51

Vstupní droga? Jak se to vezme

Stále více náctiletých zkouší konopí dříve než alkohol nebo cigarety, což komplikuje dlouhá léta propagovanou teorii o tom, jakým způsobem se lidé propadají do drogové propasti.

Vstupní droga? Jak se to vezme
Pořadí užívání drog je obecně spíše otázkou příležitosti.

Všechno, co jsem jako teenager věděl o takzvaných vstupních drogách, jsem zjistil od kuchyňské pánvičky a jednoho basketbalisty. Oba tyto zdánlivě nesouvisející objekty byly v osmdesátých a devadesátých letech klíčovými aktéry kampaně „Prostě řekni ne“ (Just Say No), která se mi vrývala do mozku jak z televize, tak díky školním přednáškám. Pánvička hrála ústřední roli v poněkud zvláštní televizní metafoře – mozek v ní představovalo smažící se míchané vejce. Vysokoškolský basketbalista Len Bias pak sloužil jako odstrašující případ, protože zemřel na předávkování tehdy nijak nespecifikovanou návykovou látkou. Společně tak kuchyňské nádobí a hráč košíkové, jakkoli nesourodá může tato dvojice být, varovali příslušníky mé generace před byť jen jediným experimentem s drogami. Jakmile se brána do jejich světa otevře, řítí se nebohá oběť do záhuby. 

Nová studie

Ačkoli si tuto nešťastnou protidrogovou kampaň pamatuji dodnes, celý koncept vstupní drogy mi tehdy příliš jasný nebyl a ani dnes na tom nejsem o mnoho lépe. Podle nové studie odborníků z Kolumbijské univerzity v New Yorku není pro stále větší počet náctiletých vstupenkou do světa psychoaktivních látek alkohol nebo cigarety, jak tomu bylo dříve, ale konopí. To ale zcela odporuje léta prosazovanému názoru, že nezletilí se s konopím seznamují až díky zkušenosti s alkoholem a tabákem a přechod k němu má pak za následek strmý pád do náruče tvrdých drog. Nové indicie neznamenají, že by rodiče měli mít z konopí panickou hrůzu. Podle studie je změna preferencí způsobena především vyšším věkem prvouživatelů a nesouvisí primárně s vyšší oblibou konopí mezi mladistvými. Úroveň jeho konzumace mezi dospělými zůstává prakticky konstantní, zatímco popularita alkoholu a cigaret u nezletilých klesá – a možná tedy přišel čas upustit od hluboce zakořeněné představy o vstupence do světa tvrdých drog. 

Popularita alkoholu a cigaret u nezletilých klesá. Strmě však narůstá užívání cigaret elektronických.

Aby mohli výzkumníci zkoumat míru užívání návykových látek mezi nezletilými, vyhodnotili téměř 250 000 dotazníků vyplňovaných studenty středních škol mezi lety 1976 a 2016. Na začátku tohoto období kouřila celá třetina středoškoláků pravidelně tabák – ovšem v roce 2017 to bylo pouhých 5 procent. Také počet uživatelů alkoholu stabilně klesá. V roce 2001 uvedlo 53,2 procenta studentů, že se alespoň jednou v životě opili, o patnáct let později se ke stejnému prohřešku přiznalo 37,3 procenta dotázaných. 

Údajný zlom u konopí

Autorem teorie o vstupní droze je Denise Kandelová z Kolumbijské univerzity, která svou domněnku poprvé představila v sedmdesátých letech. Kandelová je shodou náhod kolegyní výše zmiňovaných autorů nové studie, na její realizaci se nicméně nepodílela. Teorie mylně předpokládá, že pořadí, v jakém se lidé seznamují s návykovými látkami, není náhodné a má téměř neměnné zákonitosti. Některé substance v tomto vzorci přitom údajně zvyšují náchylnost uživatelů k experimentům s jinými, nebezpečnějšími látkami. V té době byl legální alkohol považován za vstupenku do světa konopí, to pak mělo uživatele přivést k tvrdým drogám. Nelegální konopí bylo vnímáno jako zlomový element a jeho užívání mělo mít dramatické následky. Původní výzkum byl financován americkým Národním institutem pro návykové látky, jehož cílem bylo podle Kandelové specificky vyhledávat a zdůrazňovat potenciální rizika spojená právě s konopím. 

Teorie rychle získala na popularitě, stala se součástí politiky i veřejností přijímané protidrogové politiky a základním stavebním kamenem pro dlouholetou kriminalizaci konopí i pofidérní kampaně podobné v úvodu zmíněné „Prostě řekni ne“. Dlouhá léta byla údajná stěžejní role konopí při rozvoji drogové závislosti považována za prostý fakt a byla mimo jiné jedním z argumentů pro masivní zavírání lidí do vězení za přečiny spojené s trávou. Teenageři ale dnes pořadí látek postavili na hlavu a vyvolávají tedy oprávněné pochyby o platnosti teorie o vstupní droze. Katherine Keyesová, vedoucí nové studie, prohlásila, že problém není ani tak v teorii samotné, jako spíše v nepochopení vědeckých postupů a závěrů, které stály na jejím začátku: „Motiv příčiny a následku je vnímán jako neměnný. Přitom jediná prokázaná kauzální souvislost je ta mezi užíváním jakýchkoli návykových látek v raných stadiích puberty a pozdější zařazením se do sociálních skupin, kde jsou návykové látky dostupnější.“ Tradiční pořadí zneužívaných látek tedy může být v některých případech potvrzeno, jedná se ale o souvislost kulturního a sociálního charakteru.

........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 51, který je právě v trafikách. Aktuální číslo se semínkem konopné odrůdy Amnesia Nr. 7 v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Vstupní droga? Jak se to vezme

29.6.2017
Dárkové předplatné magazínu legalizace se semínky „White Widow Auto“

Vstupní droga? Jak se to vezme

18.11.2018
Drogová poradna 49: THC v těle

Vstupní droga? Jak se to vezme

16.12.2018
Džiu-džitsu, ale na gandže!

Vstupní droga? Jak se to vezme

8.2.2019
Editorial 51: Má vlast? Chlast!


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu