50

Ze světa legalizace 26: Mexická vlna a nedostatek sušiny v Kanadě

Zájem o konopnou léčbu v Německu a rekreaci v Kanadě zaskočil i největší velkoproducenty. Dění posledních měsíců nelze než shrnout povzdechem: legalizuje se všude, kam se podíváš… A co u nás? Jak se k návrhu na legalizaci samopěstování postaví čeští poslanci? A kdy se na úhradě konopí pro těžce nemocné občany začnou podílet české pojišťovny?

Ze světa legalizace 26: Mexická vlna a nedostatek sušiny v Kanadě
Může trvat roky, než se podaří vyřešit problémy s nedostatkem konopí v Kanadě.

Mezinárodní

- Na konci září zveřejnila Globální komise pro drogovou politiku (GCDP) zprávu nazvanou „Regulace: Zodpovědná kontrola drog“, v níž se tvrdí, že současný represivní a kriminalizační přístup k drogové problematice nemá žádný pozitivní dopad. Pod zprávu se podepsalo i dvanáct bývalých hlav států, mezi něž patří například bývalá prezidentka Švýcarska Ruth Dreifussová, prezident Kolumbie z let 1990 až 1994 Cesar Gaviria či bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková a další státníci. 

- Podle obsáhlé zprávy nazvané „K zamyšlení: Deset let drogové politiky“, kterou v říjnu zveřejnilo Mezinárodní konsorcium pro drogovou politiku (IDPC), lze přístup Organizace spojených národů (OSN) k drogové problematice na mezinárodní úrovni označit za absolutní selhání. Ve zprávě se dočteme, že OSN si v roce 2009 dala za cíl vymýtit do roku 2019 nelegální obchod s drogami, k čemuž jí měl pomoci na prohibici založený přístup k ilegálním substancím a lidem, které je vyrábějí, prodávají a kupují. Tato agresivní protidrogová politika bohužel černý trh nijak nepoškodila, nýbrž pouze zhoršila celkový dopad drog na veřejné zdraví, dodržování základních lidských práv a bezpečnost. Čísla hovoří jasně: Podle zprávy se počet úmrtí spojených s drogami za posledních deset let zvýšil o 145 procent. V poslední dekádě bylo po celém světě v souvislosti s drogovými delikty oficiálně popraveno 3 940 lidí. Reálný počet obětí války proti drogám je však mnohem vyšší – jen na Filipínách bylo v rámci protidrogového běsnění rozpoutaného místním kontroverzním prezidentem zabito kolem 27 000 lidí. 

Kanada

- 17. října byl s velkou slávou zahájen legální prodej konopí, které je tak nyní dostupné všem dospělým Kanaďanům. Spuštění regulovaného trhu provázel obrovský zájem ze strany konzumentů, kteří si nejvíce pochvalovali to, že si poprvé v životě nemusejí připadat jako zločinci. Na druhou stranu cena legálního konopí je ve většině provincií zatím poměrně vysoká a překračuje ceny na černém trhu.

 Konopné prohibici zvoní hrana i v Mexiku.

- 14. listopadu informovala kanadská televizní stanice Global News o tom, že může trvat roky, než se podaří vyřešit problémy s nedostatkem konopí, se kterým se kvůli neutuchající poptávce potýká naprostá většina provincií a licencovaných producentů. Důvodem jsou podle zástupců velkopěstitelů zbytečně přísná pravidla pro pěstování a nakládání s konopím. 

USA

- 6. listopadu proběhly veledůležité volby, které nejenže připravily republikány o kontrolu Sněmovny reprezentantů (obdoba české Poslanecké sněmovny), ale byly velice významné i pro legalizační hnutí. Z českých médií jistě víte, že rekreační konopí bylo legalizováno v lidovém hlasování v desetimilionovém Michiganu, jenž je v pořadí již desátým americkým státem, který ukončil prohibici. Kromě toho bylo legalizováno léčebné využití v konzervativních státech Missouri a Utah, takže léčba konopím je nyní legální v 32 amerických státech. A co je možná ještě důležitější, ačkoli se o tom u nás vůbec nepsalo – ve volbách o křesla guvernérů zvítězila cela řada kandidátů za demokratickou stranu, kteří otevřeně a dlouhodobě podporují legalizaci. Například nastupující guvernér státu Illinois J. B. Pritzker krátce po svém vítězství prohlásil, že s vytvořením regulovaného trhu s rekreačním konopím v tomto pátém nejlidnatějším státě USA nebude otálet ani minutu.

- Den po volbách přišla další dobrá zpráva, kdy z popudu Donalda Trumpa rezignoval ministr spravedlnosti Jeff Sessions, známý to fanatický odpůrce konopí z Alabamy, o jehož zastaralých názorech a křižáckém tažení proti této „nebezpečné droze“ jsme v Legalizaci psali opakovaně. Je velmi pravděpodobné, že ani jeho nástupce (v době uzávěrky tohoto vydání byla na jeho místě stále prozatímní náhrada) nebude mít ke konopí vřelý vztah, nicméně legalizační aktivisté se shodují na tom, že horší už to určitě nebude. 

Mexiko

- Aby dobrých zpráv ze západní polokoule nebylo málo, rozhodl Nejvyšší mexický soud 31. října ve dvou separátních případech o tom, že zákaz pěstování, držení a užívání konopí pro osobní potřebu je protiústavní. Vzhledem k tomu, že dohromady takto rozhodl pětkrát, jedná se o závazný precedent a podle mexických zákonů nyní musí parlament vypracovat návrh zákona, který bude respektovat tato rozhodnutí Nejvyššího soudu. 

- Již 6. listopadu reagovala na situaci vlivná senátorka Olga Sánchez Corderová, která se brzy má stát ministryní vnitra v nové vládě čerstvě zvoleného prezidenta Obradora, a představila návrh zákona, jenž by legalizoval produkci, prodej a nákup konopí v zemi. Vzhledem k tomu, že i nastupující prezident se opakovaně vyjádřil proti pokračování represivního přístupu, který nikam nevede, lze očekávat, že konopné prohibici zvoní hrana i v Mexiku.

............................................................................................................................

Celý článek najdete v aktuálním vydání magazínu Legalizace, které je právě k dostání na novinových stáncích a v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Ze světa legalizace 26: Mexická vlna a nedostatek sušiny v Kanadě

20.4.2015
9 důvodů, proč jsou huličky nejlepší přítelkyně

Ze světa legalizace 26: Mexická vlna a nedostatek sušiny v Kanadě

17.8.2018
Aphrodisia

Ze světa legalizace 26: Mexická vlna a nedostatek sušiny v Kanadě

25.5.2018
Válka proti drogám: Srbsko platí daň za hedvábnou stezku

Ze světa legalizace 26: Mexická vlna a nedostatek sušiny v Kanadě

20.7.2015
50 odstínů zelené


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu