samozřejmě nechci shazovat možný přínos studií provedených na myších, krysách, prasatech či jiných zvířatech. Ale pravdou je, že výzkumy na zvířatech nás mohou pouze popohnat správným směrem a naznačit, že je potřeba klinických pokusů.

Pochybné zdroje informací

„Je všeobecně známo, že pravidelné užívání konopí má vliv nejen na vznik psychických chorob, ale i rakoviny plic.” Toto tvrzení je nepravdivé. Věc se má tak, že Dr. Donald Tashkin z Kalifornské univerzity v Los Angeles provedl výzkum zadaný vládou s cílem prokázat, že kouření konopí zvyšuje riziko vzniku nádoru na plicích. Studii se to však k jeho nemalému překvapení dokázat nepodařilo.

 ........................................................................................................................

Celý článek najdete v novém čísle magazínu Legalizace. Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Věda a konopí: Čemu má člověk věřit?

11.3.2019
IACM 51: Účinky konopí proti malárii potvrzeny na hlodavcích

Věda a konopí: Čemu má člověk věřit?

25.2.2019
IACM 51: Užívání konopí snižuje u mužů riziko kardiometabolického onemocnění

Věda a konopí: Čemu má člověk věřit?

4.3.2019
IACM 51: Pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou pomáhá extrakt s CBD a THC

Věda a konopí: Čemu má člověk věřit?

25.3.2019
IACM 51: Komplexní působení kanabinoidů u pacientů s fibromyalgií


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu