52

IACM 52: Konopí nemá vliv na strukturu mozkové kůry

V odborném žurnálu European Neuropsychopharmacology byly na konci loňského roku zveřejněny výsledky výzkumu, na němž se podílel desetičlenný tým vědců z Austrálie, Nizozemska a Španělska. Jejích cílem bylo prověřit populární tvrzení, podle kterého může užívání konopí vést ke strukturálním změnám ve stavbě mozkové kůry.

IACM 52: Konopí nemá vliv na strukturu mozkové kůry

Badatelé podrobili zkoumání celkem 261 osob, z nichž bylo 141 uživatelů konopí a 120 neuživatelů. „Ověřovali jsme, zda rozdíly v klíčových oblastech mozkové kůry – mimo jiné její tloušťka, plocha a index gyrifikace (tj. vznik charakteristických mozkových závitů oddělených od sebe rýhami) – nějak souvisejí s užíváním konopí,“ píše se v abstraktu výzkumu. Konkrétně byly porovnávány tyto skupiny: uživatelé versus neuživatelé, pravidelní versus občasní uživatelé a konečně uživatelé, kteří začali v mládí, versus uživatelé, kteří začali v dospělosti, versus neuživatelé.

V závěru se dočteme o výsledcích, které „ukázaly, že morfologie mozkové kůry nijak nesouvisí s tím, zda jedinec užívá konopí, zda je pravidelným uživatelem ani zda začal již v období dospívání nebo v dospělosti.“ Autoři proto konstatují, že „neprokázaný vliv užívání konopí – a to i u problematických uživatelů – na strukturu mozkové kůry odporuje výsledkům předchozích výzkumů, které měly prokázat morfologické změny (zejména u těžkých uživatelů a těch, kdo začali konzumovat konopí před osmnáctým rokem života).“

Velmi podobné závěry přinesly krátce nato další dvě americké studie – jedna z Coloradské univerzity v Boulderu, která sledovala 56 dospělých osob, a druhá z Pensylvánské univerzity ve Filadelfii, které se zúčastnilo 781 dospívajících ve věku 14 až 22 let.

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov



Dále by vás mohlo zajímat…
IACM 52: Konopí nemá vliv na strukturu mozkové kůry

9.4.2019
IACM 52: Za léčivými účinky stojí podle nové studie THC, nikoli CBD

IACM 52: Konopí nemá vliv na strukturu mozkové kůry

22.4.2019
IACM 52: Konopní pacienti vysazují opioidy a další léky, alkohol i tabák

IACM 52: Konopí nemá vliv na strukturu mozkové kůry

29.4.2019
IACM 52: CBD dokáže psychoaktivní účinky THC nejen mírnit, ale i stimulovat

IACM 52: Konopí nemá vliv na strukturu mozkové kůry

6.5.2019
IACM 52: Uživatelům konopí hrozí menší riziko onemocnění ischemickou chorobou srdeční


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu