10

Seedbanky: Serious Seeds

Serious Seeds patří mezi naprostou světovou špičku, pokud jde o kvalitu jimi vytvořených odrůd. Jejich produkce je prakticky bezchybná. V nabídce nemají ani jednu linii, která by mezi pěstiteli i uživateli neměla status legendy. Celý článek bude asi působit jako PR, ale nemůžu si pomoct, Serious Seeds si to prostě zaslouží.

Seedbanky: Serious Seeds

Jak to začalo

Simon, zakladatel Serious Seeds, prošel poněkud odlišným vývojem, než většina jeho kolegů. Až do konce studií biologie na jedné z amsterdamských univerzit byl zapřisáhlým nekuřákem, což zahrnovalo i marihuanu, protože nebylo zvykem ji užívat jinak, než v kombinaci s tabákem. Teprve v osmdesátých letech během svých cest po Africe okusil kouření čisté marihuany a ta ho okamžitě zaujala. Od té doby začal pěstovat. Vzhledem ke své zcestovalosti neměl problém opatřit si mnoho v té době pěstovaných linií, ale i původní odrůdy (landraces) z mnoha koutů světa. S těmi si pak hrál.

Po, jistým způsobem, chaotických začátcích (viz rozhovor) byla v roce 1995 pod značkou Serious Seeds vydána první odrůda, slavná AK-47. Hned v prvním roce vyhrála High-Times Cannabis Cup a všemožná ocenění sbírá dodnes. Těžko si představit lepší vstup na trh. Simon se tak postavil po bok legendárních šlechtitelů jako byl Sam the Skunkman (pod značkou Haze Brothers) se skunkem nebo Shantibaba (v té době pod Greenhouse Seeds) se svojí White Widow.

Testovací rostliny ve skleníku.

Co bylo dál

Ve stejném roce jako AK-47 byl uveden i Chronic a o rok později White Russian. I tyto odrůdy sbíraly jedno ocenění za druhým a o něčem vypovídá i fakt, že pojem „chronic“ má ve velké části USA stejný význam, jako u nás „skunk“, označuje tedy jakoukoliv silnou a kvalitní marihuanu. White Russian zase následoval cestu AK-47 a vyhrál stejnou soutěž o rok později. Dobrému jménu společnosti pomohlo i to, že všechny odrůdy byly ve formě marihuany od počátku dostupné v několika amsterdamských coffee shopech, takže lidé většinou pěstovali to, co již sami znali jako kvalitní kouření. Když se podíváme na další semena v nabídce Serious Seeds, vidíme jednu legendu vedle druhé. Bubble Gum je pověstná svou žvýkačkovou chutí, která jí také dala jméno. Je stabilizovanou a vypilovanou linií stejnojmenné odrůdy původem z USA a nese si celkem čtyři ocenění z různých soutěží. Kali Mist je zase proslavená jako jedna z nejlepších odrůd pro milovníky sativ, kteří v současnosti nemají nijak úžasný výběr. Konkurovat jí může jen velmi málo odrůd, jako například Shantibabova Super Silver Haze. Další odrůdou z nabídky Serious Seeds je Double Dutch, která vznikla jako spojení Chronicu a Warlocka, linie z nabídky Magus Genetics, čímž se dostáváme k poslednímu odstavci před samotným rozhovorem se Simonem. Předtím bych chtěl ale ještě upozornit na novou odrůdu, která se kvapem blíží a která s Magus Genetics nesouvisí. Simon totiž plánuje uvést na trh svoji první samonakvétací odrůdu. Ne, že by v současnosti na trhu nebyly dobré linie s touto schopností, ale věřím, že v rukou společnosti takového formátu vznikne další perla, která zvedne laťku a udá směr v této oblasti přinejmenším na několik nejbližších let.

Spojení Serious Seeds s Magus Genetics

V minulém roce došlo k velké události v konopném světě. O tomto spojení jsme uveřejnili článek v minulém čísle, takže nyní jen stručně. Gerrit, představitel Magus Genetics, byl osobními problémy nucen vzdát se své firmy. Díky dlouholetému přátelství se Simonem (z kterého vzešla i odrůda Double Dutch) přešly jeho linie do nabídky Serious Seeds. Exile, Warlock, Motavation a nakonec i již zmíněná Double Dutch, které nyní můžete v nabídce vidět, pochází právě odtud. Začíná tak nová kapitola v historii této jedinečné seedbanky a my se tak můžeme těšit na nové a zajímavé novinky, které jistě přijdou, přestože v současnosti není nic konkrétního v plánu. Nyní již k samotnému rozhovoru se Simonem.

Simon právě studuje zabarvení a zralost trichomů (pryskyřice).

Moje první otázka bude poněkud klasická. Jak to všechno začalo?

Když jsem po studiích objevil kouzlo marihuany a začal sám pěstovat, šlechtění vlastních linií byl jen logický důsledek. Počátkem devadesátých let jsem byl přizván k práci v Sensi seeds, což byla dost velká změna proti mému předchozímu povolání, tedy učení na střední škole. Od Sensi jsem nakonec odešel a spolu s Tonym a Adamem jsme založili seedbanku Cerebral seeds. Tato spolupráce ale dlouho nevydržela, takže jsme si nakonec každý založil vlastní firmu. Já Serious Seeds, Tony Sagarmatha seeds a Adam TH seeds.

Genetický materiál mých odrůd pochází z původních linií z Kambodže, Afriky, Mexika a Thajska, ke kterým jsem přidal několik již prověřených odrůd z USA, jako Bubble Gum.

Většina lidí, kteří se zajímají o konopí (včetně mě), považuje Serious Seeds za jednu z těch perfekcionistických firem, které se snaží, aby se každý jejich produkt stal sám o sobě pojmem. Něco jako Blizzard v oblasti počítačových her nebo Apple v elektronice. Nebojíš se, že to již nebude pravda? Nenaznačuji, že by Gerritovy odrůdy byly nějak špatné, ale buďme upřímní, je to trochu jiná liga.

Ale vůbec ne. Odrůdy Magus Genetics mají tu nejvyšší kvalitu. Bez výjimky se jedná o velmi exkluzivní materiál. Gerrit vždy sledoval stejnou hlavní myšlenku jako já, takže všechny jeho odrůdy jsou originální a splňují stejné vysoké nároky na stabilitu, homogennost, sílu, chuť a vitalitu. Proto také bylo v nabídce Magus Genetics pouze šest odrůd. Vytvořit skutečně stabilní a novou odrůdu dá hodně práce. S Gerritem jsem spolupracoval již dříve, z čehož nakonec vzešla vynikající Double Dutch, takže jsem si s velkou radostí vzal jeho práci pod svou záštitu. Všechny jeho odrůdy vyhrály nejedno ocenění, takže si myslím, že kvalita je prokázaná. Převzali jsme matky i otce jeho semen, takže nyní máme plnou kontrolu nad jejich produkcí a můžeme tak zaručit kvalitu srovnatelnou s čímkoliv jiným v naší nabídce.

(Poté jsem vznesl dotaz na objem prodaných semen a tržby, ale bohužel Serious Seeds, stejně jako ostatní seedbanky, kterých jsem se dosud ptal, takové informace neposkytují, takže vás nemůžu omráčit čísly.)

Máš teď nějaké zvláštní plány, o které by ses s námi podělil? Narážím zde opět na spojení s Magus Genetics. Není na horizontu nějaká nová fascinující odrůda?

V tuhle chvíli žádné zvláštní plány na mixování genetik nemám. Už proto, že jeden takový kříženec v naší nabídce již je. Double Dutch vznikl jako spojení matky Chronicu a otce Warlocka. Vykazuje ty nejlepší znaky od obou, takže tu máme v jedné rostlině masivní objem palic Chronicu (až 600g/m2) a svěží ovocnou chuť Warlocka. Název byl zvolen tak, aby naznačoval, že se jedná o výsledek spolupráce dvou vysoce kvalitních holandských seedbank.

Je tu něco, co bys chtěl našim čtenářům sdělit?

Chtěl bych poprosit všechny, kdo mají zájem o naše semena, aby si před nákupem prohlédli seznam důvěryhodných prodejců na našich stránkách. Tito prodejci jsou rozmístěni po celém světě a budete u nich mít záruku, že dostanete skutečně to, co jste si objednali. Toto je velmi důležité, protože v minulosti jsme se několikrát setkali s kopírováním našich odrůd (včetně obalů semínek) a podřadná semena tak byla prodávána jako naše genetika. Tento problém se vyskytl zejména v Kanadě, ale nikdy nevíte. Také proto jsme začali na všech baleních s našimi semeny uvádět sériová čísla a poskytujeme seznam důvěryhodných prodejců. Nekvalitní semena nepoškozují jen kupujícího, ale i naši pověst. Zákazníci dlouho psali a stěžovali si na kvalitu svých výpěstků, než jsme si pořádně uvědomili, oč běží. Příkladem je Ontario seedbank, která nám přímo přiznala, že svoje semena prodává jako naše. Od nich nikdy nenakupujte!

Když si koupíte naše semena, vždycky si schovejte původní obal. Sériové číslo nám umožní zkontrolovat, kde a kdy byla semena prodána, stejně jako skutečnost, kdy jsme je dali do prodeje. Klíčivost garantujeme po dobu dvou let od sklizení semen, a proto tyto údaje potřebujeme. Pokud vám semena v této době nevyklíčí, tak posíláme náhradu. To se sice stává málokdy, ale když k tomu dojde, potřebujeme si ověřit, zda se skutečně jednalo o naše semena a kdy byla prodána maloobchodu. Bez sériového čísla nemůžete s náhradou semen počítat.

Základní informace:

Název seedbanky:
Serious Seeds
Země původu:  Nizozemí
Web:  www.seriousseeds.com
Rok založení: 1994
Jméno vlastníka: Simon
Slavné odrůdy: Hlavně AK-47, White Russian a Chronic, ale vlastně všechno od Serious Seeds se stalo legendou
Ocenění: Celkem 65 (3 pro firmu, 62 pro odrůdy). Ocenění byla udělena v Holandsku, v USA, ve Španělsku, na Novém Zélandu, v Kanadě a ve Velké Británii. Zahrnovala jak rostliny pěstované v umělých podmínkách, tak pod volným nebem.

Další produkty: Brzy přijde na trh „Cleanlight Hobby Unit“, což je UV-lampa, určená k ničení spor plísní pomocí UV-C světla. Měla by nahradit stříkání různých nebezpečných chemikálií.


Dále by vás mohlo zajímat…
Seedbanky: Serious Seeds

6.3.2019
Já bych se s dovolením Vobořil podruhé: Závislosti jsou byznys a vždycky budou

Seedbanky: Serious Seeds

18.9.2013
Prague Pride 2013: Jdeme s barvou ven

Seedbanky: Serious Seeds

12.4.2011
Million Marihuana March se blíží a volá všechny legalizátory!

Seedbanky: Serious Seeds

13.1.2012
Edice knih Legalizace k dostání v našem eshopu


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu