10

Poradna technického konopí

Na otázky odpovídá agroporadkyně a odbornice na využití technického konopí Hana Gabrielová

Poradna technického konopí

V dalším díle konopné poradny se zaměříme na odpovědi týkající se využití konopného oleje v kosmetice a ve výživě. Konopný olej je unikátní svým složením a v současné době může posloužit nejen jako kvalitní potravina, ale nabídnout i možná řešení řady zdravotních problémů.

Jak je možné, že se běžně prodávají masti a krémy z konopí?

Konopná kosmetika, kterou obvykle naleznete na pultech lékáren či drogerií, obsahuje konopný olej lisovaný ze semen konopí. Ten neobsahuje zakázanou psychoaktivní látku Tetrahydrocannabinol, zkráceně THC, neboť ta se nachází v květech, případně listech konopí. Proto jde o zcela legální produkt. Všechny odrůdy konopí, pěstované pro získávání semene, jsou zapsané v listině povolených odrůd EU a musí splňovat normu obsahu THC pod 0,3 % v sušině.

Může konopná kosmetika fungovat, i když neobsahuje THC?

Základem konopné kosmetiky je konopný olej. Semena technického konopí jsou zdrojem jednoho z nejcennějších rostlinných olejů. Obsahuje ideální zastoupení nenasycených mastných kyselin (NMK), především omega 3 a omega 6. Tyto kyseliny mají výborné zvláčňující, uklidňující a promašťující schopnosti. Pokud pokožka trpí nedostatkem nenasycených mastných kyselin, je vysušená, loupe se a praská. Svým složením se NMK velmi podobají kožnímu tuku, který je přirozeným mazivem kůže a vlasů a zajišťuje pokožce přirozenou vláčnost. Mají silné regenerační a protizánětlivé účinky a posilují odolnost pokožky. Lze je proto využít při léčbě podrážděné pokožky a různých kožních onemocnění, jako jsou vyrážky a opary. Konopný olej obsahuje i další bioaktivní látky: vitamíny a minerály, které lidská pokožka potřebuje k správnému fungování. Bonusem je obsah chlorofylu a fytosterolů. Konopný olej má zelenou barvu, voní po trávě a navíc dobře chutná – po oříšcích.

Konopný olej je i k jídlu?

Nejlépe jej přidejte do salátů nebo na omaštění hotových jídel, protože tepelnou úpravou se z něj ztrácí cenné látky. Konopný olej můžete dát nejen dětem, ale i dospělým a vhodný je i pro seniory. V neposlední řadě jej doporučují i odborníci na výživu jako vynikající doplněk stravy pro prevenci celé řady civilizačních nemocí,  neboť pomáhá zvyšovat imunitu, snižuje hladinu cholesterolu, blahodárně působí na stav pokožky, pomáhá zmírnit projevy premenstruačního syndromu, a dokonce je vhodný i při redukčních dietách. Uplatnění nachází také při léčení neurodermitis (lupénka) a jiných chronických chorob kůže (atopie…). Kyselina gama-linolenová zmírňuje příznaky revmatické artritidy a spolu s vitaminem D zvyšuje vstřebávání vápníku, zlepšuje pevnost kostí a pomáhá předcházet řídnutí kostí. Optimální je pravidelně každý den  užívat vnitřně jednu lžíci konopného oleje na podporu imunity. Pro lepší poživatelnost můžete odměřenou lžíci oleje nalít do panáka a vymačkat do něj citron či pomeranč v libovolném množství.

Je možné si podomácku vyrobit čerstvý olej?

Na internetu je k dostání ruční lis PITEBA, který je vhodný pro téměř všechna myslitelná semena obsahující minimálně 25 % oleje (konopí, len, slunečnice, vlašský ořech, dýňová semínka, sezamová semínka, světlice barvířská, podzemnice olejná a další). Výkon lisu je cca 1,2 až 2 litry oleje za hodinu a při průměrné účinnosti lisování 70-80 % vám dá možnost vyrobit si vlastní olej pouze ruční silou. Čištění po lisování je snadné, neboť lis je téměř bezúdržbový. Semena mohou být zpracována včetně osemení a celková hmotnost lisu 2,3 kg umožňuje jeho snadný převoz.

Případné další otázky z oblasti pěstování a využití technického konopí pište na poradna@hempoint.cz.


Dále by vás mohlo zajímat…
Poradna technického konopí

13.5.2014
Tip na knihu: The Vole - hraboš hrdina

Poradna technického konopí

13.1.2012
Edice knih Legalizace k dostání v našem eshopu

Poradna technického konopí

12.1.2013
Předplatné magazínu na Slovensko

Poradna technického konopí

25.7.2017
Čtyři způsoby, jak obrátit zapřisáhlé odpůrce konopí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu