50

Memoáry psychonauta, který vyzkoušel 140 drog

Jak vypadá člověk, který vyzkoušel 140 různých psychoaktivních látek? Vůbec jsem nevěděl, co čekat. Nejvíc překvapivé na něm nakonec bylo, že mě vůbec ničím nezaskočil – byl to úplně normální milý padesátník s kulatým obličejem a příjemným hlasem. Ustupující vlasy, rebelský culík na zátylku a přívěsek se žraločím zubem – zkrátka nenápadný experimentátor s drogami, jak má být!

Memoáry psychonauta, který vyzkoušel 140 drog
Upřímná kniha o drogách, kvůli níž Trott vyzkoušel dohromady 140 různých substancí, rozhodně není příručka pro drogové požitkáře.

Musím přiznat, že jsem čekal sjetého podivína připomínajícího protagonisty Trainspottingu. Dominic Milton Trott, autor Upřímné knihy o drogách (The Honest Drugs Book), ale působí zcela opačně. Jeho životním posláním je bourat stereotypy, které panují o ilegálních látkách. Proto věnoval téměř deset let života praktickému i teoretickému zkoumání drog a psaní knihy (česky zatím nevyšla, pozn. red.), která by se podle něj měla stát biblí strategie mírnění rizik (harm reduction). Ta si oproti tradičnímu represivnímu přístupu klade za cíl pohlížet na drogy a jejich uživatele ze zdravotního hlediska, nikoli kriminálního – a snižovat tak dopad těchto látek na život uživatelů i celé společnosti. Nenechte se ale mýlit: Upřímná kniha o drogách,kvůli níž Trott vyzkoušel dohromady 140 různých substancí, rozhodně není příručka pro drogové požitkáře. Co autora přimělo, aby se vydal tak hluboko do králičí nory?

Proč jste se ji vůbec rozhodl napsat?

Už před sedmi nebo osmi lety jsem si začal drogové zážitky zapisovat. Když jich bylo kolem čtyřiceti, rozhodl jsem se, že je zpracuji do přehledného a čtivého knižního formátu. Při čtení internetových fór o ilegálních látkách jsem si totiž uvědomil, že nedostatek informací o účincích může spoustu lidí ohrožovat na životě. Došlo mi, že mé zkušenosti v písemné podobě by někomu jednou mohly zachránit život. 

Existuje ještě nějaká publikace podobná té vaší?

Nejblíže je asi kniha Alexandra Shulgina PiHKAL: A Chemical Love Story, nicméně ta se věnuje výlučně psychedelikům a pro řadu mladých lidí, kteří přicházejí do kontaktu s drogami poprvé, může být nesrozumitelná. 

Vy sám ale hovoříte o tom, jak vám psychedelika změnila život – zejména ayahuasca.

Od ayahuasky jsem se toho naučil snad nejvíc. Dodnes má zážitek s touto posvátnou liánou zásadní vliv na to, jak vnímám svět. Díky ní se dívám na život jinýma očima – je to vlastně jeden z důvodů, proč jsem napsal knihu. Ještě před zkušeností s ayahuaskou jsem se třeba obával, že mi na dveře začnou bušit novináři a že za mnou přijde policie s obviněním, že jsem autorem nejnebezpečnější knihy v zemi. Toho se sice tak trochu bojím pořád, ale díky ayahuasce jsem si uvědomil, jak moc důležité je předávat tyhle zkušenosti dál. 

Maloval jsem si heroin moc růžově, strávil jsem pak celý den s hlavou v míse. Nechápu, jak tak někdo může žít.

O zkušenostech s některými jinými drogami se ale to samé říct nedá – například uvádíte, že syntetický kanabinoid známý jako Black Mamba vám naopak přivodil naprosto hrůzostrašné stavy. Popisujete tam panické záchvaty a další naprosto otřesné zážitky.

Skončil jsem schoulený na posteli v embryonální poloze. Bylo to příšerný. Ještěže jsem věděl, že to peklo jednou skončí – předem jsem si nastudoval dostatek informací o účincích. Ale kdybych byl šestnáctiletý kluk, který si myslí, že se jedná o syntetickou formu konopí, a najednou bych se ocitl v takovém pekle, asi bych zažil pořádné trauma. Přesně takové zkušenosti mě ale donutily knihu napsat – myslím, že je nezbytné se o ně podělit s širokou veřejností. 

Taktéž jste uvedl, že heroin vás nebavil – naopak vám po něm bylo špatně.

Heroin nebyl tak špatný, ale dost jsem to přehnal s první dávkou. Je to s ním podobné jako s alkoholem – když si ho hned napoprvé vezmete hodně, pozvracíte se. Přesně to se stalo mně, navíc ráno jsem se probudil ve stavu velmi podobnému kocovině. Heroin je látka, která po odeznění účinků vyvolává depresi – takže taková reakce se dala předpokládat. Měl jsem na něm i pár světlých momentů, ale celkově jsem si to moc neužil. Myslel jsem si, že ráno se prostě probudím a dám si nějakého vyprošťováka. Maloval jsem si to moc růžově, strávil jsem celý den s hlavou v míse. Nechápu, jak tak někdo může žít. 

............................................................................................................................

Celý článek najdete v aktuálním vydání magazínu Legalizace, které je právě k dostání na novinových stáncích a v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Memoáry psychonauta, který vyzkoušel 140 drog

17.8.2018
Aphrodisia

Memoáry psychonauta, který vyzkoušel 140 drog

19.4.2013
Andy Warhol - mechanický mamánek

Memoáry psychonauta, který vyzkoušel 140 drog

11.9.2017
Bolest z Amazonie

Memoáry psychonauta, který vyzkoušel 140 drog

21.3.2016
Areka a betel


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu