51

Neprůhledné světlo 11

Čas letí téměř rychlostí světla, a tak se po nějaké době dostávám opět k testování různých typů osvětlení. Tentokrát vám přináším výsledky testu dvou LED svítidel a jednoho legendárního sodíkového modelu. Tento test jsem provedl na podzim roku 2018 a opět vychází z více než tisíce záznamů. Pojďme na to.

Neprůhledné světlo 11

Situace na trhu s osvětlením pro pěstování konopí se neustále mění. S vlnou legalizace rychle roste počet velkokapacitních pěstíren, u kterých má každá maličkost velký vliv na celkovou efektivitu pěstování. S rostoucí poptávkou po osvětlení určeného speciálně pro konopí investují do tohoto odvětví nemalé peníze i velké korporátní společnosti, pro které byl doposud tento trh malý a příliš riskantní. To vede ke zvyšování kvality a efektivity osvětlovacích prvků. V segmentu osvětlení LED tak vidíme čím dál efektivnější a hlavně spolehlivější modely. Sektor vysoce intenzivních výbojek zase zásobuje trh stále propracovanějšími reflektory, předřadníky i výbojkami. Řada nových světel přichází ze severní Ameriky, kde jsou momentálně podmínky pro vývoj nových technologií nejlepší. Američané se nebojí investovat ani do dobře rozběhnutých společností. V roce 2016 například americká firma ScottsMiracle-Gro se 150letou tradicí, více než osmi tisíci zaměstnanců a příjmy ve výši téměř tří miliard dolarů ročně koupila 75 procent akcií holandské společnosti Gavita. Cena podílu se vyšplhala na 136 milionů dolarů. 

Gavita Pro 600 SE

Když už jsem Gavitu zmínil, začneme s tímto zástupcem sodíkových výbojek. Pro účely testu jsem dostal k dispozici model Gavita Pro 600 SE. Jedná se o aktuální model vůbec nejstarší osvětlovací jednotky od Gavity určené pro malopěstitele. Firma se původně zaměřovala výhradně na velké zahradnické provozy. Osvětlení Gavita je mezi pěstiteli konopí dobře známé svojí spolehlivostí a výkonem. I přes vyšší pořizovací hodnotu si ho pořídilo mnoho pěstitelů a jen málo jich bylo nespokojených. Gavita se stala velmi často kopírovaným modelem. Mnoho firem se už snažilo vyrobit stejně kvalitní osvětlení za nižší cenu. Kopírování ale většinou zůstává o krok za originálem a u Gavity se toto pravidlo zatím potvrzuje. Ze všech měření, která jsem provedl, se tomuto modelu vyrovná pouze kombinace reflektoru Adjust-A-Wing Defender, předřadníku Lumatek a kvalitní výbojky. Gavitu tato sestava předčí rovnoměrností osvětlení pěstební plochy. Je to především tvarem reflektoru. Zatímco Adjust-A-Wing je určen především pro uzavřené pěstírny, Gavita byla vyvinuta pro použití především ve sklenících. Reflektory určené pro skleníky nesmějí zabírat příliš mnoho prostoru, aby kolem nich mohlo proudit sluneční záření zvenčí.

V segmentu osvětlení LED se objevují čím dál efektivnější a spolehlivější modely.

Gavita Pro 600 SE se prodává samostatně, ale je k ní možné dokoupit ovládání Gavita Master, díky kterému je možné nastavovat její výkon v souvislosti s tím, v jaké fázi vegetačního cyklu se rostliny nacházejí. Já jsem testoval světlo bez ovladače, takže běželo na plný výkon. Osvětlovací jednotka je osazena elektronickou lampou o napětí 400 V, která dosahuje vyššího a stabilnějšího světelného výkonu. Všechny testy jsem tradičně prováděl v pěstebním stanu HOMEbox Ambient Q100 s bílými reflexními stěnami. Nejlepší výsledky z hlediska rovnoměrnosti ozáření plochy a celkové intenzity jsem dosáhl při zavěšení osvětlení 40 centimetrů nad pěstební plochu. Výsledek můžete vidět v grafu.

........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 51, který je právě v trafikách. Aktuální číslo se semínkem konopné odrůdy Amnesia Nr. 7 v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Neprůhledné světlo 11

2.11.2011
Neprůhledné světlo – 3. díl

Neprůhledné světlo 11

26.4.2011
Neprůhledné světlo – 1. díl

Neprůhledné světlo 11

7.7.2011
Neprůhledné světlo – 2. díl

Neprůhledné světlo 11

5.1.2012
Neprůhledné světlo – 4. díl


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu