50

Lucidní snění

Napadlo vás někdy, že ve snu si můžete vytvořit svého dvojníka a promluvit si sami se sebou? Setkat se s libovolnou známou osobností, založit si vlastní harém? Nebo dokonce rozvíjet svou duchovní praxi a zdokonalovat se v něčem, na co přes den nemáte tolik času? Lidé chtějí mít lucidní sny z různých důvodů.

Lucidní snění
Lucidní snění vychází z buddhistické tradice a může být velmi přínosné.

Lucidní snění je název pro stav, kdy si spící člověk uvědomí, že sní, a dostane díky tomu možnost bez omezení řídit, měnit a tvořit svůj sen. Jednoduše řečeno jde o „probuzení ve snu“. Lucidní snění vychází z buddhistické tradice a může být velmi přínosné. Obecně se hovoří o podpoře spirituálního růstu a zlepšení práce s pozorností. Lucidní snění nám také umožní lepší nadhled nad naší běžnou realitou. Zprostředkuje nám úrovně snění, které jsou hyper-realistické – realističtější než tato realita. Pokud cvičíme probuzení ve snu, cvičíme tím i duchovní probuzení – prozření v této realitě. Dá se tedy říci, že jde o trénink tvůrčího vytváření vlastní reality jak ve snech, tak i po probuzení. Pro někoho je naopak zásadní, že se naučí pracovat s nočními můrami a integrovat je. Stejně tak je možné splnit si skrze sny všelijaké touhy a potřeby. Někoho zajímá setkání s jinými osobami, takzvané společné lucidní sny. Pro jiné je to možnost, jak se setkat s (ne)dávno zemřelými blízkými – anebo dokonce s bytostmi z jiných realit. 

Integrace nočních můr – stínů

Určitě se vám někdy zdála noční můra o tvoru, který vás ohrožuje – démon, zvíře, cokoli, co vám přijde děsivé a snaží se vás zabít. Cítíte se v ohrožení života. Utíkáte před tím pryč, dokud se nevzbudíte. Bude to znít absurdně, ale měli byste se zaradovat, je to jedna z příležitostí, jak integrovat svou potlačenou část, která se vám manifestuje jako noční můra a silně touží po navrácení zpět k vám. Může to být takzvaný zlatý stín, váš potlačený potenciál. Část, kterou jste potlačili v dětství nebo kdykoli během života, protože vám v tu chvíli nepřišla dost dobrá.

Pomocí lucidních snů můžeme vypátrat svůj stín, konfrontovat se s ním a přijmout ho.

Například jste jako malí rádi zpívali. Matka vás jednou okřikla, ať jste zticha, že se to nedá poslouchat, a vy jste si vytvořili domněnku, že už nesmíte zpívat, a potlačili tím svůj talent, který jste tím pádem už nerozvíjeli. Nebo je to naše negativní část, kterou nechceme a odmítáme, aniž bychom o její existenci třeba i reálně věděli. Nejlepší způsob, jak stín ve snu přijmout, je metoda „objetí stínu“. Jednoduše se naučte vše, co vás děsí i neděsí, objímat. Objetím tuto část integrujete.

Podle Junga je stínem naše nevědomí

Švýcarský psychoterapeut a myslitel Carl Gustav Jung uvažoval nad lidskou duší svým svébytným poetickým stylem: „Naše vědomí nevytváří samo sebe, nýbrž vyvěrá z neznámé hlubiny. Stejně jako mohou vědomé obsahy v nevědomí zmizet, tak také mohou nové obsahy, které nikdy předtím vědomé nebyly, z nevědomí vystupovat… Vzpomínky z velmi vzdálené vědomé minulosti může nevědomí doplňovat úplně novými myšlenkami a idejemi – jsou to myšlenky a ideje, které dosud nikdy vědomé nebyly. Vyrůstají z temných hlubin ducha jako lotosové květy.“
Reudiger Dahlke vychází z Jungových myšlenek a tvrdí, že stín je část naší osobnosti, kterou nejvíce odmítáme, ale zároveň ji ze všeho nejvíce potřebujeme přijmout. Podle Dahlkeho se jedná o paradox: naše nevědomí se nám vynořuje v negativních podobách, ale tak nás vybízí, abychom si ho všimli, přijmuli a integrovali. Je jako ledovec pod hladinou, který sice nevidíme, ale vědomí jeho existence nás přiměje onu hlubinu zkoumat. Stín je prý náš největší poklad: má nás dostat zpět ke světlu a úplnosti.  A právě pomocí lucidních snů můžeme svůj stín vypátrat a konfrontovat se s ním, abychom ho nakonec mohli přijmout, integrovat do své osobnosti a možná i začít milovat.

Návod na lucidní snění

Lucidně snít se může naučit téměř každý. Je k tomu zapotřebí pouze vytvořit si určité pravidelné návyky – a výsledky se brzo dostaví.  

1. Zapisování snů

Pořiďte si nějaký blok na zapisování snů a ihned po probuzení si sny zapište. Sny se zdají opravdu každému, a pokud si je nepamatujete, neznamená to, že neprobíhají. Ze začátku si možná nebudete sny pamatovat, nic se však neděje. Je dobré zapsat si alespoň pocity, se kterými se ráno budíte, případně si ještě na chvíli lehněte, zavřete oči a pokuste se chvíli o vybavení vašeho posledního snového obrazu. Pokud se vám vzpomínka na sen vybaví, snažte se ji udržet a rozpomenout se na souvislosti, proč jste na tom místě byli a co se tam dělo. Takto se vám dokreslí více detailů ze snu. Postupně se vám bude vybavovat delší pásmo snů a budete si jich za noc pamatovat mnohem více.

Zapisujte si i detaily, které se vám zdají nepodstatné. Nemusíte se omezovat pouze na děj snu. Popište také místo, na kterém jste se nacházeli, lidi, kteří byli s vámi, a jaké jste měli pocity. Záznam zapisujte nejlépe v přítomném čase. Věta „plavu ve vodě a cítím chlad po celém těle“ vám umožní vžít se do snu snáze než vzpomínka zanesená do minulosti. Cílem zapisování snů je uvědomit si situace, které se ve snech často opakují – takzvané snové vzorce. To nám pak může pomoci uvědomit si ve snu sama sebe. Například se nám často zdá o tom, že jsme v bazénu. Opakujte si tedy těsně před usnutím: „Až se objevím v bazénu, je to sen.“

............................................................................................................................

Celý článek najdete v aktuálním vydání magazínu Legalizace, které je právě k dostání na novinových stáncích a v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Lucidní snění

27.1.2014
Tabák: Od šamanů do trafiky

Lucidní snění

24.8.2015
Pití ayahuasky zlepšuje duševní zdraví

Lucidní snění

26.10.2015
Osm nejlepších bylin pro barvité snění

Lucidní snění

10.10.2018
Pokud zlegalizujete konopí, utratíme policejní psy!


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu