04

Boj proti (drogám) klišé

„Je čas sázet i čas sklízet, čas truchlit i čas poskakovat,” říká se v bibli. Taky čas sušit, čas balit a čas legalizovat, ale to už se tam nedočtete. Teď to vypadá na čas bourat klišé. Jak to funguje: každá informace, která se objeví v médiích, se na webu dostane pod stovky očí; pokud cokoliv nesedí, objeví se vzápětí znovu a s patřičným komentářem. Některé desítky let opakované a pomalu už zahnívající „pravdy“ tak pomaličku začínají mizet. Prostě tím, že čím dál víc lidí si uvědomí, že je to nesmysl.

Boj proti (drogám) klišé

Děje se to i ve světě magických rostlinek, prášků, nasáklých papírů a kapalných rájů. Je to oblast na klišé obzvlášť bohatá. Stačí si přečíst libovolný článek o drogách na libovolném zpravodajském serveru. Velká média se prostě nemohou zabývat detaily a zdržovat se hledáním trendů, ukrytých pod povrchem: takže se dozvíte, že „hodně známá náhražka trávy je šalvěj divotvorná“, „ke smrtelnému předávkování stačí 15 až 30 plodnic lysohlávky“ (plodnic ne, má tam být kilogramů), nebo že „u rostlinných drog nelze odhadnout, jak zapůsobí, jsou proto mnohem nebezpečnější než chemicky vyrobené drogy“. (!)

Média se drží letitých pravd, protože je to pro ně jednodušší. Feťák je prostě feťák, většina populace s tím nemá problém. Měkké × tvrdé drogy, fyzická × psychická závislost, nelegální drogy × alkohol a tabák, jemné odstíny protidrogové politiky. Rozlišovat tyhle detaily je pro novináře obtížné. Zarážející je, že podobný problém často trápí i represivní instituce, minimálně při jejich vyjádřeních právě pro média. Jejich vzkazy bývají přímočaré a zjednodušené až na kost, takže košatá skutečnost dostává pěkně na prdel. Můžete se aspoň bavit čtením mezi řádky: loňské policejní akce, zaměřené na polapení kolegů-pěstitelů, nesly název Šoumen a Žampión, likvidace vietnamské pěstírny zase kódové označení Rákos. Mimochodem, u akce Žampión se nemůžu zbavit pocitu, že nález domácí pěstírny konopí byl pro policii překvapení...

Pokud máte chuť sledovat mediální dramata (v přímém přenosu) a chcete si číst mezi řádky u policejních citací, tady je návod. Vytvořte si profil na Twitteru (twitter.com, druhá největší sociální síť po Facebooku) a začněte sledovat ty, kteří dění kolem drog pravidelně komentují. Ve světě jsou to zavedené organizace, britský @TransformDrugs a @Release_drugs, americký @NORML a @DrugPolicyNews, a hromada dalších. U nás je to slabší, ale taky najdete zajímavé zdroje: kromě našeho účtu (@legalizace_cz) a portálu o protidrogové politice s mírně robotickými aktualizacemi (@drogy_cz) je to hlavně Lukáš Pokorný, který do Legalizace taky přispívá. Ale třeba se brzy chytnou i Podané ruce a další.

Takže: poctivě nás na Twitteru sledujte, ať čtete Legalizaci připravení.


Dále by vás mohlo zajímat…
Boj proti (drogám) klišé

14.3.2018
Kratom: Stimulant a sedativum v jednom

Boj proti (drogám) klišé

18.11.2017
Flashback: Halušky na kašel

Boj proti (drogám) klišé

23.12.2019
IACM #56: Vliv legalizace léčby konopím na veřejné zdraví

Boj proti (drogám) klišé

14.12.2011
Vánoční sleva na předplatné magazínu - 15% až do konce roku 2011


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu