51

DMT jako lék na současnou duchovní krizi

Každá doba má drogu, která ji definuje. Viktoriáni odpočívali s opiem a elán jim naopak dodávalo víno a kokain. Po druhé světové válce si podnikatelé dávali k obědu martini, kdežto jejich nespokojené manželky měly po ruce Valium; všichni si pak dopřávali amfetaminové pilulky. Včerejší stimulanty dnes nahradil Adderall, který poskytuje stejnou míru soustředěnosti a sebedůvěry, zatímco koupelnové skříňky se nám plní léky s opioidy.

DMT jako lék na současnou duchovní krizi
Jestliže LSD otevírá brány vnímání, DMT je přímo vyráží z pantů.

Lidé berou drogy z nejrůznějších důvodů. Aby se probrali, Aby usnuli. Aby se lépe soustředili. Aby se mohli uzavřít do sebe. Aby utlumili bolest. Aby zvýšili potěšení. Avšak potřebu, kterou uspokojují psychedelika, je těžké přesně určit. Duševně splynout s ostatními? Napojit se na vyšší úroveň vědomí? Ponořit se hluboko do sebe? Vše výše uvedené dohromady? Ať už je důvod jakýkoli, LSD je nerozlučně spojené s duchem šedesátých let minulého století jako první psychedelikum, které si v západní civilizaci vydobylo popularitu. Svým uživatelům umožňovalo chápat svět zcela novým způsobem. Nejenže jste se po něm cítili dobře, ale všechno najednou získalo smysl. Jak prohlásil objevitel LSD Albert Hofmann: „Měl jsem pocit, že konečně vidím svět takový, jaký doopravdy je.“ Pokud bychom měli hledat drogu, která definuje naši dnešní kulturu, mohl by jí být dimethyltryptamin (DMT). Poprvé jej syntetizoval chemik Richard H. F. Manske v roce 1931, jeho psychoaktivní účinky však objevil až v roce 1956 psychiatr Stephen Szára, když zjistil, že DMT je účinná složka šňupacích směsí používaných při náboženských obřadech v Jižní Americe. Psychedelická šedesátá léta zcela ovládlo LSD, zatímco DMT užívali rekreačně jen ti nejodvážnější psychonauté. 

Rychlá a moderní

„DMT má v současnosti status tak trochu nové drogy, ačkoli je s námi už dlouho,“ říká profesor psychiatrie Adam Winstock z londýnské University College, zakladatel mezinárodního dotazníku Global Drug Survey, který každoročně zachycuje trendy v rekreačním užívání drog na základě anonymních informací od více než stovky tisíc osob z celého světa. V roce 2014 profesor Winstock publikoval vůbec první studii o užívání DMT, v rámci níž zjistil, že téměř 9 procent respondentů okusilo DMT a 5 procent ho užilo v posledním roce. Z těch, kteří DMT okusili, 24 procent uvedlo, že šlo o zatím poslední novou drogu, kterou vyzkoušeli – což je daleko vyšší počet než u ostatních psychedelik (například prvouživatelů LSD je dvakrát méně).

DMT vás přenese do alternativní reality, proto souzní s ‚duchem doby‘ – s potřebou uniknout stávající situaci.

„DMT nabízí něco trochu odlišného než jiná psychedelika,“ tvrdí Winstock. „Má zcela jiný profil účinků ve srovnání s LSD či lysohlávkami. Má rychlý nástup a krátkou dobu působení, které je extrémně intenzivní a velmi zvláštní – obvykle v dobrém smyslu slova.“ Uživatelé uvádějí, že po požití viděli anděly, navštívili je mrtví rodinní příslušníci, dováděli s mimozemšťany, zažili dobrodružství s elfy nebo prostě jen cítili vnitřní klid, odpoutali se od vlastního ega a splynuli s vesmírem. Jestliže LSD otevírá brány vnímání, DMT je přímo vyráží z pantů. A zatímco trip po požití LSD trvá šest až osm hodin, jízda prostorem, do kterého vás zavede DMT, zabere v průměru jen patnáct intenzivních minut.

Posvátná směs

DMT je také aktivní složkou ayahuasky, což je tradiční amazonský odvar, jenž míchá rostlinu obsahující DMT (obvykle Psychotria viridis) s liánou Banisteriopsis caapi. Ta je pro přípravu nezbytná, protože obsahuje inhibitory monoaminoxidázy. Tyto chemické látky zpomalují přirozený rozklad DMT enzymy lidského těla a tím umožňují trvání účinku DMT až po dobu několika hodin. Odhaduje se, že jen na newyorském Manhattanu se každý víkend uskuteční nejméně sto rituálních setkání, na kterých se podává ayahuasca. A přestože kouření čistého DMT na první pohled nahání hrůzu, 92 procent respondentů dotazníku Global Drug Survey, kteří DMT okusili, ho užili právě takto. „Nedávno jsem podepisoval svoje knížky na koncertě Shpongle a z publika bylo daleko víc cítit DMT než konopí,“ směje se Rick Strassman, klinický psychiatr z lékařské fakulty Novomexické univerzity. DMT proslavil svou knihou Molekula duše (The Spirit Molecule), která vyšla v roce 2000 a o deset let později byla i zfilmována.

„Na ulici je to pořád ještě spíš jen pokoutní droga, která se užívá poněkud méně obezřetně, než by bylo záhodno. Tak dvakrát do roka dostanu e-mail od nějakých rodičů s předmětem ‚Můj syn a vaše kniha‘ a polije mě studený pot – protože se stoprocentně bude jednat o kluka, který kouří čím dál víc DMT v přesvědčení, že prolomí kód ke smyslu reality.“

........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 51, který je právě v trafikách. Aktuální číslo se semínkem konopné odrůdy Amnesia Nr. 7 v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
DMT jako lék na současnou duchovní krizi

8.5.2017
LSD za železnou oponou

DMT jako lék na současnou duchovní krizi

20.2.2019
Medicínský výzkum konopí se začíná zaměřovat na seniory

DMT jako lék na současnou duchovní krizi

4.9.2012
LSD: Promarněná šance?

DMT jako lék na současnou duchovní krizi

14.1.2016
DMT: Záblesky šílenství, nebo klíč k jiným světům?


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu