51

Sonda do světa konopných čípků

Užívání konopí k léčbě řady nemocí je každým dnem populárnější a společensky přijatelnější. Nejrozšířenějšími způsoby užití jsou kouření, vaporizace, konzumace konopných pochutin a zevní aplikace v podobě mastí – zatímco čípky jsou zatím relativně málo známou a využívanou alternativou.

Sonda do světa konopných čípků

Našel jsem četná svědectví pacientů, kteří mají s touto metodou pozitivní zkušenosti, a rozhodl jsem se zprostředkovat tyto důležité informace široké veřejnosti. Brzy jsem však ke svému nemalému překvapení zjistil, že samotná účinnost konopného extraktu podávaného prostřednictvím čípků je předmětem vášnivým debat. Moje představa o bezproblémově napsaném informativním článku vzala za své a já se pustil do badatelského projektu s cílem prozkoumat tu záplavu informací, vytřídit z nich ty nepravdivé či neověřitelné a lépe pochopit celou problematiku.

Co je vlastně předmětem debaty?

Léky podávané rektálně ve formě čípků se vyznačují rychlým nástupem účinku, snadným vstřebáváním do krevního řečiště a vysokou efektivitou. Stejné výhody mají podle svých zastánců i čípky s konopným extraktem – některé zprávy uvádějí, že se tímto způsobem vstřebá až 70 procent THC, zatímco při kouření nebo ústním podání je to pouze 20 procent.

Typické psychoaktivní účinky jako u kouření nebo orální konzumace konopí s THC se nedostavily.

Odpůrci na druhé straně poukazují na skutečnost, že takových výsledků je možné dosáhnout pouze tehdy, pokud je médium rozpustné ve vodě nebo obsahuje aditiva zlepšující vstřebávání, protože extrakt sám o sobě nedokáže prostoupit stěnou konečníku. Doma vyrobené čípky z kakaového másla či kokosového oleje proto údajně nedokáží dodávat účinné látky v dostatečném množství. Zásadním bodem diskuze je tedy otázka, zda se substance – konopný extrakt bohatý na kanabinoidy – na bázi oleje dokáží v konečníku vstřebávat. 

Jaké jsou výhody čípků?

Užívání čípků obecně má dva zásadní plusy. Prvním je vysoká účinnost – pokud by se tímto způsobem vstřebávalo 50 až 70 procent účinných látek, zlepšuje se významným způsobem poměr výkon / cena a za své peníze tedy dostanete více. Schopnost přenášet do krevního řečiště a následně do postižených oblastí větší dávky kanabinoidů by navíc mohla urychlovat léčbu. Druhou, pro některé ještě důležitější výhodou, je absence většiny psychoaktivních účinků THC. Ty jsou pro některé pacienty v případě kouření, vaporizace nebo ústního podání natolik nepříjemné, že raději na užívání konopného výtažku rezignují, ačkoli by pro ně mohlo být velmi prospěšné. Pokud by se do krevního řečiště mohlo dostat větší množství THC bez psychoaktivních účinků, počet konopných pacientů by se jistě zvýšil. Každá ze stran této debaty se na absenci psychoaktivních účinků dívá jinak. Obhájci tvrdí, že pokud jsou čípky aplikovány správně, tedy do dolní části konečníku, psychoaktivní účinky se nedostaví. Odpůrci naopak považují jejich nepřítomnost za důkaz, že se extrakt nevstřebává a nedostává se do krevního oběhu. Moje znalosti fyziologických vlastností konečníku a jeho zapojení do oběhové soustavy byly nulové, takže jsem se musel dovzdělat. Začal jsem klást všetečné otázky a pídit se po odpovědích. 

Fyziologie konečníku a krevní oběh

Fyziologické vlastnosti a krevní zásobení se v horní a dolní části konečníku liší. Pochopíme-li rozdíl mezi horní třetinou a dolními dvěma třetinami rekta, získáme lepší představu o tom, proč THC při aplikaci čípku do dolní části konečníku nemá obvyklé psychoaktivní účinky. Krev z horní třetiny konečníku je odváděna do vrátnicové soustavy, kde se vstřebávají živiny. Vrátnicová žíla vede krev do jater, kde dochází k jejímu metabolickému zpracování, a dále pak do srdce, které se stará o distribuci látek do organismu. Když se delta-9-tetrahydrokanabinol (THC) dostane do jater, je část z něj přeměněna na ještě více psychoaktivní 11-hydroxy-THC. Při ústním podání je systém zpracování prakticky stejný. Vyšší tlak v horní části konečníku pomáhá rychlejšímu zpracování léků na bázi olejů, což můžeme snadno ověřit, pokud čípek zavedeme hlouběji a rozpoutáme psychoaktivní cirkus.

Dolní dvě třetiny však fungují jinak. O jejich prokrvení se stará iliakální žíla, která játra obchází a ústí přímo do pravé srdeční komory. Obhájci konopných čípků tvrdí, že právě proto má THC při aplikaci čípku do dolní části konečníku malé nebo žádné psychoaktivní účinky. Odpůrci naopak poukazují na to, že tlak je v této oblasti příliš nízký a střevo je pokryto příliš silnou vrstvou hlenu, takže se účinné látky nemohou dostatečně vstřebávat. 

Mají pravdu obě strany?

Byl jsem rozpolcený. Moc jsem si přál, aby byly čípky chybějícím článkem na cestě ke zdravému užívání konopného extraktu, smysl ale dávaly argumenty obou stran a já jsem tedy potřeboval více spolehlivých informací, abych mohl dospět k nějakému jednoznačnému závěru a podělit se o něj se zbytkem světa. Našel jsem mnoho příběhů a svědectví z druhé ruky a několik studií, které byly buď od začátku špatně postavené, nebo obsahovaly prvky, které znemožňovaly jejich využití k analýze užívání čípků vyrobených pouze z kokosového a konopného oleje. Zabředl jsem do nejrůznějších předsudků a předpojatých názorů a jediným řešením bylo vyzkoušet předmět výzkumu na vlastní… kůži. 

........................................................................................................................

Jak dopadl experiment s konopnými čípky najdete v celém článku z magazínu Legalizace č. 51, který je právě v trafikách. Aktuální číslo se semínkem konopné odrůdy Amnesia Nr. 7 v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Sonda do světa konopných čípků

15.3.2016
Opomíjený poklad domácí lékárničky: Konopné čípky


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu