51

Helena Rampachová: Alkohol je taky droga

Je jedinou odbornicí na drogovou problematiku z šesti žen v devatenáctičlenné Radě vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Má bohaté zkušenosti s prací ve společnosti Podané ruce, kde je dnes po letech praxe zástupkyní ředitele. Energická a vitální žena, vystudovaná psycholožka, která se zajímá především o potřeby rizikových uživatelů omamných látek a příčiny jejich závislostí. Propaguje vyvážnou drogovou politiku postavenou na ověřitelných odborných závěrech a studiích, nikoli na emocích, drogových mýtech a stigmatizaci uživatelů. Je pravým člověkem na pravém místě. Seznamte se s Helenou Rampachovou.

Helena Rampachová: Alkohol je taky droga
"Závislost je často formou sebeléčby určitého duševního zranění," říká Helena Rampachová.

Vy jste předsedkyní Asociace nestátních organizací. Co je to vlastně za uskupení?

Asociace jako taková je střecha, která sdružuje především nestátní, ale i příspěvkové a další organizace. Je složena z čtyřiadvaceti členů a existuje více než dvacet let. Jejími členy jsou klíčoví velcí hráči, kteří v České republice zakládali drogové služby již na začátku devadesátých let. V asociaci spolupracujeme s ostatními uskupeními, jako jsou například Společnost pro návykové nemoci nebo Česká asociace adiktologů či Asociace poskytovatelů sociálních služeb, ale jen my sdružujeme nestátní organizace, které jsou zaměřené, jak se dřív říkalo, na drogy. Dnes už jsou to spíše závislosti, protože do té skupiny nepatří jen drogy, ale například i hazard. 

Jak stojí drogové služby dnes v kontextu nějakého vývoje, nálady v zemi?

V drogové oblasti pracuji přibližně čtrnáct let, v čele asociace jsem čtyři roky. Za tu dobu jsem zaregistrovala, že mezi lidmi na téma drogy stále koluje velké množství mýtů a zkreslených informací, ačkoli je období internetu a každý si na něm může najít dostatek informací. Drogy jsou stále kontroverzní téma, mnoho lidí se tváří, že jim se to nemůže stát, ačkoli skoro v každé rodině je někdo, kdo pije, a nakonec se ukazuje, že téměř všichni mají zkušenost s nějakým typem závislosti. Co se týká politiků, ty téma drogy většinou zajímá nejvíc pouze před volbami a potom, až na výjimky, je to už moc nezajímá, protože na tom nejde snadno získat politické body, je to téma náročné, je pro ně těžko uchopitelné. Takže pozornost vůči službám, které děláme, vůči práci se závislými, jde nahoru, dolů, nahoru, dolů, podle toho, v jaké části volebního cyklu se zrovna nacházíme. A pak je tu ještě jeden moment před volbami, kdy se pravidelně vyrojí prohlášení typu: „To jsou neziskovky, oni všichni kradou, bůhví co to tam dělají...“ A neustále přetrvává optika, že v neziskovkách pracují nějací amatéři, dobrovolníci, alternativci nebo někdo jako squatteři. Jako by se nedařilo ukázat, že lidé, kteří pracují v nestátkách, jsou často lidé s vysokými školami, jsou to profesionálové na úrovni jakékoli jiné profese a dělají skutečně vysoce odbornou práci.

Otevřít téma, které je kontroverzní nebo není jednoznačné, vždycky zabere nějakou dobu.

Ano, práce v neziskové organizaci je často bagatelizována, podceňována…

Musíme se neustále obhajovat, neustále musíme dokazovat, že naše práce má smysl. A mám pocit, že poslední dobou pořád opakuji, že nestátní organizace tady nejsou proto, protože se sešli nějací lidé a řekli si: „Co asi tak budeme dělat? Uděláme si nestátku! A s kým bychom tak mohli pracovat? A tak třeba s těma drogově závislýma…“, ale že tu jsou proto, že to nikdy jiný nedělá. Nestátní organizace dělají jistou část protidrogové politiky státu, kterou nikdo jiný nedělá. Dělají ji odborně a dělají ji levněji, než by ji dělalo například ministerstvo zdravotnictví nebo někdo jiný. Komerční sektor o tuto problematiku zájem nemá, protože se na ní nedá vydělat.

Jaké problémy dnes vnímáte na drogové scéně? Co jsou dnes největší rizika? S čím se nejvíce potýkáte?

Obrovskou část energie nám bere vypořádání se s tou skutečností, že naše práce má část sociální a část zdravotní a pak nějaké další části. A tyto systémy dotačně a strategicky běží jakoby na různých kolejích. To znamená, že máte dotace z resortu zdravotnictví, máte dotace, které jdou z resortu sociálního, ale pořád je to nakonec jedna a ta samá služba. A teď jak různě kloubíte proti sobě ty rozpočty, dáváte to dohromady vlastně uměle, protože když přijde klient a baví se s vámi, je mu úplně jedno, jestli zrovna tahle část je zdravotní a tahle sociální, pořád je to práce s klientem. A my jsme nuceni věnovat strašnou spoustu času administrativě, jsme nuceni naplňovat obrovské množství podmínek a bere to tolik energie, že když se ukáže, že je nějaký nový trend a že by to chtělo ty služby více rozvíjet, tak na to nám zbývá strašně málo síly a času, nemluvě o nedostatku času na samotnou práci s klienty.

Jste mimo jiné i členkou Rady vlády pro koordinaci drogové politiky, která je složena především z ministrů. Jak se vám pracuje v takovém prostředí?

Pokud v čele rady vlády sedí odborník se zkušeností z oboru, pak je to samozřejmě prostředí, ve kterém se dá velmi dobře pracovat. Pokud tam nesedí, jsme pořád v očekávání, co vlastně bude a jak se to bude projevovat.

........................................................................................................................

Pokračování rozhovoru najdete v magazínu Legalizace č. 51, který je právě v trafikách. Aktuální číslo se semínkem konopné odrůdy Amnesia Nr. 7 v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Helena Rampachová: Alkohol je taky droga

18.6.2017
Sedmiletá holčička vítězí nad rakovinou s pomocí konopí

Helena Rampachová: Alkohol je taky droga

28.12.2018
Já bych se s dovolením Vobořil #2: Mýty o závislostech

Helena Rampachová: Alkohol je taky droga

13.10.2015
Robert Veverka - V rauši

Helena Rampachová: Alkohol je taky droga

5.11.2016
Sedm léčebných účinků konopí, o kterých možná nevíte


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu